Zvýšený folitropin

Zvýšený folitropin

Hanka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, již 2 roky se snažíme o miminko, ale zatím bezvýsledně. Byli jsme u lékaře, manžel je vpořádku a mně zjistili zvýšený hormon Folitropin ve 3. dnu cyklu - 24,5. Je šance hormonální léčby? Děkuji
  • 205 odpovědí
  • 4 Likes
Vážená paní Hanko,
doporučila bych Vám v následujícím menstruačním cyklu hormonální vyšetření zopakovat. Současně by bylo dobré provést i ultrazvukové vyšetření Vašich vaječníků ke stanovení nejlepšího léčebného postupu. S pozdravem MUDr. Lenka Hromadová, REPROMEDA, Brno
MUDr. Pavel Otevřel  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 6 odpovědí
Dobrý den,
Byl odběr krve proveden určitě ve 3. den menstruace?
Pokud ano, pak je bohužel šance na otěhtnění z vlastních vaječníků téměř nulová. Občas se sice vajíčko vytvořit může, lze ho získat po stimulaci vysokými dávkami hormonů, ale šance otěhotnět z něj je malá. Oplozeníschopná vajíčka lze najít u žen s Folitropinem do hodnoty 15.
Doporučuji odběr zopakovat za 2-3 měsíce a pokud se výsledek potvrdí, pak navštivte nějaké IVF centrum, kde se informujte na šanci otěhotnět z darovaných oocytů.

dr. Otevřel, Unica Brno
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.
Folitropin = folikuly stimulující hormon = FSH je hormon, který řídí činnost vaječníků. Pokud mají vaječníky problém, fungují hůře nebo nefungují, hladina FSH stoupá. Normální hodnoty jsou do 10 iu/l. 24,5 iu/l je poměrně vysoká hodnota a bohužel vypovídá o tom, že šance na otěhotnění je výrazně snížená. Hormonální léčba nebývá účinná. Reálnou šanci dává užití darovaných vajíček. Další podrobnosti můžete najít např. v naší odpovědně XXXXXXXXXXX ... FAQ pod klíčovým pojmem hormon FSH.
MUDr. Jan Šulc
Dasa  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
reaguji na odpoved MUDr.Jana Šulce.Pise,ze normalni hodnoty FSH jsou do 10IU/l.Coz je zvlastni,protoze ja mam na vysledcich z laboratore doporucenou hladinu FSH od 3.00 maximalne do 20.0 IU/l. Tak cemu ma clovek verit?
Hanka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, děkuji za poskytnuté informace. Objednám se na kontrolní vyšetření.
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den ještě jednou. Vyšší hodnota v rámci bazálního profilu než 10 iu/l opravdu vypovídá o snížené šanci na otěhotnění. Normy laboratoře bývají stanoveny pro vyšetření kdykoli v průběhu cyklu, nikoli jen pro bazální profil.
MUDr. Jan Šulc
Anna  |  návštěvník  |  Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • 2 odpovědí
Je mi skoro 35, o otehotneni se snazime rok a pul. Dnes mi prisly vysledky vysetreni: treti den po zacatku menstruace FSH 10,4 (norma laboratore pro tuto fazi cyklu 3.85 az 8.78). Vse ostatni v norme LH 5,7 (v norme, tj. mezi 2.12 a 10.89), prolaktin v norme (12,7) TSH 3G v norme (2,045). Dosud mi take udelali test na progesteron (22.den, 16,82 ng na ml, v norme laboratore) a Huhneruv test, ktery byl negativni (mala kvantita hlenu, filance 4cm), ale test byl delan podle meho nazoru 14.den, az po ovulaci - za predpokladu, ze se zvysenym FSH ovuluju. Co se tyce manzela, Huhneruv test ukazal 10 spermii na "pole", z toho 40 procent na ceste, 30 procent mobilnich na miste a 30 procent nehybnych. Pochopila jsem, ze to je docela dobry vysledek a vzhledem k memu FSH je problem spise na me strane. Jsem nekuracka, vzdycky jsem byla zdrava, sportuju, vaha mi nekolisa....ale, zda se, na kazdeho jednou dojde.

Jake testy bych mela podstoupit dale, aby se dalo rozhodnout o dalsim postupu? Nebo je jiz ted mozne odhadnout, jake jsou moje sance na (prirozene-umele) otehotneni a pripadne ktere leky ci metody zvolit? Je pripade zvyseni FSH take zvysena sance malformaci? 15 let jsem brala antikoncepci, je mozne ze ma na moje soucasne problemy nejaky vliv? Muze mit na vysledek vliv fakt, ze jsem alpinistka a pohybuju se pravidelne ve vyskach mezi 3000 a 6000m?

Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
Vážená paní, jen bych rád doplnil poznámkou k výsledku spermiogramu. Jde o nestandartní hodnocení, které se nedrží WHO klasifikace. Zcela chybí hodnocení morfologie spermií, kde bývá nejvíce chyb. Ve zprávě o vašem zdravotním stavu mi chybí celkové vyšetření dalších možných příčin neplodnosti. Doporučuji Vám obrátit se na některé centrum zabývající se léčbou neplodnosti.
prim MUDr Pavel Texl

Reakce na Sanatorium Helios

Anna  |  návštěvník  |  Provence-Alpes-Cote d'Azur
  • 2 odpovědí
Dekuju za vase odpovedi tykajici se meho vyssiho FSH (10,4 minuly mesic, norma laboratore do 8,78). Doplnili jsme baterii vysetreni o AMH a manzeluv profil, jak jste radili. Moje AMH bylo druhy den cyklu 2,1 ng na mol, pricemz norma zacina na 2 (FHS pri tomtez vysetreni 9,5 , norma laboratore je do 8,78, takze stale zvyseny). Manzeluv profil je normalni (jak pocet spermii, tak kvalita), krome lehce vyssiho pH (8, norma je mezi 7,2 a 7,8).

Take jsem byla na ultrazvuku 12. den cyklu, doktor nasel jen dva folikuly velikosti okolo 10mm, z cehoz usoudil, ze neovuluji. Cyklus ale trval jen 26-27 (zacatek 30.5. pozde vecer, dalsi cyklus 26.6. brzy rano, proto to rozmezi) dni, a tak nevim, zda neni mozne, ze k ovulaci doslo pred tim ultrazvukem. Moje gynekolozka naopak tvrdi, ze vzhledem k mym hodnotam progesteronu nemam s ovulaci zadny problem (16, 82 ng na ml 22.den, tj. u horni hranice normy). Ceka me jeste vysetreni vejcovodu a opakovani Huhnerova testu.

Kazdopadne moje gynekolozka zatim tvrdi, ze vysledky jsou dobre a ze se nemame zneklidnovat, ze FSH je sice vyssi, ale progesteron ukazuje, ze to nevadi, protoze ovuluju - jenze doktor z ultrazvuku tvrdi opak. O AMH jsem gynekolozce musela rict, poslala me tam, aby me uklidnila. Moc se mi ale zatim uklidnit se nedari, protoze na druhe strane jsou nektere hodnoty mimo limit a mame za sebou 1,5 roku bezvyslednych pokusu a stale nevime proc. Vzhledem k AMH na spodni hranici normy uvazuju, kolik casu nam zbyva. Za jak dlouho to muze klesnout pod "unosnou" hranici? Co byste doporucili? Jako kazda zdrava zena samozrejme pripoustim moznost intervencnich metod az jako krajni...

Pro zjednoduseni kopiruju hodnoty z predchoziho prispevku a kvetnoveho vysetreni: treti den po zacatku menstruace FSH 10,4 (norma laboratore pro tuto fazi cyklu 3.85 az 8.78). Vse ostatni v norme LH 5,7 (v norme, tj. mezi 2.12 a 10.89), prolaktin v norme (12,7) TSH 3G v norme (2,045). Dosud mi take udelali test na progesteron (22.den, 16,82 ng na ml, v norme laboratore).

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí