Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Nutnost amniocentézy? - Amniocentéza - Diskuze

Nutnost amniocentézy?

Nutnost amniocentézy?

SarykH  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
prosím o názor. Z důvodu věku jsem byla poslána na genetické vyšetření (otěhotněla jsem měsíc před 36. narozeninami, poprvé, přirozeně).
Dneska mi dělali genetický ultrazvuk v 13.týdnu, paní doktorka miminko viděla s obtížemi a musela na sondu hodně tlačit. Každopádně, nakonec snad p. doktorka viděla vše bez abnormalit, a měřila.

Biochemické vyšetření
PAPP-A: 0,41 mIU/ml = 0,40 MoM
FßhCG: 71,00 ng/ml = 1,63 MoM
Odebráno v 11. týdnu (11+0)

Ultrazvuk (13.týden)
CRL: 65,80 mm (13+0)
BPD: 23,40 mm (13+2)
NT: 1,90 mm = 1,16 MoM
Nosní kost přítomna
FHR / z-skóre: 149 bpm / -0,97
Pulsace Ductus venosus: normální

Závěr:
Kombinované riziko T21 z výsledků v I.trimestru: 1 / 110 (v termínu)
Poznámky:
Přítomnost nosní kosti snižuje stávající riziko aneuploidie přibližně 3x.
Riziko T21 a priori dle věku 1 / 260.
Vizualizace zhoršená.
Normální sonoanatomie v I. trimestru.
---------------------------------------------------------------------

Můj gynekolog mi dělal tento test ještě jednou (v dalším týdnu) a riziko mu vyšlo 1/240.

Oba dva výsledky mi byly sděleny jako negativní, ovšem s doporučením na amnio jít.
Strašně se bojím rizika potratu po amniocentéze. Mám na ni jít? Vím, že rozhodnutí je na mně, ale jsem z toho nešťastná. Děkuji za názor!
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den, doporučuji vyšetření všech znaků Downova syndromu a přepočítáni, respektive upřesnění rizika. Vyšetření je nutné absolvovat ve specializovaném centru. Jste-li ve 13. týdnu,nemůže u Vás být nyní provedena amniocentéza, ale CVS (odběr klků placenty)- riziko potratu je stejné. Nicméně určitě je vhodné co nejvíce upřesnit rizikoa dle toho se rozhodnout. S výsledkem z 13. týdne lze navíc zkombinovat genetický ultrazvuk ve druhém trimestru a riziko podruhé upřesnit, zvláště, jste.li si s výsledkem nejistá.
S pozdravem
MUDr. Veronika Frisová
Profema- centrum fetální medicíny
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Mohu se na Vás eventuálně podívat i v mé ordinaci, jste-li z Prahy a budete-li potřebovat...Docela to spěchá, jakmile plod bude mít více než 84mm, nelze již provádět - upřesňovat- screening v prvním trim..
S pozdravem
MUDr. Frisová Veronika
SarykH  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Omlouvám se za to slovo dneska, to je tam omylem. My dvě už jsme se domluvily mailem, děkuji! :-)

Reakce na SarykH

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
:-) V tom případě věřím, že Vám snad budu moci pomoc:-)
MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den , existuje jěště jedna možnost a to je provést si tzv.triple test v 16 týdnu a kombinovat výsledky s integrovaným testem a na základě tohoro kombin. testu a genetického pohovoru se můžete rozhodnout když je UZ v pořádku.

S pozdravem,

MUDr Ilič
SarykH  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, pane doktore,
děkuji za informace, tuto možnost nyní zvažuji :-)

S pozdravem,

Š.
Elen55  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je mi 30 let a čekám své druhé dítě. První dcera je zdravá, těhotenství probíhalo bez problémů, triple test vyšel negativní. Nyní jsem v 17.týdnu a vyšel mi pozitivní triple test, riziko 1:210 - podle mého gynekologa mírně zvýšené riziko Downova syndromu. Ultrazvuk v I. trimestru byl v pořádku tedy negativní. Byla mi doporučena genetická konzultace. Protože je tato situace pro mě hodně nepříjemná (nevím pořádně na čem jsem) a stresující, chtěla bych ji co nejrychleji vyřešit. Objednala jsem se proto na odběr plodové vody (nejblíže mám Brno-Veveří), ale hodně se bojím, že bych o své miminko mohla přijít. Najednou si tím rozhodnutím nejsem moc jistá. Zajímalo by mě, jestli je opravdu ta amniocentéza v mém případě tak nutná. Triple test bývá dosti často falešně pozitivní a proto mám obavu, že bych v podstatě zbytečně ohrozila život mého nenarozeného dítěte. Chci udělat to nejlepší, ale mám v hlavě zmatek. Nedá se před tím odběrem ještě udělat podrobnější ultrazvuk, který by mohl případně tu amniocentézu vyloučit? Děkuji mockrát za odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,
záleží hodně na tom, jak negativní byl prvotrimestrální screening - jaký byl přesně jeho výsledek (riziko 1: xxxxx). Pokud je Vám 30 let, triple test o mnoho riziko nezvýšil Vaše věkové riziko Downova syndromu, pouze přibližně 3 x. Vyšel-li dobře prvotrimestrální screening, doporučila bych pro jistotu a maximální upřesnění provést detailní genetický ultrazvuk s vyšetřením srdíčka miminka a vypočítat výsledné riziko ze všech tří testů- spojit jejich výsledky dohromady (včetně rizika vycházejícího z Vašeho věku). Bohužel nevím, jaké pracoviště Vám v Brně doporučit, tyto rekalkulace neprovádí všichni lékaři a recentně u mne byla jedna paní z Brna kvůli tomu v Praze.
Pokud byl dobrý výsledek prvotrim.screeningu je vysoká pravděpodobnost, že amniocentéza u Vás není lékařsky indikována (riziko je nižší než 1:300), ale záleží na detailním výsledku prvotrim.screeningu. Zároveň je určitě lepší maximální upřesnění přidáním genetického ultrazvuku. Ten lze udělat již nyní a poté ve 20.týdnu potvrdit platnost normálního nálezu. Amniocentézu lze provést kdykoliv v těhotenství, ukončit těhotenství pro Downův syndrom lze do 24+0.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema-centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Lulu  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den jmenuji se Lenka je mi 31let a čekáme druhé miminko.Při prvním těhotenstvím jsem měla špatné výsledky z krve tudíž jsem prošla amniocentézou a potvrdila si,že je vše v pořádků.Při druhém těhot.mám výsledky v pořádků,ale za to v hlavě zmatek zda raději nemám podstoupit amnio.prosím o radu jsem v 19týdnu....

Reakce na Lulu

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
DObrý den,
amniocentéza se doporučuje ženám se zvýšeným rizikem postižení plodu, protože je spojena s 0.5-1% rizikem ztráty těhotenství (potrat pro odtok plodové vody, kontrakceči infekci kvůli vpichu do dělohy). Je jedinou stoprocentní jistotou vyloučení chromozomální vady (Downův syndrom apod.), nicméně je to invazivní výkon a proto se rozhodně lékařsky nedoporučuje všem maminkám. Z lékařského hlediska není indikována a nikdo z lékařů by Vám ji neměl doporučovat. Právě kvůli riziku potratu. To by jste pak vůbec nemusela mít ten krevní test, aby zjistil, jaké je riziko. Záleží na Vás, toto je odpověď lékařky.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny
andy  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den paní doktorko.Chtěla jsem se zeptat na amniocentézu, zda je v mém případě nutná. Čekám své první miminko, je mi 32 let a sem po ICSI(chyba kvality spermií, já jsme v pořádku). Jsem v 17+6 dnešním dnem. První krev na tripltesty mi byla odebrána v 14+5 což mi můj gynekolog řekl, že to bylo příliš brzo, nic méně mi vyšly výsledky MS -AFP 0,62MoM, uE30,78 MoM a total hCG 1,84 MoM. Byla mi genetičkou doporučena amniocenteza kvůli věku.Můj gynekolog po podrobném ultrazvuku nosní kůstky, mozku, srdíčka atp. zkonstatoval, že sem byla za prvé na krvi brzo a že je miminko dle ultrazvuku zcela zdravé. Bylo mi tedy doporučeno jít na odběr krve znovu, výsledky jsou podobné a stále hraniční. Jdu opět na konzultaci s genetičkou příští středu. Výsledky prý jsou po odběru za dva pracovní dny, což mě překvapilo,vím, že se čeká 3 týdny...bojím se, aby nebyly výsledky zkreslené a já si nedala zbytečně odebrat zdravé dítě, na které sme čekaly 4 roky:-(Bude to chlapeček:-) Jinak první screening byl zcela v pořádku, šíjové projasnění i nosní kůstky byly v pořádku. Srdíčko má 4 komory, mozek je také v pořádku. Zašlu Vám poslední míry miminka: AC 11,30cm, G.A. 17w1d,CRL 9,83 cm,G.A. 15w4d + 13d, FL 2,13 cm, G.A.16w3d+10d, EFW 170,00g. Tento ultrazvuk byl prováděn 30.6.2011. Na odběr plodové vody, kvůli tomu abych zjistila, že je miminko v pořádku, jsme ochotna jít, ale ještě bych chtěla slyšet i jiný názor, zda je to nutné či nikoliv nebo zda je možné zajít na genetický ultrazvuk. U nás v rodině i v rodině přítele jsme všichni zcela zdravý, nikdo neměl žádnou nemoc. Děkuji moc za informaci
MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

pokud kombinovaný test NT nasal bone atd byl v piřádku tak AMC nevidím jako nutnou,jen sledovat speciální UZ ve 20 tg.,

S pozdravem,

MUDr Ilič

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Výsledky, které posíláte, jsou svým způsobem nic neříkající. Ze všech testů by Vám měly vždy říci riziko Downova syndromu, tzn. riziko 1: nějaké číslo, a to chbí. neexistuje výsledek hodnocený pouze slovně "dobrý", "špatný", "hraniční". K tomu, abych se k výsledkům vyjádřila, potřebuji číselné riziko. Kvůli věku na amniocentézu určitě nemusíte. Hodnoty co píšete jsou hodnoty popisující velikost plodu a jsou dost pomotané, CRL se měří v 11-14 týdnu, BPD,HC,AC a FL (plus EFW) se měří ve druhém trimestru, ale tyto hodnoty nic neříkají o riziku chromozomálních vad. Výsledky krve mne zajímají hlavně souhrnně- tzn. výsledné riziko. uE jste navíc určitě neměla 30MoM.....Ale hodnoty MoM hormonů nic neřeknou, zjistěte si riziko.
Pokud získáte výsledky testů- detailní, doporučovala bych Vám genetický ultrazvuk s fetální echokardiografií (vyšetření srdce plodu), ale ve specializovaném centru, které bude umět s výsledky předchozích testů a ultrazvuků pracovat plus bude mít zkušenost vyšetřováním.
Mohu Vám pomoci tím, že seženete výsledky, vyšetřím Vás u mne (musela bych Vás někam vmezeřit, mám už dost plnou ordinaci) a spojím vše dohromady plus Vám vysvětlím výsledky. Můžete se samozřejmě objednat v podobném specializovaném centru jinde.
S pozdravem


Veronika Frisova
Monika  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 5 odpovědí
Dobry den, prosim o radu. Je mi 36 let, 65 kg, gemini po IVF. Screening v I. trimetstru hranicni: upravene riziko na Down, plod A 1:753 a plod B 1:985. Volny hCG 1,206 a PAPP-A 0,662 MoM v 14+0, NT - plod A: 2,2 a plod B: 2 cm. Dalsi markery mi nebyly zjistovany (pry s mela zjsiti nostni kustka atd., pokud jsou vysledky hranicni). Doporuceny screening v II. trimestru (15+3), ktery samozrejme (k me diagnoze) vysel pozitivni s hodnotami:AFP 2,2, uE3 1,16, toal hCG 3,93 a PAPP-A 2,06 MoM. Zaver z toho testu - pozitivni (Down 1:220, NTD 1:1200)vzhledem k veku (1:270). Vim, ze u dvojcat je tento druhy screening nepresny. Jak posuzovat I. screening??? pozitivni/negativni??? Kdyby byl negativni, nepodstupovala bych AC. Dekuji moc za odpoved. Monika.
Monika  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 5 odpovědí
Dobry den, ¨
omlouvam se, NT samozrejme 2,2 a 2 mm :-). Monika.

Reakce na Monika

MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

za prvé když se provádí I screening i kdyaž je negativní tak se II neprovádí,když je to jako u Vása tak se provede kombinace obou testu a postupuje se dle výsledku.

S pozdravem,

MUDr Ilič

Reakce na Monika

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
riziko DOwnova syndromu u Vašeho prvního testu v prvním trimestru bylo dle standardů většiny evropských zemí včetně České republiky nízké, za vysoké riziko je považováno riziko 1:300 a vyšší (tzn. 1:299, 1:298 atd). Biochemický screening ve druhém trimestru je u dvojčetných těhotenství méně přesný než prvotrimestrální screening, který opravdu dopadl dobře. Zpřesnění je možné detailním genetickým UZ včetně vyšetření srdce plodu (fetální echokardiografie) okolo 20. týdne. I v té době Vám je možno v případě abnormálního nálezu odebrat plodovou vodu a vyšetřit chromozómy plodů, tento výkon lze provést kdykoliv v těhotenství. Ukončit těhotenství z genetické indikace lze v ČR do 24. týdne. Jedinou stoprocentní jistotou na vyloučení chromozomální vady je invazivní výkon, respektive nyní amniocentéza, její nevýhodou je však u dvojčteného těhotenství cca 1-2% riziko potratu. Proto se zpravidla dopručuje mtakám s rizikem vyšším než 1:300. Definitivní rozhodnutí záleží ale na Vás, na Vašem vnímání rizika. Lékařsky tento výkon není indikován, lze však provést na základě Vašeho přání. Případné zpřesnění genetickým ultrazvukem je potřeba provést na specializovaném pracovišti, musí být provedeno zkušeným lékařem. Hledejte lokálně, nebo v případě zájmu Vás mohu objednat i ke mně do ordinace.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- Centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Monika  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 5 odpovědí
Vazena pani doktorko,
dekuji Vam za odpoved. Jeste jeden dotaz, jak pozant special. UZ pracoviste? Existuje nejaka databze? Objednana jsem do Fakultni nemocnice v Hradci Kralove na UZ ve 20tg. Dekuji za odpoved. Monika.

Reakce na Monika

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
žádná databáze vypovídající o kvalitě genetického UZ na různých pracovištích neexistuje. V nemocnici zpravidla i záleží na tom, který z lékařů Vás vyšetřuje. Představu je možno si utvořit dle databáze lékařů, kteří provádějí NT screening v prvním trimestru a jsou FMF certifikováni jejich seznam je na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX u vyšetření NT (prosáknutí záhlaví). Druhý seznam, vypovídající aspoň o vyšetření srdce, je u FMF certifikace na vyšetření trikuspidální regurgitace (návrat krve na trojcípé chlopni) v prvním trimestru: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Více Vám bohužel na dálku pomoci nemohu
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Monika  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 5 odpovědí
Dobry den,
muj osetrujci lekar je pouze v 1.seznamu(pro NT) - lze to tedy pokladat za postacujici pro spec. UZ ve 20 tg? Dekuji mnohokrat za odpoved. Monika.

Reakce na Monika

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Bohužel,
nevím, kdo je Váš ošetřující lékař a i tak, neznám detailně práci většiny lékařů a není pro mne přípustné, hodnotit práci jiných když je při práci nevidím. Nemohu hodnotit práci ostatních lékařů, každý odpovídá za svou práci sám a záleží i na technických podmínkách a obtížnosti vyšetření.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Monika  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 5 odpovědí
Vazena pani doktorko,
dekuji Vam mnohokrat za odpovedi. S manzelem vse zvazime a popripade se objedname k Vam. Preji Vam pohodove dny. Monika.
Monika  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
včera jsem získala od své lékařky výsledky testů z 16tého týdne těhotenství. Screening vyšel negativně, vyhodnocující lékař však do poznámky uvedl, že by doporučoval provést amniocentézu z důvodu vyšších hodnot hCG - 97.95. Vzhledem k tomu, že se jedná o invazivní zásah a vzhledem k tomu, že bych nerada něco opomněla, prosím o Vaši radu. Je tento zákrok dle Vašeho názoru nutný? Lékařka již objednala termín na 20.9., v případě, že se rozmyslím, mohu samozřejmě termín zrušit. Jsem prvorodička, 27 let, ultrazvuk i ostatní parametry jsou v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď. Monika
Hanka 76  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Je mi 35 let, TP mám 19.3.2012, 9.3.2012 mi bude 36 let. Byla jsem na screeningu v 13. týdnu s těmito výsledky:NT1,8, CRL67, nosní kost přítomna. Pak jsem podstoupila triple testy s těmito výsledky: MS AFP 35,3 (0,99 MoM), uE3 2,71 (0,93MoM), Total HCG 42,073 (1,12MoM), PAPP-A 1,97 (1,16 MoM).Výsledné riziko M.Down 1 z 8900 (v termínu), riziko NTD 1 z 9000, obecné riziko vzhledem k věku 1 z 310.Můj gynekolog mě poslal na genetickou konzultaci vzhledem k věku a paní genetička mi doporučila amniocentézu kvůli vysoké pravděpodobnosti downa kvůli věku. Myslíte si, že je nutné AMC podstoupit. Předi jen mám obavy z potratu zdravého dítěte. Před rokem a půl jsem šla na ukončení těhotenství kvůli rozštěpu neurální trubice (podle genetiků náhodná, v rodině se nic nevyskytuje - měla jsem tenkrát zvýšené AFP při tripple testech a genetický ultrazuvuk tozštěp potvrdil).Děkuji předem za odpověď.
MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

pokud je test v I trimestru v pořádku a na UZ není vidět rozštěp neurální trubice a je Vám 36 let tak AMC není indikovana, samozřemě níkdy není í 100 jistota.

S pozdravem,

MUDr Ilíč
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
kvůli věku matky se dnes již nechodí na amniocentézu, je započítán ve výsledku prvotrimestrálního screeningu a triple testu, které Vám vyšly dobře. Samozřejmě nelze bez amniocentézy nebo jiného invazivního výkonu Downův syndrom s jistotou vyloučit, nicméně při nízkém riziku se tyto výkony nedoporučují maminkám absolvovat a to právě kvůli převažujícímu riziku potratu (O.5-1%). Lékařsky u Vás výkon indikován není, pro anamnézu rozštěpu neurální trubice potřebujete spíše hlavně genetický ultrazvuk. Ten navíc ještě více upřesní riziko Downova syndromu.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- Centrum fetální medicíny
Ila  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, moc prosím o radu.
Je mi 36 let, mám zdravého 18 letého syna , nyní jsem ve 12 týdnu těhotenství. V roce 2008 a 2009 jsem prodělala zamlklá těhoteství.
Nyní jsem byla na vyšetření NT+ biochem. screening v I. trimestru.
Ultrazvukové vyšetření mi dopadlo takto.
Nosní kost přítomna, CRL 55mm, NT 1,5 mm, horní čelist bpn,atd. Ultrazvuk byl v pořádku, nezachytil žádné morfologické anomalie.
Ale v krevních testech jsem dopadla hůře. Papp - a : 1,43 mlU/ml - 0,48 Mom, FBhCG 132,7 ng/ml - 3,86 Mom.
Závěr vyšel pozitivní 1/120.
Nyní mě posílají na odběr plodové vody, já však mám z tohoto vyšetření obavy, právě kvůli riziku potratu.Můj rh faktor je negativní a také ty dva předešlé potraty.Partner je stejný jako syna a nemáme v rodině žádné poruchy ani jiná závažná onemocnění.Je to můj poslední pokus o druhé dítě a moc se bojím, abych třeba zbytečně nepotratila.Když byl ultrazvuk v pořádku je odběr plodové vody nutný? Není možné to řešit i jinak_.Moc děkuji za Váš názor.

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,
bohužel platí riziko z kombinace ultrazvuku s krevním testem, krevní test zvyšuje záchyt postižených plodů o cca 8%. Dle zvyku většiny evropských zemí včetně ČR je u Vás indikováno vyšetření chromozómů plodu, protože riziko je vyšší než 1:300. Nicméně, riziko postižení plodu je nižší než 1% (respektive 1 děleno 120) a očekáváme spíše dobrý výsledek:-) Rozhodnutí o invazivním výkonu je vždy na Vás, musíte se rozhodnout, zda je pro Vás lepší na tento výkon jít a být si jistá, či jej odmítnete a budete věřit tomu, že miminko je v pořádku. Riziko postižení je nízké, ale je vyšší než je hranice tzv. negativity z lékařského hlediska. Riziko potratu po výkonu je podobné riziku postižení plodu.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema-centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Ila  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
děkuji moc za rychlou odpověď. Ještě bych se Vás ráda zeptala, je riziko potratu po odběru vyšší tím, že můj rh faktor je negativní? A kdybych vyšetření odmítla a šla až na ultrazvuk ve 22. týdnu , ten už by DS přece odhalil a byla by stále možnost těhotenství ukončit. Nebo to tak není? Je to pro mě docela těžké rozhodnutí, nechci třeba zbytečně riskovat.Ještě jednou moc děkuji Ilona

Reakce na Ila

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Rh negativita nezvyšuje riziko potratu. Ultravuk ve 22. týdnu neodhalí Downův syndrom je abnormální pouze u 75% plodů s Downovým syndromem. Tento ultrazvuk pouze slouží k upřesnění rizika Downova syndromu.Riziko klesá při normálním nálezu, stoupá u abnormálního výsledku.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
AV4  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobý den,
je mi 37 let, jsem po 4. těhotná (mimoděložní, zdravý syn a zamlklé těh.). Protože mám panickou hrůzu z odběru plodové vody, absolvovala jsem placený odběr krve v 1. semestru. Bohužel s výsledkem rizika 1:180 a doporučením k amniocentéze. Jak špatný je tento výsledek a jak častý bývá u žen mého věku? Mám také dotaz, zda může být výsledek ovlivněn tím, že se plod jeví starší o 8 dní, popř. braním Utrogestanu od 6. tt ? V době odběru byl plod dle PM starý 10+2, dle ultrazvuku 11+3, lékařem změřené CRL 4,27 a NT 1,4, nosní kůstka byla. Existuje i jiná možnost, jak vyloučit nebo potvrdit postižení? Děkuji za odpověď, mám velký strach.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
samostatný odběr krve v prvním trimestru je u Vás ošizen a doplěnní výsledků ultrazvuku při velikost miminka, tzv. CRL 45-84mm. Tímto ultrazvukovým vyšetřením FMF certifikovaným specialistou (seznam na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX ) je vhodné krevní test zpřesnit. U vás blo NT změřeno moc brzy, stejně jako byla brzy hodnocena NB (nosní kost). Navíc je třeba toto UZ vyšetření absolvovat u FMF certifikovaného lékaře, který má FMF certifikaci i na další UZ znaky Downova syndromu v prvním trimestru. S výsledky UZ a krve dohromady by mělo být přepočítáno riziko.Teprve dle toho by měl být indikován či zavrhnut invazivní výkon, u Vás spíše CVS (odběr klků placenty), které lze udělat jiýž nyní, má stejné riziko jako amniocentéza (0.5-1% riziko potratu). Na toto vyšetření se případně můžete objednat i v mém centru.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
MUDr. Ilič Zdravko  |  Basic member  |  Praha
  • 357 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

tak si případně udělejte v II trimestru triple test a Uz a pak se kombnuje ten I a ten druhý test a na základě toho se můžete rozhodnout,Přejí Vám hezký den,

S pozdravem

MUDr Ilíč

Reakce na MUDr. Ilič Zdravko

Miak  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Je nutná AMC?
Dobrý den,
mám na Vás dotaz.
V 13.tt jsem absolvovala screening s negativním výsledkem. Jen hodnota PAPP-A byla velmi nízká 0,242 MoM.
Jednotlivá rizika:
T21 1:657, T18 1:624, T13 1:1934.
Věk 34 (v době porodu), otěhotnění po inseminaci v nativním cyklu (předtím několik neúspěšných ivf), výška 162cm, váha 51kg.
Byl mi doporučen tripl test z důvodu nízkého PAPP-A. Ten vyšel také negativní. Riziko DS 1:820.
Nejprve jsem konzultovala výsledek s genetičkou po 1.screeningu, na něj mi řekla, že nevidí důvod pro AMC, nyní jsem s ní konzultovala i výsledek tripl testu a naopak mi AMC doporučuje ze 3 důvodů: věk, otěhotnění po IUI + předchozí neúspěšné ivf, nízký PAPP-A.
Žádala jsem jí o integrovaný test, který mi nevyhotoví z důvodu toho, že screening byl dělán na jiném pracovišti.
Nyní jsem objednána na podrobný utz zaměřený na minor markety v 19.tt.
Je tedy opravdu nutné za těchto okolností AMC podstupovat?
Děkuji.

Melange
Melange  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den paní doktorko, ráda bych se s Vámi poradila ohledně mých výsledků integrovaného testu v 16. týdnu. Z biochemického screeningu mám následující hodnoty:
AFP 0,75 MOM
HCG 1,7 MOM
uE3 0,54 MOM
PAPP A 1,29 MOM
NT 1,22 MOM
NB +
Váha 45 kg, věk 36 let
Screening vyšel pozitivní 1:140(vyšší HCG + věk), tento týden (16+4) jsem absolvovala genetickou konzultaci, dle UZ vše OK, míry dle stáří těhotenství, plod bez zjevných VV... přesto jsem odeslána na AMC. Domníváte se, že je v mém případě AMC nutná, jestliže UZ byl OK a jako zvýšenou uvádějí jen jednu hodnotu (HCG). Předem Vám děkuji za čas, který mému dotazu věnujete.
S pozdravem Petra Jarošová

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí