Letní nástrahy na naše zuby

Autor:

Máme tady léto a s ním je spojeno i užívání si sezónních potravin jako jsou jahody, maliny, borůvky a angrešt. Jiný si nedokáže odmyslet od teplého počasí zmrzlinu, studenou kávu či ledovou tříšť. Jaký vliv to ale má na vaše zuby? Čeho se vyvarovat? Jak ochránit zuby?

Zdravé zuby a zářivý úsměv je snem každého.

shutterstock 90206209 zuby Všichni ví, že pokud chceme takového výsledku dosáhnout, je nutné si o ně důkladně pečovat. Samotné čištění však není jediný aspekt, kterým vzhled a kondici chrupu můžeme ovlivnit. Je nutné si také uvědomit, že zde hrají velkou roli i stravovací návyky. Léto je často spojené se zvýšenou konzumací typických potravin a nápojů, které mohou poškozovat či zbarvovat sklovinu. Obecně je nejjednodušší zapamatovat si základní pravidla:

1. Pokud sním větší množství kyselých potravin či nápojů, nikdy si nečistím zuby nejméně půl hodiny poté. Sklovina je chemicky narušena a kartáček dochází k jejímu mechanickému poškození.
2. Během toho, co jím či piji něco hodně barevného, zapíjím to vždy obyčejnou neslazenou vodou. Dochází tak k omývání povrchu skloviny a zuby se méně zabarvují.
3. Tuhá potrava, která neobsahuje přidaný cukr, nám pomáhá udržovat zuby hladké a čisté. Pokud tedy rádi chroupáte mrkev či jablka, dochází ke stírání povlaků z povrchu zubů a ty si tak déle udrží čistší vzhled.

Věděli jste, že:

Jahody, ananas a papája obsahují enzymy, které jsou schopné odstranit pigmenty ze zubů.Samozřejmě je nutné si uvědomit, že i když sníme na posezení velkou porci tohoto ovoce, neznamená to, že se probudíme se zářivým úsměvem. 

Dnes již všichni mají v povědomí, že kokakola má velmi negativní vliv na sklovinu. Ne každý už však ví proč. Obsahuje tři komponenty, které jsou právě v této kombinaci pro sklovinu smrtící. Je to kyselina fosforečná, oxid uhličitý a vysoká koncentrace cukru. První dvě složky snižují v ústech pH, čímž dochází k „rozpouštění“ skloviny a cukr je zase energetickým substrátem pro bakterie. Pro ty už není příliš náročné na takto narušeném zubu zapříčinit zubní kaz. Obecně řečeno, sycené slazené vody mají na vaše zuby a i linii neblahý vliv.

Trpíte citlivými krčky, a přesto si rádi užijete v parném létě zmrzlinu, či jiné ochlazení?

Citlivost zubu vzniká většinou ústupem dásní. Tak dochází k odkrytí povrchu kořene, který díky nervovému zásobení může být citlivý na extrémní tepelné změny, či sladké produkty. Důvodem je podráždění nervového zakončení, jenž vyšle tuto informaci rovnou do mozku. Proto pokud „zavřete“ tubuly, které obsahují nervy, k podráždění nedojde. K tomu jsou určeny speciální zubní produkty, ty na povrchu zubů vytvoří ochranný obal. POZOR pro rychlý nástup účinku je zapotřebí, aby výrobky na povrchu zubu zůstaly alespoň patnáct minut. Proto doporučujeme po vyčištění zubů nevyplachovat.

Ke sklence vína si dejte nějaký dobrý sýr a karafu obyčejné vody.

Víno, jak víme, je kyselé povahy, sýr naopak zásadité. Proto je dokonalým doplňkem k vínu. Neutralizuje pH v ústech. Voda zas omývá povrch zubů a pokud preferujete červené odrůdy, bude se vám to hodit.

Publikováno: 11.7.2014

Doktor ve Vašem okolí