Autor:

V první řadě je nutné si uvědomit, že dentální hygiena není zkrášlovací procedurou. Pravda je taková, že na čistém zubu se kaz neudělá. Také zde není prostor pro vznik onemocnění dásní, a nebyla by tedy nutná návštěva zubního lékaře.

Dříve se dásním taková péče nevěnovala, a proto také má většina lidí starších padesáti let velké problémy se zuby i dásněmi, a nebo dokonce jim již řada zubů chybí. Výjimkou bohužel nejsou v této věkové kategorii ani lidé zcela bezzubí.

smiling1

Dnes je dentální hygiena neoddělitelnou součástí stomatologie. Je preventivním výkonem, jehož úkolem je ochránit jak zuby, tak i okolní tkáně před poškozením.

Abychom pochopili, proč je zubní hygiena tak potřebná, měli bychom mít základní vědomosti.

Plak a zubní kámen – dvě věci, které nám ničí zuby

Plak je nažloutlý pevně ulpívající a vysoko organizovaný zubní povlak, který je tvořen mikroorganismy a okolní hmotou. Naše sliny přirozeně obsahují minerály. Pokud se povlak neodstraní, zmineralizuje a stane se z něj zubní kámen. Může se například nacházet i na viditelných místech, to znamená nad úrovní dásně. Tehdy má bílou, žlutou či hnědou barvu. V případě vzniku kamene pod dásní má tmavěhnědou či černou barvu. Zubní kámen už s kartáčkem vyčistit nedokážeme. Na přítomnost bakterií reaguje zub i dáseň. Dáseň reaguje zánětem, je zduřelá, krvácí a vytváří ideální podmínky pro vznik kazu.

Odstranění příčin vzniku zánětu dásní a zubního kazu:

Vidina hodiny strávené ve stomatologickém křesle není příjemná, bolesti se však nemusíte obávat. Pro zmírnění nepříjemného pocitu je možné podat povrchové anestetikum ve spreji.  Dentální hygienistka zhodnotí úroveň ústní hygieny pomocí indexů krvácivosti dásní. Samotná dentální hygiena se skládá z odstranění zubního kamene pomoci kyret a ultrazvuku. Na odstranění barevných pigmentů z potravin či kouření se podle potřeby používá pískovač s jemným pískem. Na závěr se zuby vyčistí speciálním kartáčkem a pastou. Dočistí se tak pigmenty a doleští se povrch zubů.

Jednotlivé kroky dentální hygieny:

1) Instruktáž správného čištění zubů - Bude vám předvedena a vysvětlena technika čištění zubů a doporučen správný tvar kartáčku. Protože kazy vznikají zejména v mezizubních prostorech, je na místě speciální peče. Změřením mezizubního prostoru se vybere správná velikost mezizubního kartáčku. Je pravděpodobné, že budete potřebovat více velikostí, protože nemusíte mít všechny mezizubní prostory stejně veliké.

2) Odstranění zubního kamene – Zubní kámen se odstraňuje nad dásní, ale i pod dásní. Nad dásní ho odstraňujeme ultrazvukem. Pod dásní zase speciálními nástroji.

3) Odstranění pigmentací – pitím kávy, kouřením i běžným jídlem zuby mění barvu a žloutnou. Tyto povrchové pigmentace se odstraňují během dentální hygieny speciální pastou a kartáčkem, které zanechají povrch zubů hladký a lesklý.

4) Pískování – v případě, že jsou pigmentové skvrny hlubší, používá se jemný písek, který působí abrazivně a v kombinaci s vodou odstraní tyto nánosy. Jemný prášek bývá často s příchutí ovoce a tak dělá ošetření příjemnějším. Po tomto zákroku jsou zuby bělejší.

5) Flouridace zubů – provádí se na závěr ošetření a posiluje odolnost zubů vůči působení bakterií a usnadňuje remineralizaci poškozené skloviny.  

dentalni hygiena 1a

Samotná dentální hygiena by byla bez významu, pokud by se vyčištěné zuby dále neudržovaly.

Po domluvě následuje kontrola, zda jste zvládli techniku čištění chrupu a zda je vaše dentální hygiena efektivnější.

Dentální hygiena je nejúčinnějším a nejlevnějším způsobem, jak si co nejdéle zachovat svůj vlastní zdravý chrup, předejít parodontóze a následné ztrátě zubů.

Při pravidelných návštěvách dentální hygienistky, dostatečné informovanosti o prevenci a správné péči dnes lze prožít celý život s vlastním zdravým a funkčním chrupem.

dentalni hygiena 2a

Aktualizováno: 9.3.2016

Dentální hygiena - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Hippikcz 18.8.2020
Spokojený/á

Nerad chodím k zubaři a na dentální hygieně jsem byl poprvé. Dentální hygienistka Michaela Voltrová byla moc milá, příjemná, pečlivá a šikovná, nic mě nebolelo. Vše mi srozumitelně vysvětlila a poradila i s následnou péč... Více 

Doktor ve Vašem okolí