Návštěvou stomatologa preventivní péče o chrup nekončí

Autor:

Dentální hygiena je součástí preventivní stomatologické péče stejně jako pravidelné prohlídky u zubaře. Dokonce by měla být prováděna i stejně často – alespoň dvakrát do roka. Proč je vlastně důležitá a je třeba ji podstupovat, netrpíme-li žádnými problémy?

dentalni hygiena
Dentální hygiena není pouze estetickou záležitostí. Fotky před a po ošetření (foto: soukromý archiv klinky)

Co způsobuje zánět dásní?

Ze zbytků stravy se na lidském chrupu vytváří zubní plak obsahující četné mikroorganismy. Tento proces je zcela přirozený, avšak mikroorganismy obsažené v zubním plaku přispívají ke vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Právě proto je tolik důležité důkladné čištění zubů. Nicméně ani ten, kdo si zuby čistí pravidelně a bezchybně, se bez absolvování dentální hygieny neobejde.

Dentální hygiena vám může zachránit zuby

Dentální hygienu může provádět stomatolog, zpravidla však toto ošetření poskytuje specialista – dentální hygienista.

Na začátku vyšetření nejprve provede kompletní zjištění stavu zubů a dásní za pomocí kalibrované sondy, kterou změří prostor mezi dásní a zubem - tzv. kapsu.

Současně sleduje krvácivost dásní a přítomnost zubního kamene. Jsou-li dásně zanícené, krvácejí, a kapsy jsou hlubší než tři milimetry, jedná se již o postižení parodontitidou, lidově paradentózou.

6 Dentální hygiena

Průběh dentální hygieny

Dentální hygienista provede odstranění zubního plaku a kamene ručním nástrojem či ultrazvukem. Současně odstraní nežádoucí povrchové pigmentace a zuby vyleští.

"Při běžném stavu chrupu trvá celé ošetření přibližně 60 minut. Výsledkem jsou nejen perfektně vyčištěné zuby, ale i velmi příjemný pocit v ústech. V případě větších obtíží, zanícených dásních a postižení některým stupněm paradontitidy je zpravidla nutné návštěvu ordinace opakovat. Hygienista v takovém případě postupuje po jednotlivých úsecích chrupu," vysvětluje průběh MUDr. Alexander Schill.

Na závěr své návštěvy dostanete od odborníka praktické rady, jak nejlépe provádět čištění svých zubů a jak o ústní dutinu náležitě pečovat, abyste v budoucnu riziko vzniku zubního kazu a kamene minimalizovali.

Aktualizováno: 11.12.2018

Doktor ve Vašem okolí