Barvoslepost - přijdu o ŘP?

Barvoslepost - přijdu o ŘP?

pan lukas  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,

řidičák mám již 6tým rokem a doposud jsem ani trochu nezaváhal. Vyrůstal jsem v závodním prostředí a odkoukal a zažil si spousty bezpečnostních prvků, které se mi více než hodily. Auto ovládám líp než kdokoli z mých vrstevníků, kteří i jezdí častěji, nevidí věci, které vidím já. V autě se cítím hodně jistě a naprosto vím, co dělám.

A teď mi nastává problém. Ve škole na přednáškách mám často rozostřený zrak, jak se neustále dívám na tabuli a píši poznámky, tak jsem to zjistil, že se mi zhoršuje zrak a unavují oči. Budu mít brzy brýle. Jenže, když půjdu na diagnostiku očí, obávám se, že mi zjistí barvoslepost. S barvami na semafory jsem nikdy probém neměl a žádná situace na silnici mě nijak neohrozila. Dělají problémy světlejší odstíny šedé/zelené, mohou splývat. Nebo když jsou nějaké pochybné odstíny zelené/hnědé. Nebo když je hodně tmavá žlutá, mám tendenci říkat, že to je oranžová. Například domy jsou někdy docela oříšek na rozpoznávání, ale vždy jsem tomu barevnému odstínu blízko.

No ale k věci, když už mám takto dlouho řidičák, může mi ho někdo zabavit, jestli mi očař něco zjistí?

Když jsem kdysi dělal u doktorky ty testy s obrázky, nepoznal jsem asi 2/6. A když mi řekla, co bych tam měl vidět, hodně jsem se soustředil a dokonce to i našel, ikdyž to nebylo lehké.

Hrozně nerad bych přišel o řidičák, neboť to budu po škole velmi potřebovat. Nemohu si dovolit o něj přijít. K očnímu půjdu každopádně, brýle se mi i dost líbí, ale pokud mi něco bude hrozit, vsadím na svou zkušenost a budu si to muset opatřit jinak ty brýle. Podepsal bych jakýkoliv ortel, že mě oči v autě nezklamou, ale potřebuju ostře vidět :)
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane,
pro běžné řízení motorového vozidla stačí rozpoznávání základních barevných signálů, není nutný perfektní barvocit. Dopravní signalizace je uspořádána v celém světě stejně, aby co nejvíce lidí mohlo motorová vozidla řídit. Refrakční vadu, kterou asi máte, si nechte vyšetřit a zkorigovat, bude to mít pro bezpečnost provozu větší význam.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
ztráty řidičského průkazu skupiny A,B se bát nemusíte. Základní barvy (červenou a zelenou) rozeznáte a to je nejdůležitější. Ona dioptrická vada je za volantem mnohem nebezpečnější než porucha barvocitu.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Oční klinika NeoVize Praha  |  Premium member  |  Praha
  • 18 odpovědí
  • 4 Likes
Vážený panne,
k získání řidičského průkazu se testuje rozeznávání signálních barev na semaforu, neposuzuje se jemný barvocit očí. Z tohoto pohledu nemusíte mít obavy o ztrátu řidičského průkazu. Doporučuji Vám nechat si zkontrolovat dioptrickou vadu očí a řídit vozidlo s vhodnou brýlovou korekcí do dálky.
S pozdravem
MUDr. Jana Mikšovská