Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Nižší hodnota Papp - A - Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - Diskuze

Nižší hodnota Papp - A

Nižší hodnota Papp - A

Hana79  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den.

chtěla bych se zeptat na Váš názor k výsledkům Vyšetření NT + biochem. screening v 1. trimestru. Věk v termínu porodu 33.
Moje hodnoty byly:
Nosní kůstka - přítomna
CRL 58 mm 12+4
NT 1,2 mm 0,78MoM
Papp - A 1,31 mlU/ml 0,33MoM
FBhCG 85,9 ng/ml 2,15MoM
Riziko M. Došn odpovídající věku matky 1/262
Morfologické anomalie nenalezeny
Screening negativní, kombinované riziko T21 1/360.

Mám jít na konzultaci ke genetičce a obávám se, že mě pošle na odběr plodové vody. Moje gynekoložka mi řekla, že moje Papp je nízké a mám poslechnout genetičku, takže pokud mě pošle na plodovku tak mám jít, že doposud žádná její pacientka u tohoto vyšetření nepotratila.
Hodně jsem si přečetla v diskuzích a asi bych mohla být klidnější, dle dobrého UZ, ale před otěhotněním jsme zjistili, že partnerovi spermie mají deformaci hlaviček a naše možnosti na přirozené oplodnění bylo 1%. Já hned po této informaci přirozeně otěhotněla, takže jsme nestihli genetické vyšetření parnerových spermií. Takže kvůli tomu mám velké obavy z genetické poruchy mého dítěte.
Prosím o Váš názor.

Děkuji moc
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
snížená koncentrace bílkoviny nazývané PAPP-A zvyšuje obecně riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji trizomie 21 (Downův syndrom) s trizomií 13 a 18. Po kombinaci výsledku vyšetření krve s výsledky Vašeho ultrazvukového vyšetření plodu však díky dobrému nálezu během ultrazvuku došlo ke snížení rizika Downova syndromu na 1:360 a toto riziko je přesnější než řídit se pouze hladinou PAPP-A samostatně. Riziko lze dále ještě více zpřesnit genetickým UZ ve druhém trimestru. Downův syndrom lze s jistotou vyloučit pouze prostřednictvím invazivního vyšetření - CVS (odběr vzorku placenty v 11.- 14. týdnu těhotenství) nebo amniocentézy (odběr plodové vody od 15. týdne těhotenství ). Nevýhodou těchto invazivních vyšetření je riziko potratu, které je pro obě metody stejné a pohybuje se okolo 0.5-1%. Z tohoto důvodu se invazivní vyšetření lékařsky doporučuje matkám s tzv. zvýšeným rizikem postižení plodu chromozomální vadou, za které je v ČR a většině evropských zemí považováno riziko 1:300 a vyšší. Odběr plodové vody s vyšetřením chromozomální výbavy plodu je možné provést od 15. týdne až do konce těhotenství, ukončit těhotenství na základě genetické indikace je v ČR možné do 24. týdne.
Kromě rizika chromozomálních vad může být nízká hodnota PAPP-A znakem zhoršující se funkce placenty a zvyšuje proto mírně riziko růstové retardace (opoždění) plodu a rozvoje onemocnění matky nazývaného preeklampsie (vysoký krevní tlak, bílkovina v moči a otoky) ve druhé polovině těhotenství.proto jsou vhodné kontroly tlaku matky a růstu plodu ve druhém a třetím trimestru.
Finální rozhodnutí o amniocentéze záleží na Vás, obecně je ale při výši rizika Downova syndromu jako u Vás vhodné provést genetiký ultrazvuk ve druhém trim. a rozhodnout se dle jeho výsledku. (viz mé předchozí odpovědi na těchto stránkách, maminky se ptaly na to samé, co Vy)
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema-centrum fetální medicíny s.r.o.

Související recenze a zkušenosti

mammisek 11.10.2018
Nevím

Dobrý den včera jsem byla na 1.sreeningu.Ultrazvuk dopadl na výbornou vše v pořádku,ale krevní testy pozitivní Papp 2.31-0,56Mom,FBHCG 57,17-1,82 Mom.Mam z toho strach

Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - Související videa

Doktor ve Vašem okolí