Co je dentální hygiena
Léčebné a preventivní ošetření, při kterém se odborně odstraní zubní kámen, povlak a jiné nečistoty. Pomocí zubní hygieny se v ústech redukují bakterie, které způsobují vznik zubního kazu a parodontózy. Před ošetřením se naučíte správné péči o chrup a výběru dentálních pomůcek.
Jaké problémy řeší:
- zubní kámen
- zubní plak
- zápach z úst
- snižuje počet bakterií v ústech, které způsobují zubní kaz
- naučí vás správné technice čištění
- dozvíte se, jaké doma používat dentální pomůcky
- fluoridace zubů – podpora zubní skloviny pomocí fluoridů
Co je zubní plak
Nažloutlý (až hnědý) povlak, který pevně ulpívá na zubech. V ústech se objevuje po jídle. Tvoří ho mikroorganismy. Společně s našimi slinami, které obsahují minerály, tvrdne a stává se z něj zubní kámen.
Proč a kdy vzniká zubní kámen
Na začátku celého procesu je zubní plak, který vzniká ze zbytků jídla a slin. V ústech se zcela běžně vyskytují bakterie, které se plakem živí. Pokud se nevěnujete čištění zubů pečlivě, množství plaku narůstá a postupně tvrdne do podoby zubního kamene. Teto fyziologický proces může být u každého jiný. Někoho trápí nadměrná tvorba zubního kamene a mohl by dentální specialistku navštěvovat každý měsíc, jiný vydrží i rok bez odstranění.
A proč je tak nebezpečný? Právě proto, že v zubním kameni zůstávají bakterie, které už nelze vyčistit běžným kartáčkem. V ústech tedy zůstává riziko zánětu. Zánět dráždí dásně a může postupovat podél zubu až ke kořeni a způsobit vznik parodontózy a zubního kazu. Následné hojení a ošetření je velmi zdlouhavé a nákladné. V nejhorším případě se musí přistoupit k vytržení zubu.
Zánět dásní je mnohem více nebezpečný, než si mnozí z nás myslí. Může se pomocí nervů a krve dostat dál do těla a je velmi rizikový pro pacienty, kteří mají problémy s plícemi a srdcem.(1)
Parodontóza
Pokud zubní plak a zubní kámen podceníte, může dojít k velmi vážnému zánětu dásní a s ním i k onemocnění, které se odborně nazývá Parodontitis. Vy jej pravděpodobně budete znát hlavně jako parodontózu.
Onemocnění začíná zánětem a ustupováním dásní. Následně se objeví krvácivost dásní a může se dostavit i zvýšený zápach z úst. V pokročilejším stádiu se zuby viklají a může dojít i k jejich vypadnutí.
A proč je důležitá pravidelná návštěva dentálního specialisty? Dokáže včas parodontózu odhalit. Někteří lidé tyto příznaky nemají a to, že se něco děje, zjistí až ve chvíli, kdy se zub viklá. Lékař či dentální specialista onemocnění pozná pomocí rentgenu a vyšetřením speciální sondou. Díky těmto dvěma způsobům odhalí patrné ubývání kosti zubního lůžka.(2)
Jak probíhá dentální hygiena
1) Kontrola
Před začátkem ošetření je nutné nahlásit svou zdravotní anamnézu. Zda někdo v rodině trpí na záněty a krvácivost dásní, jaké jsou nemoci, prodělané operace a to, zda jste kuřák. Dentální specialista zkoumá pevnost vašich zubů, defekty skloviny, viklavost a kvalitu výplní. Během kontroly zubů je nutné prohlédnout i sliznice a jazyk.
Stav dásní se určuje podle indexu krvácivosti – tzv. CPI-TN-index. Podél zubu se zavádí sonda a ověřuje krvácivost a množství zubního kamene. Výsledek se hodnotí podle této stupnice:
0 |
zdravé zuby bez krvácení |
1 |
přítomnost krvácení |
2 |
zubní kámen |
3 |
hluboké kapsy do 5,5 mm (mělké kapsy) |
4 |
hlubší kapsy nad 5,5, mm |
2) Instruktáž správného čištění zubů
Když specialista zhodnotí stav vašeho chrupu, obvykle si nechá na maketě předvést, jak si běžně čistíte zuby. Následně vám ukáže, co a jak je možné dělat lépe a doporučí vhodný kartáček, pastu a další dentální pomůcky. Velmi důležité je vybrat vhodné velikosti mezizubního kartáčku, aby vám vyhovoval. Určitě budete potřebovat různé velikosti, nikdo nemá stejně velké mezery mezi zuby.
3) Odstranění zubního kamene
Během druhého kroku se odstraňuje zubní kámen pod i nad dásní. V prvním případě je nutné použít speciální nástroje. Pro vyčištění zubního kamene nad dásní se používá ultrazvuk.
4) Odstranění pigmentací – polishing a depurace
Polishing a depurace je jedna procedura s dvojím efektem. Speciální elektrický kartáček a depurační pasta odstraní povlak na zubech a současně zuby vyhladí a leští. Leštění pomáhá i s odstraněním nehezké pigmentace po kouření, pití kávy a konzumace jídel s barvivy.
5) Pískování (Airflow)
V případě, že jsou pigmentové skvrny hlubší, pomůže speciální jemný písek v kombinaci s vodou. Díky pískování jsou zuby bělejší. Pro příjemnější prožitek z ošetření se používají prášky s různou ovocnou a mentolovou příchutí.
Pískování může být u dásní trošku nepříjemné, většinou se tato část zubu čistí hlavně depurací a polishingem (viz krok 3).
6) Fluoridace zubů, polishing a depurace
Fluoridace zubů se provádí na závěr ošetření a posiluje odolnost zubů vůči působení bakterií a usnadňuje remineralizaci poškozené skloviny.
7) Bělení zubů
S dentálním specialistou je možné se domluvit na dalším kroku, a tím je bělení zubů. Určitě by se nemělo provádět ve stejný den jako dentální hygiena, protože jsou dásně velmi citlivé. Společně najdete vhodný termín pro ordinační bělení zubů, nebo se domluvíte na domácím bělení zubů s předem připravenou sadou vyrobenou přesně na míru.
Dentální hygiena trvá 30–75 minut. Záleží na stavu vašich zubů a zvolené terapii.
„Při běžném stavu chrupu trvá celé ošetření přibližně 60 minut. Výsledkem jsou nejen perfektně vyčištěné zuby, ale i velmi příjemný pocit v ústech. V případě větších obtíží, zanícených dásních a postižení některým stupněm paradontitidy je zpravidla nutné návštěvu ordinace opakovat. Hygienista v takovém případě postupuje po jednotlivých úsecích chrupu,“ vysvětluje průběh MUDr. Alexander Schill.(1)
Co (ne)dělat po dentální hygieně
Bělení
Po ošetření se nedoporučuje bělení zubů. Dásně jsou citlivé a mohli byste si zuby nenávratně poškodit.
Jídlo
Po ošetření alespoň hodinu nejezte. Nepijte příliš studené nebo naopak horké nápoje.
Jaké potraviny nějakou dobu vynechat:
- mléčné zakysané výrobky
- nakládané okurky a jiná zelenina
- kyselé zelí
- jídla s octovými zálivkami
- citrony
- pomeranče
- fresh džusy
- kurkuma
- borůvky
Jistě jste slyšeli, že někteří lidé si čistí zuby po každém jídle. Ale věřte, že nedělají dobře. Jsou potraviny / nápoje, po kterých by se kartáček do ruky brát neměl. Pokud pijete víno, kyseliny, které jsou v něm obsaženy, tvoří na povrchu zubů mikroskopické eroze a změkčují sklovinu. Čištění zubů v tomto případě můžete sklovinu ještě více narušit.
Obecně se tedy doporučuje
– alespoň 30 minut po konzumaci kyselých potravin si nečistit zuby
– pokud jíte jídlo s vyšší pigmentací, zapíjejte ho čistou vodou
– jablka a mrkev pomáhají zuby držet bez plaku, ale druhé zmiňované může zhoršit pigmentaci zubů
Bolest dásní po dentální hygieně
Pokud vás čeká první návštěva dentálního specialisty, možná pro vás některá část ošetření nebude zcela příjemná, ale není to nic, co by se nedalo vydržet. A dobrou zprávou je, že pokud odborníka navštívíte alespoň 2x do roka, pak půjde pouze o rutinní a bezbolestné ošetření.
V případě velkého zánětu dásní je možné terapii rozdělit do několika návštěv. Další možností je anestetický sprej, který zmírní citlivost dásní.
Jak často by měla dentální hygiena probíhat?
Ideální interval je 1x za 6 měsíců. Pokud věnujete čištění zubů dostatečnou péči i doma – používáte mezizubní kartáčky, nitě a další pomůcky a zubní kámen se vám nedělá v takové míře, můžete na dentální hygienu docházet 1x ročně.
Odborníci doporučují návštěvu 2x za rok i z důvodu psychologické motivace. Znovu si připomenete, jak je důležité o zuby pečovat a zopakujete si správnou techniku čištění. Navíc i dentální specialista může včas odhalit počínající kaz, který by nemusel být pod nánosem zubního kamene vidět.
Dentální hygiena: Zbytečnost nebo důležitý krok pro zdravé zuby?
Co hrozí při nesprávné péči o zuby:
- zánět dásní (gingivitis)
- zubní kaz
- zánět závěsného aparátů zubu (parodontóza)
Dentální hygiena je důležitou prevencí a léčebným ošetřením. Pokud byste se o zuby nestarali, vznikne větší množství plaku, následně zubní kámen, zánět dásní a vše může skončit parodontitidou. Následkem dlouhodobého zánětu se zub uvolňuje a vyviklává. V poslední fázi o něj můžete i přijít.
Určitě byste měli vědět, že parodontóza se nedá vyléčit, pouze stabilizovat. Pak je teprve velmi náročné se o zuby starat, abyste si svůj chrup udrželi co nejdéle.
A poslední věc, když přijdete vinou parodontózy o zub, je velmi obtížné aplikovat zubní implantáty. Může se stát, že vlivem velkého zánětu budete muset volit jiný a dražší typ náhrady.
Odstranění zubního kamene
Jsou tři způsoby, jak dentální hygienistka odstraní zubní kámen
- 1. Ultrazvuk – pomocí vln rozbíjí povrch zubního kamene, může být lehce bolestivé
- 2. Laser – působením paprsku se odstraňuje povlak i kámen, nebolestivé ošetřenízubní kaz
- 3. Speciální škrabky a kyrety – mechanicky se zubní kaz seškrabává, lehce bolestivé ošetření
V případě vyšší citlivosti (bolestivosti) dásní je možné použít lokální umrtvení – anestetikum ve formě spreje.
Pískování zubů – Airflow
Pískování zubů se provádí pomocí přístroje Airflow. Jemný prášek v kombinaci s vodou se dostane do všech mezizubních prostor a zbaví vás všech zbytků zubního plaku a částečně odstraní pigmentaci po kouření, pití kávy a jiných potravin, které mohou obarvit zuby (mrkev, řepa, atd.). Po pískování jsou zuby hladké a lesklé.
Airflow se provádí jen u dospělých. Pro děti je ošetření trošku nepříjemné a u mléčných zubů není použití přístroje Airflow nutné.
Pigment a pigmentové skvrny na zubech
Tvorba pigmentu velmi souvisí s konzumací těchto potravin:
- čaj
- káva
- červené víno
- borůvky
- řepa
- mrkev
- citrusové plody
- colové nápoje
- kurkuma
Dalším důvodem je kouření. Pigmentaci nejde jinak zabránit, než omezit zmiňované potraviny a přestat kouřit.
Pigmentové skvrny ze zubů je možné odstranit několika způsoby. Vždy byste ale měli spolupracovat se specialistou. Jednou možností jsou bělící pasty a prášky. Většina odborníků je ale nedoporučuje, protože při dlouhodobém užívání hrozí narušení skloviny a výsledek není tak příznivý.
Další možností je depurace, o které jsme již psali. Speciální rotační kartáček a trošku drsnější pasta umí zuby zesvětlit o jeden až dva odstíny. Velmi záleží na množství usazených pigmentů. Toto ošetření musí vždy provádět zaškolený specialista. Podobných výsledků a odstranění pigmentů ze zubů se dosáhne použitím přístroje Airflow – tedy pískováním.
Pokud máte výraznou pigmentaci, určitě je vhodné uvažovat o ordinačním či domácím bělení zubů. Vše pod dohledem odborníka.
Dentální hygiena v těhotenství
V těhotenství dochází k častějším zánětům dásní a jejich krvácení. Příčinou je hormonální změna a ranní nevolnosti spojené se zvracením. Běžně se stav dásní zhoršuje již od 2. měsíce. V tomto případě je návštěva dentální hygienistky nutností a vhodnou prevencí. A jak je to s odvápněním zubů v těhotenství?
„Řada maminek věří, že dítě připravuje matku o vápník ze zubů, a ty se po porodu rychleji kazí. Opak je pravdou. Plod čerpá vápník výhradně z potravy, kterou matka přijme. Pokud je strava nevyvážená, vápník je čerpán z kostí. Za zvýšenou kazivostí stojí nedostatečná hygiena a zanedbaný stav zubů,“ vysvětluje odborník z Dental Office H33.(4)
Jak si správně čistit zuby
- Začněte na horní čelisti u řezáků: Přiložte kartáček kolmo k místu, kde končí zub a začíná dáseň. Vytvářejte malé kroužky a posunujte se zub po zubu. Tak projděte všechny zuby z přední strany a přesuňte se na zadní plošky.
- Vždy, když se dostanete k poslednímu zubu, ujistěte se, že jste nevynechali žádné místo – obzvlášť v místě přechodu dásně a zubu.
- Stejně důkladně vyčistěte spodní zuby.
- Jako poslední se kartáčkem čistí kousací plochy zubů.
- Pomocí dentální nitě vyčistěte všechna špatně dostupná místa mezi zuby. S nití začínejte dole a posouvejte ji směrem nahoru, abyste zbytky jídla dostali ven.
- Vhodnou velikostí mezizubního kartáčku vyčistěte mezizubní prostory všech zubů. Je zcela běžné, že budete muset použít různé tloušťky kartáčků. Téměř nikdo nemá stejné mezery mezi všemi zuby. Kartáčkem opatrně hýbejte dozadu a dopředu.
- Ústa vypláchněte a můžete použít ústní vodu. Ale vždy ji vybírejte dle doporučení dentálního specialisty. Velkou chybou bývá volba levných výrobků, které ničí zubní sklovinu.
„Ústní voda nedokáže odstranit zubní plak, je pouze finálním čištěním ústní dutiny. Naopak časté používání ústních vod může výrazně ovlivnit přirozenou bakteriální mikroflóru v dutině ústní,“ vysvětluje MUDr. Aleš Váňa.(5)
Dentální hygiena: Cena
První návštěva u dentálního specialisty stojí okolo 1 200–1 500 Kč. Další ošetření bývá o něco levnější, kolem 1 000 Kč. Záleží na pravidelnosti návštěv dentální hygieny a vaší domácí péči o chrup.
Jaký příspěvek na dentální hygienu hradí pojišťovna?
Každá zdravotní pojišťovna má úhradu dentální hygieny upravenou jinak. Podívejte se na přehled částek a jednotlivých pojišťoven.
Příspěvek na dentální hygienu 2020/2021 u VZP:
Maminky v těhotenství získávají od pojišťovny až 3 000 Kč, které mohou uplatnit i na dentální hygienu a nákup dentálních pomůcek.
O příspěvek si mohou zažádat i dárci krevních destiček, plazmy, krve a kostní dřeně. Pojišťovna proplatí až 1 000 Kč.
Příspěvek na dentální hygienu 2020/2021 u OZP:
Příspěvek 2 000 Kč získají dospělí i děti díky výhodám programu VITAKONTO. Dárci krevní plazmy, krve, dřeně a orgánů mohou čerpat částku ve výši 10 000 Kč.
Příspěvek na dentální hygienu 2020/2021 u VOZP:
Členové programu Zdraví mají nárok na příspěvek v hodnotě 400 Kč. Vojenští příslušníci si pak mohou nechat proplatit částku ve výši 500 Kč.
Příspěvek na dentální hygienu 2020/2021 u ČPZP:
Dárci krve a dřeně mohou čerpat příspěvek 500–5 000 Kč na stomatologickou péči. Členové programu Bonus Plus mohou sbírat body za preventivní prohlídky a za ty čerpat příspěvek na dentální hygienu do maximální výše 500 Kč.
Příspěvek na dentální hygienu 2020/2021 u ZPŠ:
Příspěvek do 500 Kč mohou čerpat děti od 6–18 let. Příspěvek 500–4 000 Kč získají těhotné ženy, dárci a držitelé zlatého kříže bez věkového omezení.
Příspěvek na dentální hygienu 2020/2021 u ZPMVČR:
Příspěvek pro dospělé ve výši 500 Kč. Děti do 18 let mohou čerpat až 1 000 Kč na dentální hygienu.
Reference:
-
Webmd.com. 2020. DANGERS OF PLAQUE & GINGIVITIS TO YOUR HEALTH. Evan Frisbee. [online]. Dostupné na: https://www.webmd.com/oral-health/plaque-on-teeth#1 [January 21, 2020]
-
Kouření a dutina ústní. www.lfhk.cuni.cz [online]. Dostupné na https://web.archive.org/web/20090225142737/http://www.lfhk.cuni.cz/patanat/koureni/060503.htm
-
Lekari-online.cz. 2020. NÁVŠTĚVOU STOMATOLOGA PREVENTIVNÍ PÉČE O CHRUP NEKONČÍ. Schill Dental Clinic Praha. [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/novinky/navstevou-stomatologa-preventivni-pece-o-chrup-nekonci [11.12.2018]
-
Lekari-online.cz.2020. PÉČE O ZUBY V TĚHOTENSTVÍ. Dental Office H33 [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/novinky/pece-o-zuby-v-tehotenstvi [19.5.2011]
-
Lekari-online.cz.2020. MUDr. Aleš Váňa. [online] Dostupné na:https://www.lekari-online.cz/stomatologie/novinky/10-mytu-o-cisteni-zubu [9.11.2016]
Aktualizováno: 8.3.2021