Potrat po amniocentéze

Potrat po amniocentéze

Katka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,
je mi 36 let.Výsledek screeningu v prvním trimestru byl 1:171.Amniocentézu jsem podstoupila na doporučení lékařky se slovy,pokud jsem zodpovědná.Po zákroku mi za několik desítek minut,při cestě domů autem masivně odtekla většina plodové vody.Z genetické laboratoře jsem se dozvěděla,že miminko je naprosto v pořádku.Ale po deseti dnech hospitalizace bez plodové vody nepřežilo.V 18týdnu byl vyvolán porod.Jsem z toho naprosto zničená a vůbec nerozumím tomu,co se vlastně stalo,když mi všude tvrdili,že tento zákrok je naprosto bezpečný a miminko bylo natolik silné,že téměř bez plodové vody bojovalo ještě dalších 9dní.V minulých 15letech jsem měla 1 spontánní potrat a jednu interupci dvojčátek,kdy bylo zjištěno,že jedno je mrtvé.Byla to interupce provedena v 11týdnu těhotenství.Vím,že moje psychika je tímto velice ovlivněna,ale když přemýšlím nad tím,že bych miminko ještě opravdu chtěla,tak se nemůžu ubránit strachu a myšlenkám na to,že se pravděpodobně budou znovu opakovat screeningy a že se opět setkám s názorem,že bych měla podstoupit tento odběr plodové vody.Chci být zodpovědná,ale po této zkušenosti?Chtěla bych znát něčí názor na to,proč k tomuto neštěstí došlo, jestli po potratech v minulosti je moje děloha poškozená tak,že tento zákrok je takovým rizikem.Myslela jsem,že proto vyplňuji formuláře a udávám tam veškeré tyto informace,pro lékaře,aby vyhodnotil,či mě vyšetřil a podle toho taková vyšetření schválil,nebo zamítnul.Jako pro laika je tohle možná špatné,ale pro mě jediné vysvětlení. Také bych se chtěla zeptat,jak postupovat před a při dalším těhotenství, zda je možné,aby mě někdo vyšetřil a posoudil stav mé dělohy,doporučil,co dělat v případě,že není vše v pořádku..Děkuji moc za jakýkoli názor a přeji hezký den.. Katka
MUDr. Jaroslava Marková  |  Basic member  |  Praktické lékařství pro dospělé  |  Praha
  • 168 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den, váš příběh je velmi smutný, ale myslím si, že i v této situaci existuje řešení a máte velkou šanci na úspěšné těhotenství. Domnívám se, že poslední úmrtí miminka bylo důsledkem amniocentézy, u které se udává cca 0,5-1% riziko potratu po zákroku. S tímto rizikem jste měla být obeznámena před zákrokem, stejně jako o riziku vrozené vady dle skríningu a dle toho se sama rozhodnout, zda zákrok podstoupíte. Se zodpovědností či nezodpovědností to nemá vůbec nic společného, lékař vám může pouze doporučit, ale ne vás do zákroku tlačit. Rozhodnutí v dalším těhotenství bude opět na vás. Vyšetřit vás a posoudit stav vašich ženských orgánů může kterýkoliv gynekolog, kterému důvěřujete. Také by ve vašem případě stálo za uvážení pátrat po hlubší příčině opakovaných potratů např. pomocí metody rodinných konstelací.
beruska030  |  návštěvník  | 
  • 1 odpovědí
prajem pekný deň,píšem v mene mojej sestry Michaely,ma 29 rokov a taktiež sa podrobila amniocentéze na odporučenie lekára. po zákroku ju presutili domov bez akéhokoľvek vyšetrenia aj bez vizity a s bolesťami bruška. hned večer ju odviezol otec na pohotovosť lebo bolesti pretrvávali a dostala horučku. na pohotovosti jej bolo povedané že plod je mrtvy. neviem aké sú správne postupy v prípade mrtvého plodu v tele matky ale ju nechali v bolestiach prečkať cely večer,celú noc s mrtvým plodom v tele a na druhý den jej okolo desiatej predobedom vyvolali pôrod. porodila okolo šiestej hodiny večer. následne nato začala masívne krvácať a oni ju nechali celú noc na lôžku na ktorom odrodila až do rána a jej stav konzultovali s hematologom po telefone. na druhý deň ráno ju previezli na ARO,a tam nam bolo povedané že stratila veľa krvy,že jej odišli orgány-pečeň,obličky,pľúca. dali ju do umelého spánku,pracovali za nu len prístroje,vobec nečurala,nalievala sa vodou a bieli rubín v pečeni bol na hodnote 700. chcela by som vedieť či sa toto všetko mohlo stať nasledkom amniocentézy, či nezanedbali lekáry to že mrtvy plod bol v tele dosť dlho nato,aby jej ublížil??? dakujem za akúkoľvek odpoved. moja mailova adresa beruska030@azet.sk

Reakce na beruska030

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer, bohužel je amniocentéza vždy spojena s určitým rizikem potratu, jeho výše se pohybuje okolo 1%. Jedná se o ambulantní výkon tzn. bez hospitalizace a bolest v podbřišku večer po výkonu a těsně po něm je naprosto normální. K hospitalizaci má vést pouze odtok plodové vody, krvácení nebo horečky.
Lékaři u VAší sestry postuovali po odhalení komplikací správně, pokud je zjištěno odumření plodu, začne se vyvolávat potrat a trvá to někdy více než jeden den. Jak byla provedena amniocenéza samozřejmě nevím, ale komplikace se bohužel stávají i u dobře edených zákroků. Málokdy odumře plod hned po výkonu, ale může se to stát, těžko zpětně zjistíte důvod.To, že VAší sestře začala indukce potratu až ráno, je celkem běžný postup. Rozhodně jí přeji vše nejlepší do budoucna, doufám, že se vyléčila a nemá zásadní zdravotní následky.
S pozdravem
MUDR. Veronika Frisová, Profema- centrum fetální medicíny
Mr
MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

je mě líto že se Vám to stalo,ale bohužel dle celosvětových statistik se uvádí že těhotenská ztráta při amniocentéze je do 1 procenta,provádí se když je riziko postižení plodu stejné či větší než je riziko amnicentézi.V další graviditě není zvýšené riziko,no jak budete postupovat to se musite sama rozhodnout po konzultaci s lékaři.,pokud s obáváte že děloha není v pořádku lze to zjistit kombinaci UZ a tzv. hysteroskopie ev hysterosalpingografie

S pozdravem,

MUDr.Ilič
HANULKA  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
dobry den jsem tehotna,a chtela bych jit na potrat.jaky je postup toho potratu??dekuji
MKp  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 41 odpovědí
Dobrý den, radujte se že jste těhotná. www.napocatku.cz www.cekamepostizenedite.cz

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí