Délka kultivace embryí

Délka kultivace embryí

Stefi  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

ráda bych se zeptala na Vaše zkušenosti z praxe. Jakou máte největší úspěšnosti otěhotnění při transferech kolikati-denních embryí?
Prodělala jsem více jak 5 transferů, bohužel neúspěšných. Stále mi jsou zaváděna embrya 3. den kultivace.
Myslíte, že bych při delší kultivaci měla větší šanci na otěhotnění, když nemáme "jedničková" embrya, vždy se objevuje 5% fragmentace?
Děkuji předem za Vaše odpovědi.
NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.
Na všech pracovištích mají vyšší šanci na úspěch embrya transferovaná ve vyšším vývojovém stadiu, tedy po 96, 120, případně více hodinách kultivace. ALE !!! Dle dlouholetých statistik, nejen našeho pracoviště, i embryo po 72 hodinové kultivaci může dát vznik normálnímu těhotenství. Nemůžeme se vyhnout otázce, na kterou je velmi obtížná odpověď. Tedy, zda by se takovéto "horší embryo" při delší kutlivaci v laboratoři zdárně vyvíjelo a zda by k transferu po 120 hodinách vůbec došlo. Pracoviště, která transferují výhradně jen ta "nejlepší" embrya dosahují nejlepších výsledků v přepočtu na embryotransfer (ET). Na druhou stranu ale často mají vyšší procento cyklů bez ET. Není snadné rozhodnout, zda je lepší transferovat i embrya, jejichž šance na implantaci je malá a vystavovat ženu frustraci z neúspěšného transferu nebo volit jen ta "nejšancovnější" embrya, přičemž určitému procentu zárodků nedáme šanci. Dokud nebudeme umět opravdu spolehlivě odhadnout, zda se konkrétní embryo může či nemůže dále zdárně vyvíjet - a to dosud neumíme - budeme se muset nad touto otázkou stále a stále zamýšlet.
MUDr. Jan Šulc
Stefi  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý večer, pane doktore,

děkuji Vám za odpověď.
Musím Vám dát za pravdu, že neúspěch nenechává mou psychiku klidnou. Nicméně na druhou stranu transfer embryí, které CAR označí jako transferovatelná, mi dává více síly a větší šanci, pokud vezmu v podtaz, že i horší embrya mají šanci na uchycení.
Mohu se Vás zeptat, co byste mi doporučil Vy v tomto případě, ke kterému modely byste se více přiklonil a proč?

Velice děkuji za odpověď.

Reakce na Stefi

NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 268 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den podruhé.
Postupoval bych dle kvality embryí. Pokud bude šance na úspěšnou delší kultivaci, vyčkával bych, pokud ale embryologové usoudí, že je lepší transferovat již po 72 hodinách, transferoval bych. Nejspíš bych v tom případě zvažoval i transfer 3 embryí.
MUDr. Jan Šulc
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
Vážená paní. Patřím mezi centra, která zastávají názor, že čím delší kultivace , tím větší šance na graviditu pro pac. Proč provádět mnoho zbytečných transferů třetí den, pokud pátý šestý den kultivace mi zbydou embrya u kterých se pravděpodobnost gravidity pohybuje i nad 60% (při PGD vyšetření). Velmi důležitou podmínkou úspěchu dlouhodobé kultivace je její kvalita. Při špatné technice kultivace budou výsledky srovnatelné s třídenní kultivací. Přiklad vidím v našem centru . V roce 2003 jsme začínali s pětidenní kultivací embryí. Úspěšnost se pohybovala mezi 35 a 40% na ET. Od roku 2004 jsme získali licenci Sydney IVF , naši embryologové byli zaškoleni do nových postupů přímo australskými embryology a úspšnost se díky lepší kvalitě blastocyst zvedla k 50% během jediného roku. V roce 2004 bylo jen pár center v ČR která kultivovala pětidenní embrya a ostatní říkali je to zbytečné. Postupně se ale přidávali další a každý kdo zvládne tuto technologii potvrdí, že trend je jistě kultivace pět až šest dní s transferem jednoho max. dvou embryí .
prim. MUDr Pavel Texl Sanatorium Helios Brno
  • 205 odpovědí
  • 4 Likes
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz.
Ve většině případů přenášíme do dělohy pětidenní embrya ve stadiu blastocysty. Je pravdou,že ještě mezi 3. a 5. dnem kultivace jsou pozorovány změny v kvalitě embryí, ne všechna embrya, která jsou kvalitní 3. den, musejí dospět do nejvyšších vývojových stadií 5. den kultivace. Pravděpodobnost otěhotnění nám podle statistiky vychází kolem 50% při transferu dvou embryí, v případě zmrazených embryí je to asi 35%.
Při opakovaně negativních výsledcích v případě přenosu kvalitních embryí doporučujeme provedení genetického vyšetření embryí před jejich přenosem do dělohy, které vede k případné další selekci kvalitních embryí s dobrou prognózou pro otěhotnění.
S pozdravem MUDr. Lenka Hromadová
anka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na váš názor týkající transferu (IVF). 1. Bylo mi transferováno 1 embryo (víc jsem neměla) už 2/3.den po OPU (4 buňky bez fragmentace). OPU byla v pátek dopoledne a transfer v neděli kolem poledne. V centru, kde jsem transfer podstoupila, totiž prodlouženou kultivaci dělají jenom pokud má žena více než 2 embrya. Co je pro embryo a jeho další vývoj lepší? Prodloužená kultivace do blastocysty anebo co nejdřív cesta do dělohy?
2. Dnes je 6.den od transferu a od počátku mám mírné až střední bolesti v podbříšku. Předpokládám, že jde o OHSS. Anebo ne?
Za vaši odpověď předem děkuji a přeji hezký den. Anka
Saraher79  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
prosím o radu, jak byste postupovali. Nyní jsme podstoupili 3.IVF dlouhý protokol, odebráno pouze 1 kvalitní vajíčko. Nechali byste udělat prodlouženou kultivaci? Pokud je kvalitní, tak by to mělo embryo zvládnout, nebo je lepší transfer po 48 hodinách. Moc děkuji za odpověď.
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
V sanatoriu Helios vždy preferujeme 5.-6. denní kultivaci. Pokud nebude embryo rúst již po pěti dnech , neprovede se transfer a u zdravotní poj. máte jeden pokus navíc.
A hlavně máte lepší přehled o kvalitě embrya , jak dlouho se vyvíjí.
Jen nevím proč jste měla dlouhý protokol při tak malé a slabé odpovědi vaječníků. ??
prim MUDr Pavel Texl

Reakce na Sanatorium Helios

Saraher79  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, děkuji za odpověď. Předtím jsem měla 2x krátký protokol, vždy odebráno 7 vajíček, ale na transfer po 48 hod. vhodná pouze 2, proto zkusili změnu - dlouhý protokol.
bohunka  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co je nejčastěji důvodem toho, že se embria cca 4ty den kultivace přestanou vyvíjet? odebráno mi bylo 6 vajíček u kterých byla použita metoda ICSI a prodloužená kultivace. Den před transferem, tedy 4ty den mi lékař volal, že transfer není možné provést, protože všech 6 embrií se přestalo vyvíjet. Předem děkuji za odpověď

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí