Výron a natržený vaz

Výron a natržený vaz

Jana  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
Dobrý den,
spadla jsem z kola a udělala jsem si výron a natržený vaz,na pohotovosti mi dali ortezu a berle s tím že 3 týdny na nohu nesmím našlapovat.Následovala kontrola a doktor mi dovolil pomalu začít chodit bez ortezy,ponechat jí jen na delší chůzi.Po dalších 3 týdnech jsem byla na kontrole s tím že jsem v pořádku i přes to že mě noha dost bolí.Napsal mi tohle:distorze L hlezna-hematom a boule pod zevním kotníkem,bolesti a tlak uzevně pod kotníkem,ale již bez otoků.Hlezno klidné,bez hematomu,bez otoku,hybnost volná DF 20st.,plantiflexe 40st.,palp.bolest lig.FTA a méně deltového vazu dorzálně.
Vůbec tomu nerozumím,ale hlavně bych chtěla poradit co dělat aby mě to tak nebolelo,bolí to i když je noha v klidu.Děkuji
ORP Centrum  |  Basic member  |  Praha
  • 53 odpovědí
  • 2 Likes
Vážená paní,
v přepsaných nálezech je popsaný stav po podvrtnutí kotníku ( hlezenního kloubu ), po kterém zůstává otok v oblasti vnitřního kotníku ( deltový vaz ) i zevního kotníku ( FTA = přední vaz od kosti hlezenné k zevnímu kotníku ) Ten posledně jmenovaný mohl být při úrazu i natržen. Vzhledem k postupu ošetření je pravděpodobné, že se vaz FTA již zahojil. Persistující bolestivost je patrně způsobená přetrvávajícím otokem a
mírnou ztuhlostí kloubního pouzdra. Nelze ani vyloučit porušení povrchu chrupavky nahlezenné kosti, které však nebude t.č. viditelné na rentgenu a v tuto chvíli by nevyžadovalo zvláštní léčebný postup. Určitá míra otoku a bolesti je po těžkém podvrtnutí hlezenního kloubu běžná a nezřídka se s ní lze setkat i s odstupem mnoha měsíců po traumatu. Zkrátit tuto dobu může cílená rehabilitace - cvičení, vířivky,
ultrazvuk či laser k úponům či pulsní elektromagnetoterapie.

MUDr. František Picek
ortoped

ORP CENTRUM s.r.o.
Pod Juliskou 4
160 00 Praha 6
tel. recepce: XXXXXXXXX, XXXXXXXXX
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Vážená slečno/paní Jano,
doporučila bych Vám navštívit rehabilitaci v místě Vašeho bydliště. Existuje mnoho rehabilitačních prostředků/metod, které by Vám mohly pomoci snížit bolestivost a zlepšit funkci poraněné nohy. Měkké techniky, míčkování, mobilizace, různé prostředky fyzikální terapie (vodoléčba, elektroterapie, magnetoterapie apod.) napomáhají k uvolnění, zvýšení pohyblivosti a snížení bolestivosti. Dále pak je důležitý i nácvik centrace dolní končetiny a obnova správného stereotypu chůze. I po řádné ortopedické léčbě není neobvyklé, že bolest poraněné oblasti ještě určitou dobu přetrvává, ale jistě je důležité vyhledat odborníka z oboru rehabilitace, který Vás individuálně vyšetří a doporučí vhodný postup terapie ke snížení Vašich obtíží.

Rehabilitace GeRI
Martin  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Asi před dvěma možná i více lety jsem měl úraz levého kotníku, který jsem si přisednul pravou nohou. Původní zprávu, která byla napsána hned po úrazu nemám, ale přikládám správu od své nové Paní doktorky, u které jsem byl 4.2 11. Pravé chodidlo je asi o 0,7 cm kratší kvůli zvětšené klenbě, kterou jsem posílil díky chození o berlích a opírání se měsíc jen o pravou nohu, levé chodidlo zůstalo dodnes oslabené a oproti pravému chodidlo téměř ploché. Zde přikládám správu:
Asi před 2 lety distorse zevního kotníku vlevo.
Měl sádru, pak docházel na rehabilitaci. Dělá box, má obtíže. Celkově je zvýšená mobilita kloubní. Klin pravý TC kloub klidný. Vlevo. flexe, extense v Tc kloubu volné, citlivost TC kloubní šetrbiny, a citlivost fibulotal vazu. přední části, sesuficincí. Srovnávám s druhou stranou. Lehká citlivost i TC kl šetrbiny, Achill šla klidná.
RTg Tc kloubu. norm postavení. Celkem stv po distrsi s insuficineí lg fibulotal anrt. dopo posilování, spíše strečink, náleková ortesa př porstu, jde o celkovou hypermobilitu, prozatím bych s evmt ASK kloubu počkala.
Omluvte prosím některé hrubky ve správě, ale pouze jsem ji opisoval.
Prosím o jakoukoliv radu čím bych si mohl dát kotník zpátky dopořádku, jelikož můj fyzioterapeut se třeba vůbec neshoduje s názory doktorů a už opravdu nevím jak dostat levý kotník na stejnou silovou úroveň jako pravý a jak získat stejnou klenbu. Problém je i při chůzi kdy je dosšlapování odlišné.
Děkuji
Jirka  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 2 odpovědí
dobry den chtel jsem se zeptat co mam presne s nohou zte lekarske zpravy
jsem nemohl nic podrobneho vyčíst sou tam nake zkratky kterym vubec nerozumím .mohl bych poprosit zda mi nekdo rekl co se mi presne stalo ?
O. edem a hematon v oblasti later malleolu,skelet pevný ,lig FTA mirně nataženo,alg i paty,lýtko BPN
RTG p hlezna -linie přes přední hranu paní kosti ,bez porušení bohl uhlu , jinak bez zn traumatu na zobr skslstu.
Dg. distorsio art TC I.sin gravis,fractura ossis calcane I.sin susp
Předem dekuji za přeložení
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,

pokusím se tedy o překlad:
otok a krevní podlitina v oblasti zevního kotníku, kostra pevná, přední vaz mezi lýtkovou kostí a nártem je mítně natažen, bolestivé paty, lýtko - běžný nález pohmatem
RTG hlezna - linie přes přes přední hranu patní kosti, ... jinak bez známek poranění na zobrazené kostní struktuře
Diagnóza - těžké podvrtnutí hlezenního kloubu vlevo, podezření na zlomeninu levé patní kosti

Mgr. Gabriela Černá

Reakce na GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice

Jirka  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 2 odpovědí
Dobry den mockrat děkuji nevite jak dlouho se to lečí .
protože ja jedu za 2 mesice na dovolenou předem dekuji za odpověd
jay  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
asi před měsícem jsem upadla. V nemocnici mi kromě jiných zranění mi řekli, že mám mírně natažené vazy v kotníku. Řekli mi, že to mám mít týden v klidu a že se to zahojí samo. Ale po měsíci stále přetrvává bolest při pohybu kotníku do strany a po delší chůzi. Také se mi nedávno podařilo na nerovnosti znovu špatně šlápnout, ale kotník byl a je bez otoku. Chtěla bych se proto zeptat, jak mám postupovat, aby bolest ustoupila úplně. Předem děkuji za odpověď
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,

hojení vazů se dá podpořit různými metodami fyzikální terapie - např. magnet, laser.
Vazy jsou povolené, tudíž by bylo dobré naučit se od fyzioterapeuta stabilizační cvičení pro kontník. Principem je "zpevnit" okolní svaly, aby kompenzovaly omezenou funkci vazů a vycvičit jejich reakční schopnost tak, aby mohly stabilizovat kotník např. při nečekaném došlapu na nerovný povrch.
Stabilizační funkce se dají podpořit i tapingem, při nevhodném postavení chodidel je možno využít kompenzace v podobě individuálně vyrobených ortopedických vložek. To už záleží na konkrétním nálezu.

S pozdravem,
Mgr. Gabriela Černá
master368  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den chtel bych se zeptat co mam s kotnikem . Asi pred 3 tydny jsem spatne doslapl a byl jsem s tim u doktora ten mi rekl ze mam natazene vazy na vnejsim kotniki a ze bych mel byt 1-2 tydny v klidu dal mi na to ortezu dnes uz to jsou tri tydny a je to cim dal tim horsi prosim o radu. Dekuji
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,

nejlepší bude, když se poradíte s lékařem, který Vás má v péči a danou léčbu Vám naordinoval. Bez vyšetření nelze říci, co s kotníkem máme. Je možné, že poranění vazů je rozsáhlejší, než se očekávalo a bude nutná i delší fixace.

Zdravím,
Mgr. Gabriela Černá

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí