Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - výsledek - Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - Diskuze

Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - výsledek

Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - výsledek

anonym  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
dobry den,pani doktorko
dneska jsem byla na vysetreni NT+bioch.screen. v 1 trimestru. Ultrazvuk dopadl vyborne,ale odpoledne mi volala doktorka vysledky z odberu krve a hned me objednala na geneticke vysetreni a AMN,ze teda pro jistotu,aby se vyloucili rizika.Mohla by jste mi,prosim,rict,jestli se mam obavat podle hodnot,ktere mi vysli? ..a navic,cetla jsem dost nazoru na odber plodove vody,co se tyce rizika potratu.Muzu tohle vysetreni odmitnout?
CRL 78mm / 13+6
NT 1,6mm / 0,88 MoM
Papp - A: 1,05 mlU/ml 0,17MoM
FBhCG: 8,8 ng/ml 0,4MoM
Riziko Down.odpov.veku matky 1/165
Kombinov.riziko T21 z vysledku testu 1.trimestru: 1/1000

dekuju moc za odpoved
Mirka
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
amniocentézu lze samozřejmě odmítnout, je totiž spojena s 0.5-1% rizikem potratu. Riziko postižení Vašeho miminka Downovým syndromem je nižší- 0.1% (1 plod z 1000 vyšetřených). Nicméně, ve Vaší krvi byla nižší koncentrace PAPP-A a free-beta HCG- je proto potřeba miminko detailně prohlédnout ultrazvukem na znaky chromozomálních vad typu trizomie 18 a 13. Vyšetření by měl provádět FMF certifikovaný sonografista-lékař, nyní a poté okolo 20.-22. týdne. Zkušený odborník je schopen tento typ chromozomomálních vad téměř úplně vyloučit ultrazvukem. Tento dobroník by Vám také měl výsledky vysvětlit.
Pro nižší koncentraci PAPP-A je také třeba častěji ve druhé pol. těhotenství kontrolovat růst miminka. Detailnější konsultace výsledků a individuální určení rizika postižení plodu ve VAšem těhotenství je možné pouze s UZ vyšetřením a při osobním kontaktu v mém centru.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.
ozak1  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, včera jsem obdržela výsledky z NT + vyšetření a jsem vyděšená z vyššího HCG jak mi řekla pí doktorka, posílám i ostatní hodnoty k posouzení, do jaké míry je miminko v ohrožení příp. retardací či jiným postižením. Pro upřesnění UTZ vyšel naprosto v pořádku ve všech ohledech. Je to mé 3. těhotenství, každé bez komplikací. Počaty všechny děti přirozenou cestou. Momentálně se léčím s vysokým krevním tlakem, beru Dopegyt. Nevím jestli toto má vliv na výsledky a popř. na fuknci placenty či plod. Hodnoty CRL 68 mm, NT 1,4 mm/0,84 MoM, Papp - A 2,86 mlU/ml/ 0,79 MoM, FBhcG 46,4 ng/ml / 2,54 MoM. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Mimka29
Mimka29  |  návštěvník  |  Bratislava
  • 2 odpovědí
Dobrý deň, dnes mi lekárka volala výsledky z kompletného screeningu a odporučila mi genetické vyšetrenie a amniocentézu. Celý deň nedokážem myslieť na nič iné a preto by som si chcela prečítať váš názor. Tu sú moje výsledky:
tomu niektorá rozumie, ale skúsim ich sem prepísať
MS-AFP hodnota 72,58 kiu/L : 2,45 MoM
uE3 hodnota 1,68 nmol/L : 1,10 MoM
Total hCG hodnota 72,524 kiu/L : 1,87 MoM
PAPP-A hodnota 2,05 iu/L : 0,98 MoM
NT meranie 1,9 mm : 1,37 MoM

INTERPRETÁCIA
Výsledok skríningu : Skrining negatívny
Riziko Diwnovho syndromu : Menej ako 1 v 100000 (v termíne)
Riziko NTD : 1 v 85
Poznámka : Aj keď očakávané riziko Dawnovho syndrómu vypočítané podľa veku matky vyššie (1 v 600), riziko je fakticky nižšie pre hladinu MS-AFP, uE3, T-hCG, PAPP a NT

Myslíte, že tie výsledky sú skutočne až také zlé, že je potrebná amniocentéza? V čase pôrodu budem mať 33 rokov. Ďakujem

Reakce na Mimka29

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
riziko Downova syndromu nemáte absolutně vysoké a amniocentéza není vhodná- píšete sama: Riziko Downovho syndromu : Menej ako 1 v 100000 (v termíne))- tzn., že riziko tohoto syndromu je nižší než 0,001%.
Jediné, proč Vám zřejmě doporučují amniocentézu, je riziko NTD (rozštěpy páteře a lebky plodu)- toto je 1:85, tzn. téměř 1%. Nicméně, tyto vady se lépe poznají ultrazvukem. Ten jich zachytí přes 90%, dělat amniocentézu kvůli riziku NTD je zastaralá a nevhodná metoda. Potřebujete detailní genetický ultrazvuk zkušeným odborníkem.
Amniocentéza je především určeno na záchyt chromozomálních vad, jako je Downův syndrom apod. Pro 1% riziko potratu se doporučuje pouze při zvýšeném riziku chromzomálních vad- což u Vás není.
S pozdravem
Veronika Frisová,MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Mimka29
Mimka29  |  návštěvník  |  Bratislava
  • 2 odpovědí
Ďakujem pekne pani doktorka, potvrdili ste mi čo som si myslela a hneď som kľudnejšia. Takže idem pred amnio ešte na genetiku a kvalitný ultrazvuk.
Ešte raz ďakujem
Jani  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
byla jsem na screeningu v 1. trimestru a ráda bych se zeptala, zda je to v pořádku. Věk 31let, v době porodu 32 let.
Ultrazvuk v 12+1 dle CRL
-CRL 56mm, NT 1,3mm, nosní kost přítomna
Biochemický screening odebrán v 8+6 dle pm, 9+1 dle ultrazvuku.
- volný beta hCG 45,42 lU/l ek. k 0,618 MoM
- PAPP-A 0,752 lU/l ek k 1,204 MoM
Riziko upravené v době screeningu
T21 - 1:9614, T18 - 1:20000, T13 - 1:20000
Nebyla krev odebrána příliž brzy? Je to tak v pořádku?
V poznámce je napsáno screening negativní, ale není zde napsáno celkové riziko.

Děkuji moc za Vaši odpověď

Jana
Zuzka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den paní doktorko,

nevím, zda tady poradna ještě stále funguje, našla jsem vás při brouzdání po internetu a hledání nějakého vysvětlení. Dnes jsem absolvovala screening v prvním trimestru. Je to mé druhé těhotenství. V prvním mi tento screening (kvůli prodělaným rentgenům a braní atb. a vývojovým vadám u bratranců mého partnera) dělali také a výsledky byli v pořádku. Čísla si tedy nepamatuji. ale potom testy v 16. tt vyšly nějak špatně na downův syndrom, ale pokud si pamatuju tak výsledek rizika kombinovaného byl 1:300. I tak jsem absolvovala odběr plodové vody, který ukázal, že je vše v pořádku a v září 2010 se mi narodila dcera (2,8kg a 47cm) císařským řezem. Po pár hodinách od vyvolání jí začlo nějak zlobit srdíčko při každé kontrakci a tak se pak vše rozhodlo rychle a prodělala jsem císařský řez ve spinální anestezii (tuším, že takto to doktoři nazývali, každopádně jsem prostě při operaci byla při vědomí). Dcerka je zdravá. Teď jsem podruhé těhotná a zjistili mi (oproti prvnímu těhotenství, kdy jsem trpěla hypofunkcí ŠŽ a brala euthyrox 50 každé ráno), že mám zrychlenou funkci Šž a ve 12tt jsem začala brát thyrozol 10 vždy ráno a večer. Důvody výkyvu štítné žlázy nikdo nezná, ale cíleně jsem hodně zhubla a pak začala pociťovat určité problémy a hubnutí šlo najednou i rychleji a tak jsem se objednala na kontrolu se ŠŽ, kde mi řekli, že mám zvýšenou funkci najednou, ale že se to spraví vysazením prášků a v té době jsem byla pár dní těhotná (netušila jsem to ještě, ale bylo to těhotenství chtěné). No a teď konečně k problému. v 11. týdnu jsem absolvovala odběr krve v Praze v genetu a dnes jsem tam byla na utz screeningu a bohužel vyšly nějaké špatné výsledky a musela jsem podstoupit i odběr vzorku z placenty. Zároveň odebrali znovu mě i partnerovi krev pro nějaké porovnávání či co. Zajímalo by mě, jestli je možné, že tyhle problémy způsobila ta zrychlená funkce štítné žlázy? Mohla jsem to nějak ovlivnit? A je riziko kombinované riziko 1:5 opravdu tak příšerné. Děsí mě, že je mi 25 a vyjdou mi takové šílené testy. Ještě mě napadlo, zda to nemohlo být špatně udanou váhou (po odběru krve jsem se vážila u svého gnekologa v ordinaci a zhubla jsem další dvě kila, než jsem hlásila na odběru)a nebo špatně určeným stářím plodu, protože teď mi podle celkové velikosti vychází mimi o čtyři dny starší a podle průměru hlavičky jen od dva dny starší. Asi se ptám na voloviny. Ale jsem prostě strašně vyděšená. Tady jsou výsledky co mám napsané ve zprávě od paní doktorky Smetanové z genetu... CRL 66,40mm, BPD 21,20mm, NT 4mm =2,42 MoM, Nosní kost menší než 1,5mm. FHR / z-skore: 155bpm/-0,43, Pulsace ductus venosus: normální, Tricuspidární regurgitace: nepřítomna, Papp-a 0,48mIU/ml=0,47 MoM, FbhCG: 49 mg/ml = 1,30 MoM. Normální sonoanatomie v I. trimestru. Čtyřdutinová srdeční projekce se nedaří zobrazit. CVS po lokálním znecitlivění 1% mesokainem 1 vpichem aspirováno 156mg choriových klků. Screening je pozitivní a riziko na downův syndrom je 1:5 a na T13 a T18 je to kombinované riziko 1:80.
Moc předem děkuji za odpověď. Jsem ze všeho hodně vyděšená a vystresovaná a do toho péče o starší dcerku je pro mě teď docela psychicky náročná. Nejraději bych si zalezla do postele a vylezla za dva dny až budou známé výsledky odběru vzorku placenty...

Přejí příjemný den

Zuzana
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
bohužel, Vaše informace jsou dost zmatené. Obávám jste, že jste vůbec nepochopila výsledky vyšetření a někdo by Vám je měl vysvětlit- ale při Vaší návštěvě v daném centru.
Vaše onemocnění štítné žlázy výsledky ovlivnit nemohlo. Velikost celého plodu a hlavičky (BPD) se běžně v řádově dnech liší.
Proč odebírali krev Vašemu partnerovi netuším, ve Vaší zprávu nevidím důvod.
Potřebujete detailní vyšetření anatomie plodu (v Gennetu neviděli dobře srdíčko). Pokud dopadne dobře CVS (odběr klků placenty) a šance jsou dobré (1 abnormální výsledek a 79 dobrých při výsledku jako u Vás), je možné se přesněji k prognóze vyjádřit až po detailním ultrazvukovém vyšetření anatomie a morfologie plodu. Toto vyšetření Vám samozřejmě mohu udělat i já, nevím, proč v Gennetu např. srdce nemohli hodnotit.
S pozdravem
MUDr. Veronika Frisová
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Zuzka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
No mě ani tak neděsí to riziko na ostatní vady plodu, ale přímo na ten downův syndrom, kde paní dr. píše, že na T21 je kombinované riziko 1:5. A právě jsem myslela, jestli na to mohla mít i vliv ta štítná žláza, jestli mohla způsobit takovou vadu plodu... Ale uklidnila jste mě děkuji... Paní doktorka dělala podrobný utz a říkala, že vzhledem k tomu, že má miminko krátkou nosní kůstku a vysoké "projasnění" (myslím, že to tak říkala) šíje, tak že to vše dohromady znamená vysoké riziko downova syndromu popřípadě už pak nižší riziko na ostatní vady plodu... Byla jsem včera ale z té informace tak vedle, že mě všechny otázky tohoto typu napadali až doma, kde jsem celé odpoledne seděla u internetu a hledala, jestli je s takovým rizikem možné, že miminko bude naprosto zdravé. Protože jestli jsem to správně pochopila tak ten problém se šíjí je vážný ukazatel.... Chtěla jsem napsat co nejvíce informací, ale asi dost skáču od jednoho ke druhému. Omlouvám se...
foxmilka  |  návštěvník  |  Praha
  • 8 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Byla jsem na screeningu (I.trimestr), výsledek negativní a hodnoty vyšly: srdeční frekvence 160 úderů za min.,CRL 63,7mm, NT 2,6mm, volný beta-HCG 104,50 IU/I-1,623 MoM ,PAPP-A 1,430 IU/I-1,263 MoM. Výsledek rizika T21 upravené riziko 1:4175, T18 1:16365,T13menší než 1:20000. Myslíte,že je potřebné další vyšetření? Bylo mi řečno,že krev i ultrazvuk jsou v pořádku,ale zaráží mě hodnota NT. Sestra manžela má Downův syndrom,proto mám větší obavy. Je mi 24 let. Děkuji moc.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
hodnota NT plodu je mírně zvýšená, vyskytuje se těsně nad limitem normálních hodnot. NT je zvýšené u 80% plodů s Downovým syndromem, ale také u 5%normálních těhotenství. Zároveň zvyšuje zvýšená hodnota NT riziko strukturálních, především srdečních, vad plodu. Celkový výsledek Vašeho screeningu je velmi dobrý riziko Downova syndromu je nízké. Obecně je ten výsledek považován za negativní, kdy není doporučováno provádět invazivní výkon. Invazivní výkony jako amniocentéza jsou totiž spojeny s 0.5-1% rizikem potratu plodu, doporučují se proto u zvýšené rizika chromozomálních vad (ve většině evropských zemí a ČR je za toto riziko považováno riziko 1:300 a vyšší).
Test, co Vám byl proveden zachytí cca. 90% plodů s Downovým syndromem, jeho zpřesnění je možné tímto způsobem:
1. UZ-multimarkerový prvotrimestrální screening (vyšetření více znaků než pouze NT ultrazvukem v prvním trimestru)- zachytí 98% postižených plodů, nutné je jeho provedení FMF certifikovaným sonografistou na všechny dané UZ znaky Downova syndromu, dále je nutná kalkulace rizika v FMF softwaru
2. detailní egentický ultrazvuk s fetální echokardiografií ve 2. trimestru (zachytií 96% postižených plodů)
3. neinvazivní diagnostický test z Vaší krve- Prenascan, zachytí 99.3% plodů s Downovým syndromem, nevýhodou je, že nepozná vady orgánů a systémů, které lze odhalit při metodě popsané jako 1. a 2., navíc stojí 14 000Kč
4. Invazivní výkon- 100% jistota, ale riziko potratu, neodhalí vady srdce plodu atd.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

foxmilka  |  návštěvník  |  Praha
  • 8 odpovědí
Děkuji moc za odpověd.Na screeningu jsem byla ve Screeningovém centru fetální medicíny Pronatal Praha u pana Břešťáka. Pan doktor říkal, že výsledek musím brát komplexně,že důležitá je konečná hodnota,nicméně mě zarazila hodnota NT, tak jsem se ještě chtěla zeptat,zda se mám obávat a jít na další vyšetření. Slyšet názory i ostatních,právě kvůli té hodnotě NT.

Reakce na foxmilka

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dr. Břešťák je dobrý lékař, nicméně, provedl Vám základní screening, ne rozšířený. Já jsem miminko nevyšetřovala a mohu pouze vycházet z výsledku, co posíláte, nemohu detailně zhodnotit rizika. Každopádně pokud si přejete zpřesnění testu, je nutno podstoupit další vyšetření u zkušeného lékaře.
Více si o této problematice můžete přečíst i na XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Psala jsem tam detailní článek a je tam se mnou i rozhovor týkající se této problematiky
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

foxmilka  |  návštěvník  |  Praha
  • 8 odpovědí
Moc děkuji. Je možné se na podrobnější ultrazvuk objednat přímo i k Vám? A kolik tento ultrazvuk stojí? Děkuji.

Reakce na foxmilka

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Ano, je to možné, cena je 1300Kč včetně dvou obrázků a konsultace nálezu.délka vyšetření s konsultací cca 35-45minut. Napište mi ev. na XXXXXXXXXXXXXXX své tel. číslo-mobil a jméno. možný termín by byl ve čtvrtek odpoledne, pošlu přesný mailem. Můj telefon je uveden na XXXXXXXXXXXXXX, i adresa ordinace

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

foxmilka  |  návštěvník  |  Praha
  • 8 odpovědí
Děkuji,e-mail odeslán, ve čtvrtek odpoledne mi termín vyhovuje.
Eva  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den paní doktorko, ráda bych vás požádala o váš názor:
absolvovala jsem screening v I.trimestru s těmito výsledky: CRL: 64,10mm (12+5), BPD: 20,50mm (12+3), PPAP: 0,67 MoM, FBhCG: 0,57 MoM, NT: 0,87 Mom, nosní kost přítomna, věk 37 let, váha 92 kg, celkový závěr screening negativní, komb.riziko T21 1/3700, T13+18 1/22850, přesto mi byla vzhledem k věku doporučena amniocentéza, tu jsem odmítla, dále mám jít v 16.týdnu na krev na tripple testy a ve 20.týdnu na ultrazvuk. Myslíte si, vzhledem k výsledkům ze screeningu, že mohu tripple testy odmítnout (jsou často falešně pozitivní) a jít pouze na ten ultrazvuk ve 20.týdnu? Bude to dostačující? Dost o tom přemýšlím, na krev mám jít 11.6., tak bych ráda do té doby znala Váš názor. Moc děkuji za odpověď. Eva
missulin  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mohli byste mi, prosím, objasnit hodnoty ze screeningového vyšetření v I.trimestru?
NT:2,30mm = 1,31MoM
FHR / z skóre: 161 bpm / 0,21
PAPP-A: 2,46 mlU/ml= 0,66 MoM
FbCG: 37,57 ng/ml = 1,31 MoM
Kombinované riziko T21 z výsledků v I. trimestru: 1/1 600 (v termínu)
Kombinované riziko T13+18 z výsledků v I. trimestru: 1/50 000 (v termínu)
Riziko T21 a priorit dle věku 1/ 1 100
Vizualizace zhoršená.
Prosím Vás i vysvětlení, jsou to dobré hodnoty?
děkuju
MC

Související recenze a zkušenosti

mammisek 11.10.2018
Nevím

Dobrý den včera jsem byla na 1.sreeningu.Ultrazvuk dopadl na výbornou vše v pořádku,ale krevní testy pozitivní Papp 2.31-0,56Mom,FBHCG 57,17-1,82 Mom.Mam z toho strach

Vyšetření NT + biochemický screening v 1.trimestru - Související videa

Doktor ve Vašem okolí