Hodnoty FSH a prolaktinu

Hodnoty FSH a prolaktinu

Radka  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

je mi 34 let. Po 18 měsících od vysazení antikoncepce bez otěhotnění jsem si nechala doktorem udělat hormonální profil 3.DC: FSH 12,7; LH 10,2; prolaktin 1137 (max.hranice 511). Štítná žláza OK. Doktor mi sdělil kromě hyperprolaktinémie, že je špatný poměr mezi hormony FSH a LH. Již 8 měsíců si měřením teploty, sledováním hlenu a čípku sleduji ovulaci, a dle mých laických sledování mám ovulaci každý měsíc dle všech příznaků 100% potvrzenou. Cykly pravidelné 25-27 dní. Dotaz: Může ovlivnit výši prolaktinu měření do 1 hod po probuzení? Jaký je správný poměr FSH a LH? Je mé FSH výrazně zvýšené nebo je ještě v normě? děkuji
Radka  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
ještě poznámka k vlastnímu dotazu: napsala jsem špatně hodnotu LH, ta je 11,2
MUDr. Pavel Otevřel  |  Basic member  |  Reprodukční medicína  |  Brno
  • 29 odpovědí
Dobrý den,
Cos e týče poměru FSH/LH, ten je v pořádku, bývá většinou do 1,5. Co bych viděl jako problematičtější je samotná hladina FSH. Hodnoty vyšší než 10 svědčí o snížené funkci vaječníků a ženy s takovouto hodnotou mají menší šanci na otěhotnění. Hodnota FSH se s věkem zvyšuje a nelze ji uměle snížit. Často bývá FSH vyšší u kuřaček.
Známky ovulace, které popisujete jsou tzv. nepřímé známky. Ovulaci samotnou jasně neprokazují. Říká se, že jedinou jistou známkou ovulace je těhotentství.

S těmito hodnotami jistě šanci na spontánní otěhotnění máte, ale doporučoval bych, pokud se Vám ještě nějakou dobu (rok?) nebude dařit, navštívít některé z IVF center na zvážit tuto cestu otěhotnění. Čas bohužel není vaším přítelem.
Držím palce

dr. Otevřel, Unica, Brno, www. XXXXXXXX
ppalea  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu ohledně výsledků hormonálního profilu ze 3 DC: THS 1,955 mU/l (0,270....4,200)
T4 77 nmol/l (66.......181)
T3 1,72 nmol/l (1,30....3,10)
LH 3,7 U/l
FSH 4,3 U/l
index LH/FSH 0,87
Prolaktin 663,6 mIU/l (127,0... 637,0) H
Estradiol 94 pmol/l

Zajímalo by mě zda takto zvýšený prolaktin může způsobovat že se 8 měsíců snažíme bez úspěchu? Je mi 24 let. Dle LSK k ovu dochází, průchodnost také ok. Podle folikulometrie měl Dr. podezrení na PCOS ale po LSK nebylo potvrzené a proto jsem sla na HP. SPG je bpn.
Dále by mě také zajímalo jestli je hladina estradiolu v normě a co znamená T4 a T3 a jestli jsou tyto hodnoty v pořádku?
Děkuji za Vaše rady
Lucie
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.
I lehce zvýšený prolaktin může být příčinou neplodnosti.
Hladiny estradiolu mají velmi široké rozmezí. Záleží též na tom, jaká rozmezí má coby normu stanovena laboratoř, která test provedla. Vámi uváděná hodnota jistě ale není výrazně abnormální.
T4 a T3 jsou hormony produkované štítnou žlázou, hodnoty jsou v pořádku.
MUDr. Jan Šulc

Reakce na NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.

ppalea  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji za vaše odpovědi, velmi jste mi pomohl.
Lucie
Jana456  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 32 let v lednu jsem měla prolaktin 61,9 a nález na hypofýze (mikro-cysta)- léčená 3týdny Dostynexem 2x týdně 1/2 tab. pro bolesti hlavy a nevolnost jsem léky přestala užívat a menstruace se dostavila po 28 dnech a pouze na 3 měsíce pak nic. Za půl roku jsem byla na kontrolní MR a vše o.k. žádná cysta. Dnes tj. po 4 měsících od MR mám prolaktin 77,92 a nevím, jak mám prolaktin snížit, když léky nemohu užívat… Již dva roky se snažím otěhotnět. Prosím o radu?
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.
Léků snižujícíhladinu prolaktinu je více. Bude třeba vyzkoušet jiný přípravek.
MUDr. Jan Šulc
Danik  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, mohu se zeptat, zda hladinu FSH (12,5) ovlivňuje horm.antikoncepce? V době kdy mi brali krev mi byla nasazena HA na 3 měsíce. Děkuji.
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
Antikoncepce hodnoty FSH snižuje. Záleží na tom, jak dlouho jste ji před odběrem krve brala.
DR Texl

Reakce na Sanatorium Helios

Danik  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, brala jsem ji cca měsíc. Díky.

Reakce na Danik

Danik  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, v 9t. byl potrat 10.10., Ha jsem brala cca měsíc a testy mi dělali začátkem prosince. Vyšly i vyšší hodnoty na štítnou, ale 22.12. jsem byla na endokrinologii a byla v normě. Můžou hodnoty FSH a štítné žlázy tato kolísat? Dr včera koukala i UZ a zjistila, že jsem měla po ovulaci. děkuji za odpověď. D.
celesta  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,chtěla bych poprosit radu ohledně výsledků.Je mi 28 let moc tomu nerozumím,jen mi paní doktorka řekla,že hodnoty jsou zvýšené.
FSH 6,1
LH 9,8
ESTRADIOL 172,6
PROLAKTIN 22,64
PROGESTERON 2,6
TESTOSTERON 2,27
Snažíme se s přítelem otěhotnět 2 roky bohužel marně,diagnoza oligoasthenozoospermie opakovaně,bude problém i z mé strany.Jakou metodu by jste nám doporučil?Děkuji za odpověď.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí