Barva moči není jen žlutá

Autor:

Odvádí z těla nepotřebné látky a může být i dobrým pomocníkem při diagnostice vlastního zdravotního stavu. Řeč je o moči. Jaká barva moči je tedy zdravá? Co lze z ní vyčíst? A kdy je vhodné navštívit lékaře?

Lékaři ve staré Číně měli pojmenování až pro 90 různých zbarvení, zápachů a "chutí" moče. I v České republice máme dnes indikátory zdravé moči, patří mezi to zbarvení, eventuálně zápach. "Za zbarvení moči stojí příjem tekutin a charakter stravy. Obvyklá barva by měla být slámového nebo jantarového charakteru, bez zápachu," vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum.

Co znamená tmavší koncentrovaná moč? Ta je obvyklá po ránu a je způsobená nižším příjmem tekutin v noci. "Při normálním příjmu tekutin by měla být během dne lehce žlutá a bez zápachu. Odchylky jsou možné například při užívání určitých skupin léků, patří mezi to třeba fenazopyridin. Výjimky mohou také nastat při pojídání borůvek nebo řepy a podobně barevných potravin,“ podotýká primář Josef Stolz.

Nucení k močení? Běžte k urologovi

Kdy je tedy vhodné navštívit lékaře? "Má-li někdo častější nucení k močení a k tomu i urgentní nucení nebo únik moči, může to být známka onemocnění močového měchýře nebo prostaty," varuje profesor Marek Babjuk, hlavní lékař Urokliniky, a dodává: "Pokud se navíc frekvence zvyšuje, doporučuju s návštěvou urologa neotálet."

barva moci

Urolog na základě vyšetření posoudí, co je příčinou. V případě, že půjde o závažné onemocnění, zahájí léčbu. Neodkladná návštěva je důležitá i v případě moči s červeným zbarvením, které signalizuje přítomnost krve v moči, dále při kalném zbarvení moče nebo při diskomfortu při močení.

Jak tedy předcházet urologickým potížím? "Jednoduše lze říci, že je vhodné dodržovat přiměřený pitný režim, k tomu osobní hygienu a vyvarovat se prochladnutí,“ dodává prof. Babjuk.

Publikováno: 26.9.2016

Doktor ve Vašem okolí