Autotransplantace zubu

Autotransplantace zubu

janad  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, paní doktorka z ortodoncie doporučuje 11letému synovi autotransplantaci zubu.Doposud má mléčnou 5 dole a dle RTG nemá založeno na trvalý, proto doporučuje vytrhnout 5 nahoře, která je utlačována ostatními zuby a trasplatovat dolu. Prosím co tento zákrok obnáší a jak dlouho takový to zub vydrží. Děkuji
MUDr. Adam Uhlíř  |  Basic member  |  Ortodoncie  |  Moravská Ostrava
  • 20 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den.
Správně indikovaná a provedená autotransplantace je velmi kvalitní ošetření. Vlákna a buňky, které jsou na povrchu zubu a v kosti mají vynikající vlastnosti a autotransplantovaný zub po přenosu do jiného místa v zubním oblouku umožní novou tvorbu kosti. Zub transplantovaný ve vhodném stádiu vývoje zůstává velmi často vitální a je pak plnohodnotný jinému zubu. Je to mnohonásobně kvalitnější ošetření než případné budoucí ošetření implantátem nebo protetickým můstkem. Autotransplantace by měla být provedena zkušeným operatérem - dentoalveolárním chirurgem nebo paradontologem, který má s tímto výkonem již určité zkušenosti. Pak se nemusíte tohoto ošetření vůbec bát. Provádí se v lokální nebo celkové anestesii a je to rovnocenný zákrok jako extrakce zubu, případně zavedení implantátu.
S pozdravem MUDr. Adam Uhlíř
hanka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Moji dceru čeká stejný zákrok, prosím, máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Reakce na hanka

janad  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Hanko prozkoumával jsem internent a nic moc jsem nenašla, tak jsem to zkusila tady. Koukněte na http://www.orthodont-cz.cz/modul/casopis_clanek/soubory/Clanek-Ortodoncie-02-2002-02.pdf

Reakce na janad

MUDr. Adam Uhlíř  |  Basic member  |  Ortodoncie  |  Moravská Ostrava
  • 20 odpovědí
  • 3 Likes
Ještě jednou dobrý den.
Článků na internetu je spousta, nicméně většina v angličtině. Jeden jsem pro Vás vyhledal. Článek autorů Sven Kvint, Rune Lindsten, Anders Magnusson, Peter Nilsson a Krister Bjerklinz z roku 2010 zveřejněný v časpise Angle Orthodontist, květen 2010, ročník 80, číslo 3, str. 446-451. Odkaz: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX.XXXXXXXXXXXXXXX.1. Je to studie o úspěšnosti autotransplantace. Z celkového počtu 269 autotransplantovaných zubů u 215 pacientů bylo 229 zubů úspěšně autotransplantovaných (úspěšná autotransplantace znamenala: A) zub byl živý, s nepoškozeným periodonciem a bez zkrácení kořene; b) ze zubu se musel odstranit nerv a cévy a kořen zaplnit výplní, jinak stejně jako a); c) zub vitální s nepoškozeným periodonciem, pouze se zastavil vývoj kořene. Pouze 25 zubů muselo být vytaženo. U transplantace třenových zubů do místa řezáků byla úspěšnost 100%. Nejde o nijak rizikový nebo bolestivý zákrok. Provádí jej u nás několik odborníků. Pokud s tím má lékař zkušenosti, nemusíte se ničeho bát. S pozdravem MUDr. Adam Uhlíř

Reakce na MUDr. Adam Uhlíř

janad  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
děkuji za radu a odkazy.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí