Hraniční hodnoty NT screeningu

Hraniční hodnoty NT screeningu

petluk  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
Vážená paní doktorko, pane doktore,

prosím o váš názor na hodnoty NT screeningu. Lékař, který ho provedl ho označil celkově za negativní, avšak vzhledem k mladému věku hraniční. Moje gynekoložka mi doporučila minimálně ještě tripple testy a nejraději by mě poslala na genetiku. Prosím tedy o Váš odborný názor.

Věk 27
BMI 22,2
nekuřačka
těhotenství po KET

krev odebrána 10+0tt
ultrazvuk 12+5tt

Srdeční frekvence 156
CRL 61,9 mm
NT 2,1
plodová voda normální
pupečník 3 cévy
anatomie plodu - vše v pořádku
nosní kost normální
dopplerovské vyšetření trikuspidální chlopně normální
volný beta-hCG 2,610 mom
PAPP-A 0,570 mom

trizomie 21 1:368
trizomie 18 1:40392
trizomie 13 1: 126821

Gynekoložce se nezdá zejména zvýšená hodnota hCG. Je možné že mohla být ovlivněna časným odebráním krve a nebo léky které jsem užívala až do 12tt (estrofem 2x2, utrogestan 3x2)? Dále hodnota NT, která je sice v normě, ale přesto větší.

Mě samotnou celkem vysoké riziko trizomie 21 zaskočilo, vzhledem k tomu že mi je teprve 27 let.

Co byste mi doporučoval/a? Na tripple testy jsem již objednána, ale obávám se že riziko ještě zvýší. Byla by na místě konzultace s genetikem? Případně amnio?

Předem moc děkuji za odpověď

charlie  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,paní doktorko,chtěla bych se zeptat na výsl. NT ,je mi 37 let,ted jsem 3 těhotenství(mám už dvě zdravé dcery) a dnes výsl.NTje Paap-A0,34mom aFbhc0,92mom,NT0.63mom,riziko T21:1/520-celkově negativní,ale paní dokt. mě posílá na amniocentézu,prosím o Vás názor,mohla bych přijít k Vám na genet.ultrazvuk ,o kt. píšete ve 20TT?Mockrát Vám děkuji za odpověď.Vyš. bylo provedeno ve 12plus 6,S pozdravem Ivana Moržol
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
omylem jsem odpověděla ve špatném loginu, ale odpověď pochází ode mne- MUDr. Veronika Frisová, profema
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny
aknel  |  návštěvník
  • 5 odpovědí
Dobrý den,
prosím o radu. Mám za sebou screning v I.trimestru s Ultrazvukem. Výsledky vyšly pozitivně. Jsem objednaná na 21.3. 2012 na amniocentézu, ale chtěla bych znát Váš názor.
jsou: ULT- CRL-70,50mm (13+2), BPD 23,40mm (12+6), NT 2,20mm = 1,29 MoM, nosní kost přítomna, Frotomaxilární úhel: 80stupňů, FHR/ z-skóre: 164 bpm / 0,48, Tricuspidární regurgitace: nepřítomna. Biochemické vyš.: PAPP-A: 0,40 mIU/ml=0,21MoM, FbetaHCG: 78,60ng/ml= 1,63MoM,Hmotnost 76kg, věk 29let, závěr sreening pozitivní, kombinované riziko T21 z výsledků v I.Trimestru: 1/ 45 (v termínu).
Pozn.:přítomnost nosní kůstky snižuje stávající riziko aneuplodie přibližně 3x. Riziko T21 dle věku 1/1050. Intrakraniální translucence (IT) patrna- riziko spiny bifidy není zvýšeno, ,,Four chamber view " srdce- zřetelná. To jsou mé výsledky a jsem z toho zmatená. Šla by jste na AC, děkuji předem
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
pokdu se ptáte na to, zda bych šla na amniocentézu, nešla,ale ze dvou důvodů:
1. provedla bych rozšířený UZ screening Downova syndromu s kalkulací rizika se všemi prvotrimestrálními markery (znaky) Downova syndromu, jak provádím u mne v ordinaci. Riziko by mi pravděpodobně při dobrém výsledku ultrazvuku vyšlo podstatně nižší. Vám je zvýšela krev a použitý software kalkuloval riziko jen z krve, Vašeho věku, stáří plodu a NT.
2: POkud by riziko zůstalo setjně vysoké, nešla bych na amnicoentézu, ale na CVS (odběr klků placenty), které lze provést již nyní a věděla bych rychlou metodou výsledek do dvou dní. Provádím tento výkon mým pacientkám, rizika jsou stejná jako u amniocentézy.
Jinak rozhodnutí u Vás záleží na Vašem rozhdonutí, možné je objednání se k nějakému FMF certifikovanému sonografistovi (musí mít ale licence na všechny UZ markery) s upřesněním rizika a jeho kalkulací v mezinárodním FMF licencovaném softwaru- více informací je na stránkách mé ordinace XXXXXXXXXXXXXX a rozhodnutí o invazivním výkonu dle výsledku, nebo invazivní výkon (amniocentéza či žádost o CVS s rychlou metodou analýzy vzorku). Oboje je možno u mne a jiných specializovaných centrech - musíte se ale cíleně zeptat. Nebo zkrátka amniocentéza bez dalšího řešení situace a spokojení se s daným rizikem a odpovědí o Downově syndromu později, nebo odmítnutí výkonu. Záleží na každé matce, jedná se o její dítě a rozhodnutí se pochopitelně liší u ruzných maminek
S pozdravem
Veronika Frisová MUDr
Profema- centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

aknel  |  návštěvník
  • 5 odpovědí
Moc Vám děkuji za odpověď, lékař se zkoušel dívat přes ultrazvuk zda by bylo možné provést CVS, ale prý je placenta nedosažitelná jehle a je to riziko. Byla mi nabídnuta amnioc. s tím, že pokud budu chtít tak výsledek bude do druhého dne (samozřejmě za úhradu), jelikož jsem celkem nervák, tak to objetuji a asi raději půjdu i na to amnio, poněvadž to mám k Vám do Prahy hodně daleko. Ale děkuji za cenné rady.

Reakce na aknel

aknel  |  návštěvník
  • 5 odpovědí
Jo a ještě bych se Vás zeptala, kolik má být vlastně hodnota NT? Nemůžu to nikde najít děkuji:-)

Reakce na aknel

aknel  |  návštěvník
  • 5 odpovědí
promiňte, že ještě obtěžuji, ale ještě mne teď napadla věc, která mne hlodá celý den. Jak jsem včera seděla v čekárně před ultrazvukem a pak verdiktem, že máme riziko 1:45(v termínu), tak jsem měla v ruce obálku s výsledky a samozřejmě jsem se podívala a u DS byla hodnota 1:667-zvýšené riziko, což nějak nechápu, jak se pak pan Dr. dostal k výsledku 1:45? To jsou nějaké statistické propočty? Vím, že jsem otravná, ale třeba mi na to odpovíte. Děkuji moc, jste zlatá:-)

Reakce na aknel

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,
výsledky vyšetření včetně velikosti NT - zda je normální - a důvod zvýšení rizika- opravdu záleží na výsledcích vyšetření. Lituji,ale musela bych miminko vidět.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Marcela  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,prosim o Váš názor na mé výsledy screeningu4ekám dvojčata po IVF/ISCI.plod A NT 1,52 NB+ CRL 60mm, plod BNT1,80 NB+ CRL 57mm. free beta HCG 2,58 MoM, PAPP-A 1,03 MOM..Věk 38let, riziko M.Down 1:350.Je nutné podstoupit AMC?? Děkuji za odpověd
Cída  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem v 15 tt, biochemický screening v I.trimestru vyšel negativní,ale mám to na hranici 1:310.
Musím jít na odběr plodové vody z důvodů věku 35let plus mám NT 3,1mm.
CHtěla jsem se zeptat,zda je to nutné kůli výsledku NT???A vůbec celkově.
Děkuji Vám moc za odpověď.
M.K.
Nath  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, paní doktorko,
jsem si jistá, že na podobné dotazy jste již několikrát odpovídala, proto předem děkuji za Váš čas i trpělivost:o).
Jsem ve 13+2 tt, dnes jsem absolvovala screening v 1.trimestru a mám dotaz ohledně výsledných hodnot.
Jedná se mi hlavně o šíjové projasnění, jehož hodnota je 2,85 mm.
Velikost plodu 72,4mm.
Zbývající hodnoty jsou prý naprosto v normě, biochem. screening proveden v 10+2tt, volný beta hcg 34,60 IU/I(0,499Mom), PAAP-A 2,560 IU/I(1,722 MoM). Výsledek testu negativní, riziko trizomie 21 1:1070, zbylá rizika trizomie 18, 13
Nath  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 3 odpovědí
zbylá rizika trizomie 18, 13
Nath  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 3 odpovědí
zbylá rizika trizomie 18,13
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
absolutně netuším, na co se dotazujete. testy Vám dopadlt dobře, jak sama píšete.
S pozdravem
MUDr. Frisová
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Pokud se Vám jedná o NT (šíjové projasnění), jeho velikost je hraniční. Protože riziko chromzomálních vad Vám vyšlo nízké, invazivní výkon není indikován (amniocentéza). Je ale vhodné doplnit detailní genetický ultrazvuk s fetální echokardiografií (vyšetření srdce plodu) ve 20.-22. týdnu těhotenství ve specializovaném centru
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema-centrum fetální medicíny s.r.o.
Zuza  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Podlední menstruaci jsem měla 28.9.2012 (1. den). Dne 5.10.2012 jsem podstoupila rentgenové vyšetření zad, cca 10 snímků páteře. Myslím si, že sem ale otěhotněla až 10.10.2012. Pevně věřím, že toto nemělo vliv na plod. Ovšem 27.11.2012 jsem u zubaře podstoupila rentgen zubu a chránila se pouze "límcem".
Co mě ale dále trápí je skutečnost, že jsem v 12 tt absolvovala screening 1 tr. a naměřil mě lékař NT 2,6. Následně mě v 16 tt odebrali krev, ale tyto výsledky byly OK, tj. negativní. Pozvala si mě na konzultacu Genetika, které se nelíbí hodnota NT 2,6 a doporučují mi amniocintézu. Já ale velmi váhám a mám spíše negativní pohled na odběr plodové vody. Cca 3 roky jsem měli s manželem problém s otěhotněním a nechci nyní riskovat potrat. Máme ještě 6letého synka, ten je zdraví. Je hodnota Nt 2,6 opravdu riziko pro miminko?
brvenikova  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den paní doktorko, jsem ve 13 + 4 tt, byla jsem na NT+ a NT mi vyšlo 3,3 a zřejmě dle krve 1/480, je mi 25 let a manželovi o rok více. Nosní kost by měla být přítoma. Může být NT zvýšeni z důvodu nějakého prodělaného či neléčeného zánětu? Je v mém případě nějaká možnost, že miminko bude nakonec zdravé? Jsem úplně bezradná a nevím co dělat. Předem Vám děkuji za odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
NT je zvýšeno i u 5% normálních zdravých plodů, častěji u plodů postižených. Pravděpodobnost, že je zvýšeno kvůli Vašemu zánětu, je nízká. Často se příčina nezjistí.
Bohužel, více z Vašich výsledků nevyčtu- píšete o riziku Downova syndromu vypočítaném z výsledků krve, výsledek by ale měl být počítán z výsledků krve + výsledků UZ vyšetření + VAšeho věku + stáří plodu. Vyšetření by také mělo být provedené FMF certifikovaným sonografistou, který výše uvedeným způsobem riziko spočítá. Výsledky by Vám také měl vysvětlit....NT je také častěji zvýšeno u srdečních vad, je potřeba podrobně vyšetřit srdíčko plodu.
Každopádně šance narození zdravého miminka záleží na zbývajícím nálezu na plodu při detailním UZ vyšetření a riziku DOwnova syndromu vypočítaném z kompletního testu. Takto ji nedovedu odhadnout. Mohu pouze konstatovat, že pokud vše ostatní je naprosto normální, šance na narození zdravého miminka by měla být dobrá. Pro více informací bych Vás musela vyšetřit a vidět Vaše výsledky.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
profema- centrum fetální medicíny s.r.o.
Lucifer  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
včera jsem byla na podrobném ultrazvuku v prenatálním screeningovém centru.
Dle prvního (vnitřního uz u gynekologa jsem měla být ve 12týdnu)včera podrobný uz ukázal že je to 11+4.
Vše jinak v pořádku CRI 47,38mm ,stěna břišní bez defektu,končetiny vyvinuté,NT 1,28mm,NB přítomna.
Ale podle výsledků z krve,která byla odebrána 24.4.byl výsledek pozitivní.Bohužel nevím ty prvotní hodnoty,paní doktorka vše potom přepočítávala,že bylo špatně určené stáří těhotenství.
Program prý ošidila o dva dny odběru krve(krev byla vlastně odebrána brzo).Ale i tak prý hodnota PAPP-A 0,58 mIU/ml=0,55 MoM je nízká ,FBhCG 100,20 ng/ml=2,19 MoM.
Sice mi řekla,že se zatím nic dramatického neděje,že uděláme 5.6.další odběr krve a podle toho se uvidí zda by byla potřeba AMC.
Je mi 34let,je to druhé těhotenství.První proběhlo bez komplikací.
Prosím o Váš názor,mám hrozný strach a představa,že čekám až do června mě děsí.Moc děkuji.
MUDr. Miloš Debnár  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Šumperk, Oskava
  • 234 odpovědí
  • 48 Likes
Jakýkoliv názor gynekologa je bez oběru , který bude provedený na genetice 5.6 zatížený velkou chybou.Je nutné přesně datovat odběr krve a rozhodnout o nutnosti AMC.|Vše je v plné kompetenci genetika.
Miky  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na Váš názor na výsleky mého vyšetření NT+biochemický screenig v 1.trimestru.
Je mně 36 let, váha/výška 75/179, mám dvě zdravé dcery (2007, 2010), v rodině se nevyskytují vvv.
Vyšetření jsem absolvovala 13.6.2013.
Závěr:
stáří plodu dle pm 12+5, dle biometrie CRL 13+2
morfologické anomalie na UZ nenalezeny
nosní kost přítomna
fronto-maxilární úhel v normě
CRL 68 mm
NT 1,8 mm- 1,08 MoM
Papp-A 4,24 mlU/ml - 0,92 MoM
FBhCG 71,1 ng/ml - 2,77 MoM
Závěr: Screening negativní, kombinované riziko T21 1/750
Vzhledem k věku a vyšší hodnotě HCG doporučeno genetické
vyšetření.
Překvapilo mě, že i když je screening negativní je potřeba další genetické vyšetření. Doporučujete mně ho absolvovat? Popřípadě jaké? Je to i kvůli jiným možným onemocněním?
Po UZ vyšetření jsem měla dobrý pocit, biochemické výsledky mě hodně znejistily...
Děkuji za odpověď.

Související recenze a zkušenosti

mammisek 11.10.2018
Nevím

Dobrý den včera jsem byla na 1.sreeningu.Ultrazvuk dopadl na výbornou vše v pořádku,ale krevní testy pozitivní Papp 2.31-0,56Mom,FBHCG 57,17-1,82 Mom.Mam z toho strach

Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - Související videa

Doktor ve Vašem okolí