Oční operace a věk před čtyřicítkou

Oční operace a věk před čtyřicítkou

LDavid  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně operace krátkozrakosti (-4,5 a -5,5 dpt) ve věku 37 let. Je to takový "blbý věk" - ví se, že už poměrně brzy se dostaví vetchozrakost, ale zatím to ještě nenastalo. Cílem operace by mělo být odstranění brýlí. Pokud se udělá klasický zákrok (ať už laserový nebo pomocí vnitrooční čočky), je tu riziko, že bez brýlí budu jen chvíli a pak budu potřebovat řešit vetchozrakost. Na druhou stranu se všude píše, že na Prelex by se mělo až po čtyřicítce - a dokud nenastoupí vetchozrakost, je možná lepší ponechat původní čočku a nevyndávat ji zbytečně brzy. Co tedy poradit v tomto věku? Udělat operaci krátkozrakosti teď a za pár let řešit vetchozrakost metodou Prelex je asi řešení dobré, ale dost se prodraží. Velmi děkuji za názory. D.
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
rozhodně Vás v tomto věku nepovažuji za adepta na vetchozrakost, to je skutečně brzy. PRELEX by byl v tomto věku zcela nevhodný (mám tím na mysli, že by jste byl velice zklamán výsledkem).
Nevýhodné by bylo odstranění nějaké drobné vady, třeba -0.75 D.
S -4.5 a více rozhodně laserovým odstraněním dioptrií získáte. Tato vada Vás nijak zvlášť nezvýhodňuje v práci do blízka, blízký bod máte totiž příliš blízko, znamenalo by to pracovat na počítači sice bez brýlí, ale "nosem přilepeným na obrazovku". Čili by Vás brýle na blízko neminuly, ale s laserovým zákrokem by jste měl jen jedny a předtím tak 8-9 let bez brýlí zcela.
S pozdravem
LDavid  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, velmi děkuji za názor. Poprosím Vás ještě o upřesnění, proč bych byl zklamán výsledkem? Děkuji a zdravím.

Reakce na LDavid

MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
výměnou čoček, které Vám zatím perfektně fungují na dálku i blízko (vetchozrakost je u Vás ještě opravdu daleko) získáte s multifokálními čočkami úplně jiné vidění. Těžko se to vysvětluje, ale zejména pro krátkozraké oči představuje hlavní problém snížení kontrastu. Ten máte zejména na čtení extrémně vysoký, s multifokálními čočkami budete mít vjem zašedlých písmenek (přirovnávám to k horší xerokopii), budete mít noční fenomény (kruhy okolo světel např. protijedoucích aut), budete mít pocit nepřirozeného vidění a zákrok je navíc nevratný.
S doporučením laserového zákroku a odstranění dioptrií na 0 bych u Vás neměla vůbec problém, ale čočku bych Vám rozhodně vyměnit nedoporučila.
S pozdravem

Reakce na MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.

LDavid  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,

velmi děkuji za cenné informace. O PRELEXu v tomto věku proti doporučení očařů opravdu uvažovat nebudu, ale rád jsem se dozvěděl něco nového. Je ale pravda, že žena kolegy z práce byla na laserové refrakční operaci a té zase pro změnu vadí silnější světlo. Jak venku vyleze sluníčko nebo u zdroje silnějšího světla, je hned oslněná a musí mít stále po ruce pro tyto případy sluneční brýle. Nicméně dioptrické brýle opravdu nepotřebuje. Ještě to zvážím a možná si nechám raději zatím brýle. Je to sice nepohodlí, ale zrak máme jen jeden...a odhodlání k nevratnému zákroku se čím dál více vytrácí. Ale ještě jednou moc děkuji za informace.

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Na vaší klinice jsem byl velmi spokojen s profesionálním a lidským přístupem celého kolektivu a zvláštní poděkování patří paní doc. Mudr. Šárce Skorkovské, která mně provedla samotný zákrok rychle a bezbolestně. Z výsled... Více 

1 Like  
hudebnik1 6.11.2017
Spokojený/á

Byl jsem velice spokojen s celým personálem, jsou všichni příjemní a ochotní, mohu jenom doporučit, nebudete litovat. Pan doktor Lubomír Továrek má zlaté ruce. Operace levého oka, ve kterém mi byla provedena výměna lidsk... Více 

1 Like   21 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí