Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Amniocentéza ano či ne? - Amniocentéza - Diskuze

Amniocentéza ano či ne?

Amniocentéza ano či ne?

Ronda  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
Dobrý den, je mi 26 let, partnerovi 44 let, já ani on nemáme v rodině zjištěné žádné genetické poruchy. V 16tt mi byl udělán test na downův syndrom, který vyšel negativně. Moje lékařka mě doporučila jít na amniocentézu z důvodu součtu věků. V genetické poradně mi doporučili po té, co jsem amniocentézu odmítla, udělat UZ ve 20tt a poté, v případě, že by se lékaři něco nezdálo jít na amniocentézu. Vím, že krevní test v 16tt je cca 70%. Zajímalo by mě, zda je opravdu riziko z věkového důvodu tak vysoké, nebo zda se má lékařka pouze jistí. Dále by mě zajímalo jaká je pravděpodobnost, že se pomocí UZ zjistí nějaké odchylky od normálu spojené s dawnovým syndromem apod.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,amniocentézu kvůli součtu věku Vás a Vašeho partnera rozhodně nepotřebujete. Důvody: 1. riziko Downova syndromu u plodu závisí pouze na věku matky (stoupá s věkem matky, za rizikový je označován věk matky nad 35let, kdy je riziko Downova syndromu přibližně 1:300), 2. riziko DOwnova syndromu je při biochemickém screeningu v 16.týdnu, tzv.triple testu, počítáno z věku matky a koncentrace několika látek ve Vaší krvi:HCG,AFP a estriolu. Znamená to, že vyšel-li Vám screening negativní, je riziko nízké. Tento test v 16 týdnu skutečně zachytí asi 60-65% plodů z Downovým syndromem. Lepší je prvotrimestrální screening v 11.-14. týdnu, skládající se z vyšetření krve matky a ultrazvuk. vyšetření znaků Downova syndromu na plodu, který zachytí 90-98% postižených plodů (záleží to na počtů znaků Downova syndromu vyšetřeným ultrazvukem).
K Vaší druhé otázce- přibližně 75% plodů s Downovým syndromem bude mít nějakou vrzoenou strukturální vadu, nejčastěji srdce, nebo nějaký znak při ultrazvuku v 18.-23. týdnu. Genetický ultrazvuk může zpřesnit test v 16. týdnu, zlepší jeho efektivitu. Musí být proveden na specializvaném pracovišti a obsahovat i detailní vyšetření srdce plodu. Pokud vyjde naprosto dobře, sníží přibližně 3 x riziko, které bylo výsledkem triple estu (např. z 1:1000 na 1:3000). Jedinou stoprocentní možností, jak vyloučit Downův syndrom, je odebrat klky placenty v 11-14.týdnu (CVS) nebo plodovou vodu (amniocentéza). Nevýhodou je však riziko potratu okolo 1%. proto se tyto testy zpravidla nabízí těhotným s rizikem vyšším než 1:300.
S pozdravem
Dr. Frisová, Profema-Centrum fetální medicíny
MUDr. Jan Řičánek  |  Basic member
  • 29 odpovědí
Odpověď kolegyně je natolik vyčerpávající, že není co dodat. Amniocenteza z důvodu součtu věku rodičů je pochopitelně nesmysl. Dále i krevní test, který jste absolvovala není příliš citlivý a odborná společnost doporučila nahradit ho tzv. kombinovaným NT testem s vyšší citlivostí. Bohužel není rutinně nabízen, protože ho zdrav. pojiŠŤovna nehradí. Downův syndrom si nese sebou určité ukazatele, které lze určit v 12. t.t. na ultrazvuku. V podrobnostech Vás odkazuji např. na www.igyn.cz, kde to máte podrobně popsáno. Nicméně Vás se to již bohužel netýká, neboť jste již za 12. t.t. V 20. týdnu gravidity budete absolvovat podrobné sono na vady. To však řekne, že plod nemá např. srdeční vadu a nemůže odpovědět na otázku - Downův syndrom ano či ne. To umí zatím jen amniocenteza s rizikem ztráty plodu 1%. Toto riziko dle některých údajů je však nižší 0,25 a 0,5%. Zdraví J. Řičánek
kalina75  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
jsem vystrašená z výsledků tripple testu, který vyšel s rizikem M.Down 1:4 ( v termínu)- riziko vyšší než pouze vzhledem k věku matky (1:220). Hodnoty krve:
AFP 12,99iu/ml-0.55MoM
uE3 1.62 nmol/l - 0,72MoM
ToTal hCG 93,92 iu/ml - 3,68MoM
věk 37
Podstoupila jsem i screening v 1. trimestru, který celkově vyšel negativní: NT 1mm- 0,66MoM,
PaPP-A 2,35 mlU/ml-0,95 MoM
FBhCG 78,46 ng/ml- 3,04 MoM
nosní kůstka přítomna, průtok srd.cévou v normě, rizikoM.Down 1/900.
Jsem objednaná na genetiku, ale bojím se AMC, protože v průběhu těhotenství jsem 4x krvácela. Mám již 2 zdravé děti, u druhého syna jsem AMC podstoupila pro nízké AFP, ale vše v pořádku. Musím na AMC opravdu jen proto, že tripple test vyšel tak špatně a tím integrovaný výsledek je 1:140? Může být krevní test ovlivněn cystou na placentě? Co mi může odhalit genetický UZ a co AMC?Děkuji za pravdivou odpověď, chci vědět na čem jsem
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
riziko 1:140 je z lékařského hlediska považováno za vysoké a je proto indikována amniocentéza. Ta se obecně doporučuje těhotným s rizikem vyšším než 1:300 ( 1 postižený plod ze 300 vyšetřených těhotenství). Nicméně, zda půjdete na amniocentézu, záleží na Vašem rozhodnutí, můžete ji i odmítnout. Jen ta zajistí 100% jistotu na vyloučení chromozomálních vad, ale je spojena s 0.5-1% rizikem potratu (1 těhotenství bude spontánně potraceno ze 100-200 provedených amniocentéz). VAše aktuální riziko lze snížit při normáním genetickém UZ na polovinu, tzn. na 1:280,ale stejně bude dle nastavené hranice v Evropě lékařskou indikací k AMC.Definitvní rozhodnutí záleží vždy na těhotné ženě, lékař může AMC jen doporučit.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny
Martina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, je mi 25 let a jsem v 19. týdnu těhotenství. v 16. týdnu jsem podstoupila triple testy a bohužel mi vyšly pozitivní s výsledkem vysoká hladina hCG hormonuu. Hodnoty:
AFP 41ugl/l , korig MoMs 1,10
hCG 85930 IU/l , korig MoMs 2,50
uE3 2,1 nmol/l , 0,64
Riziko pro Trosiimiii 21: 1:406
Riziko spoj. s věkem: 1:1049
Riziko vzniku neurální trubiice 1:4302
Gynekoložka mě poslala na ultrazvukové vyšetření na oddělení prenatální diagnostiky, dle ultrazvuku je miminko naštěstí v pořádku. Řekli mi že pro větší klid můžu jít na genetickou konzulatci a podstoupit odběr plodové vody. Mám z toho hrozný strach kvůli riziku potratu. Přítel by byl radši kdybych ji podstoupila, ale já mám obavy. Se svojí gynekoložkou jsem to ještě nekonzultovala, jdu až v pátek.
Zajímal by mě Váš názor, co si o tom myslíte a zda tam, i přes negativní ultrazvuk, může riziko Downowa syndromuu být. Předem děkuji.

Martina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
Ještě dodám, že na screeningu jsem v prvním trimestru nebyla a těhotenství probíhá normálně. V rodině žádné vady také nemáme. Čekám první miminko.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
testy v 16. týdnu Vám nevyšly pozitivní, ale negativní, za pozitivní -abnormální- výsledek se v ČR a většině evropských zemí považuje riziko Downova syndromu 1:300 a vyšší. Při normálním výsledku detailního genetického ultrazvuku riziko chromozomálních vad ještě více klesá, míra snížení rizika závisí na detailech, co byly vyšetřovány. Z lékařského hlediska se amniocentéza nezdá být vhodná, protože za indikaci k výkonu je v ČR považováno riziko 1:300 a vyšší. Pouze amniocentéza poskytne 100% jistotu ohledně výskytu vady chromozómů (Downův sy. apod.), nicméně neodhalí vrozené vady orgánů miminka, na ty je nutné provést detailní UZ vyšetření. Riziko amniocentézy je 0.5-1% riziko potratu.
Záleží na rozhodnutí matky, zda raději přijme riziko potartu a chce si být stoprocentně jistá, že miminko nemá Downův syndrom. Výkon může být porveden na základě jejího přání. Při riziku nižším než 1:300 jej lékaři aktivně nedoporučují.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Martina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
Mockrát děkuji za rychlou odpověď. A co tedy vysoká hladina přímo hCG znamená? Za pozitivní testy jsem je označila proto, že mě doktorka poslala na další vyšetření (ultrazvuk). Budu ráda když na amniocentézu nebudu muset jít protože mám z rizika potratu velký strach.
Kristýnka29  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 2 odpovědí
Hezký den, paní doktorko.
Nevím si rady zda se podrobit amniocentéze. Mé výsledky ze screeningu I. trim.-celkově dle PC negativní. Ale vyšší hodnota PAPP- 3,958MoM se nelíbila doktorům z genetiky a po poradě prý doporučují amnioc. Další hodnoty - free beta hCG 2,421MoM,NT 1,8mm,riziko M.Down 1:19476, další výsledné hodnoty cca 1:1000 +-. Dle ultrazvuku vše v naprostém pořádku,rodokmen bez gen.zátěže,má krev AB poz.,můj věk 29.
Jaký máte názor? Spíše se Amn.podrobit či spíše ne? Děkuji Vám..se srdečným pozdravem Kristýna.
Andrea  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na toto:z 10týdne a 4 dnů mi byl dělán screening - NT - 1,50 mm
PAPP-A - 0,51 MoM
hCG - 2,64 - prý na hranici
lékař řekl, že nebude měřit nosní kůstku kvůli možnému zkreslení výsledků:-(
screening negativní
vůbec nevím co s tím dál:-(
děkuji za odpověď
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
při 10+4 je obvykle miminko na screening moc malé, ale je možné, že podle ultrazvuku jste maličko více těhotná. NAvíc nemáte vypočítané žádné riziko Downova syndromu, podle kterého by jste se rozhodla pro nebo proti invazivnímu výkonu (např. amniocentéza - odběr plodové vody nebo CVS- odběr klků placenty, obě metody 0,5-1%riziko potratu). Můžete se objednat do sepcializovaného centra, to je řešení, kde Vám takové vyšetření provedou, mělo by být provedeno FMF certifikovaným sonografistou - viz na internetu: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX musíte jen zvolit pod šipkou ČR
Vyšetření je eventuálně možné i v mé ordinaci, mám hodně plno, ale snad bych Vás někam vmezeřila, potřebujete k objednávce údaj o CRL (délka mimiminka od hlavy k zadečku) a den, kdy bylo měřeno
S pozdravem
MUDr. Veronika Frisová
Profema.centrum fetální medicíny
Ivaa  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Jdu k vám pro radu.Nevím jak se rozhodnout.Je mi 27 a jsem v 19tt.Vyšel mi atypický screening II.trimestru,snížení AFP 0,61MoM,snížení hCG 0,42MoM,celkově screening negativní, s tím že mi byl doporučen podrobný ultrazvuk,který byl dnes normální.Bylo mi nabídnuto AMC,zatím jsem odmítla s tím že si to rozmyslím,bojím se rizika potratu a navíc když bylo na ULTR vše jak má,tak proč to podstupovat?Prosím o radu zda na AMC raději jít nebo ne.Děkuji
Lenka 79  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,jaké mám uvažovat výsledné riziko screeningu pro rozhodování zda jít na AMC?
Riziko prvotrimestálního screeningu pro T21 je 1:199 s hodnotami:CRL-61,1 mm (12+4),NT-1,7 mm,srdeční frekvence 173 úderů/min,Ductus venosus-Dopper normální,b-HCG 0,767 MoM, PAAP-A-0,222 mm, věk 32 let, ostatní markery chromoz. vad:nosní kost přitomna,trojcípá chlopeň-Doppler normální.
Dále byl proveden intregrovaný biochem. sreenig s hodnotami:MS-AFP 2,25 MoM,uE3 0,90 MoM, T-HCG 2,66 MoM,PAAP-A 0,25 MoM s výsledným rizikem T21 1:390 negativní, které bylo přepsáno na atypický.
Děkuji za odpověď
sim11  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, prosím o váš názor. Je mi 33 let, jsem po IVF ICSI, 1. těhotenství, Včera 26.3. jsme byli na prvotrimestrálním screeningu u lékaře, kterého jsem našla v seznamu lékařů s akreditací. CRL bylo 58 mm, 12+2.

Z biochemického vyšetření mi vyšlo vysoké riziko 1:60. Hodnoty byly tyto:
PAPP-A: 0,80 mIU/ml = 0,44 MoM
FβhCG: 122,00 ng/ml = 2,17 MoM
Krev odebrána 11+2

Podle lékaře bylo na UZ ale všechno v pořádku:
NT 0,95 = 0,62 MoM
Nosní kost přítomna
Fronto-maxilární úhel 88
FHR/z-skore 162 bpm/ -0,02
Tricuspidární regurgitace nepřítomna

Kombinované riziko T21 je 1/310 a screening je tak negativní. Dočetla jsem se, že hranice je právě 1:300, takže můj výsledek je dost na hraně. Navíc při UZ bylo miminko špatně natočené a doktor tak měřil NT několikrát a pokaždé mu vyšlo jiné číslo, dosazoval si je do programu a vycházely mu hodnoty 1:365, 1:310 ale vyšlo i 1:170. Navrhl mi, že uděláme v 16 tt tripple test (ten je prý ale dost nespolehlivý) a pak ve 20 tt další UZ a víc to není potřeba řešit. Špatný výsledek z krve může být prý ovlivněn léky, které jsem brala na IVF.

Nebylo by dobré vzhledem ke špatným výsledkům z krve třeba nějaké vyšetření ještě zopakovat nebo podstoupit odběr plodové vody. Nechtěla bych něco zanedbat a ráda bych znala názor ještě někoho dalšího. Moc děkuji za odpověď.
Martina  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, příští týden mám jít na odběr plodové vody. Při posledním ultrazvuku mi bylo zjištěno, že jsem měla dvojčátka. První 10 cm 13+6 tt, všechno v pořádku - nostní kůstka i šíje, a druhý se přestal v šesti týdnech vyvíjet. Přesto výsledky na Downův syndrom dopadlo pro první miminko 1:300 a druhý plod 1:72. Zajímalo by mě, zda může krev být zkreslená vlivem mizejícího se dvojčete. Kolem toho 6 tt jsem začala špinit, mírně krváce, ale utrogestan to vše zastavil. Byla jsem velice překvapena, když se zjistila příčina. Bojím se možného rizika potratu po amniocentéze, slyšela jsem že je vyšší když žena na začátku těhotenství krvácela a mimo jiné jsem před třemi lety prodělala jeden samovolný potrat v 8. týdnu. Předem děkuji za odpověď
Marča46  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 17 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den, rozhoduji se zda podstoupit AMC a proto bych se chtěla zeptat, jak dlouho po odběru plodové vody hrozí nechtěný únik plodové vody. Děkuji
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
nejvíce den po výkonu, oběcně 2-3 týdny zvýšené riziko. Výkon a jeho rizika záleží na lékaři, který jej provádí a ten by Vám měl vše vysvětlit
S pozdravem
Profema- Centrum fetální medicíny s.r.o.
Lenka7  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

vyšetření krve ze 16týdne mi vyšlo AFP 27ug/l -0,73MoMs
hCG 60346IU/l -2,29MoMs
uE3 2,9nmol/l -0,78MoMs
Riziko pro Trisomii21 1:124
Riziko spojené s věkem 1:401 (je mi 33let)
Lékařka mě pouze poslala na sono do Prenatal centra do Brna, odběr plodové vody prý není nutný.
Mám z toho strach a radši bych i podstoupila odběr plodové vody pro jistotu, i když je tam riziko potratu.Moc těm hodnotám u výsledků nerozumím, můžete mi prosím napsat zda byste mi doporučila odběr plodové vody?

Předem děkuji.
Lenka Vašíčková
Janaaaa  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
chci se zeptat zda bude nutný odběr plodové vody kdyz mi vysly nasledujici vysledky z triple testu v 16+2 tt.
MS - ADP 1,62 MoM
uE3 - 0,99 MoM
Total Hcg 3,20 MoM
NT rozměr 1,26 MoM
riziko Down - 1:11000, riziko NT 1:3100.
skrining je vyhodnocen jako negativni s doporucenim na specializovany utz a fetalni echo.
Je hodnota HCG 3,20 Mom hodne vysoka? jake a ceho je riziko?
děkuji za odpoved.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí