Co je to PRELEX?
Prelex je zkratka znamenající presbyobic lens exchange, což v češtině znamená výměnu čočky u vetchozrakých, tedy u pacientů se sníženou schopností akomodace (zaostření). Je jednou z alternativních metod korekce zraku využívající implantaci multifokální nitrooční čočky.
Jaký je rozdíl mezi multifokální a monofokální čočkou?
Monofokální čočka poskytuje jasné vidění úpravou pouze jednoho bodu v ohnisku čočky, takže vylepší vidění buď do blízka, nebo do dálky. Naproti tomu metoda PRELEX koriguje zrak náhradou přirozené čočky čočkou multifokální, která původní čočce odpovídá dioptrickou mohutností, velikostí a nemění se zakřivení rohovky. Po implantaci čočky metodou PRELEX dochází uvnitř oka k novému zpracování obrazu poskytující lepší vidění na krátkou, střední i delší vzdálenost.
Kdy je vhodné se pro PRELEX rozhodnout?
-
Korekce krátkozrakosti
-
Korekce dalekozrakosti
-
U vetchozrakosti (presbyopie)
Předpokladem je věk nad 40 let a kombinace dioptrií na dálku a dioptrií na čtení.
Jsem JÁ vhodným kandidátem?
Metoda není vhodná pro každého pacienta, záleží na předoperační vadě, Vašem pracovním vytížení, na aktivitách vyplňujících Váš volný čas.
Nejlepší výsledky pozorujeme v těchto případech:
Trpíte-li dalekozrakostí a presbyopií, Vaše rohovka je příliš tenká pro laserovou korekci a klidová šíře zornice je větší než 3 mm (s příliš úzkou zornicí totiž nemůžete využít lomivé dioptrické zóny multifokální čočky, které jsou umístěny mimo její střed), pak je tato metoda určená právě Vám.
Naopak nejméně spokojení jsou pacienti, kteří předoperačně vidí dobře do dálky a kteří jsou povinni pracovat za špatného osvětlení a za tmy.
Jak zákrok probíhá?
K zákroku se využívá specielní instrumentárium. Nejprve je oko znecitlivěno anestezujícími kapkami, což zajistí bezbolestný průběh operace. Poté vedeme malý řez rohovkou o velikosti 3 mm a méně, otevřeme pouzdro čočky, obsah čočky rozdrtíme a poté jej pomocí jehly odsajeme. Po odsátí kůry i jádra zůstává z původní čočky pouze pouzdro, do kterého aplikujeme viskoelastický materiál, který zabezpečí lepší implantaci umělé nitrooční čočky. Pomocí jehly či pinzety implantujeme do původního pouzdra „srolovanou“ čočku, takže nám k zákroku vystačí skutečně „mikrořez“. Po zaujmutí své výsledné polohy se čočka v pouzdru „rozvine“. Není nutné použití stehů, poněvadž po zákroku dochází k samouzavření rány.
Pooperační průběh
Za dva týdny po operaci jednoho oka je většinou indikována operace oka druhého. Rekonvalescence je velmi individuální, k běžným denním aktivitám se můžete navrátit během třetího pooperačního dne. Dokonalá adaptace však může trvat až 3 měsíce.
Jaké jsou výhody této metody?
-
Dochází k trvalé korekci dioptrické vady.
-
Trvale odstraní riziko vzniku katarakty (šedého zákalu).
-
Metoda zajistí vidění do dálky i do blízka bez brýlí.
-
Je zde možnost výměny multifokální čočky za čočku monofikální (standardní).
Jaké jsou nevýhody této metody?
-
Zhoršené vidění za šera a za tmy, není proto vhodný pacienty se zvýšenou aktivitou v těchto podmínkách.
-
Za prudkého osvětlení (slunce) je někdy nutné k vidění do blízka použít brýle.
-
Poměrně dlouhé adaptační období (3 měsíce).
-
Menší úspěšnost je zaznamenána u pacientů s nízkou a střední zrakovou ostrostí.
-
Jde o nitrooční zákrok, u kterého i přes veškerá hygienická opatření může dojít k infekci.
V jaké cenové kategorii se zákrok pohybuje?
Za zákrok zaplatíte kolem 30 000 Kč,-
Co je to RLE?
RLE = REFRACTIVE LENS EXCHANGE = refrakční lensektomie
RLE je chirurgický postup využívaný nejčastěji k terapii katarakty (šedého zákulu), ale není určen výlučně jen k této terapii. Tento zákrok našel rovněž své místo v léčbě refrakčních vad, zejména presbyopie (vetchozrakosti). Občas se metoda RLE nazývá CLE (clear lens extraction = čisté odstranění čočky). RLE se často využívá jako alternativa konvenčních postupů v terapii presbyopie. Mezi konvenční postupy patří metody LASEK, EPI - LASIK a jiné, o kterých se dočtete na našich stránkách.
Jak probíhá výměna původní čočky?
Během operačního zákroku je původní čočka vyjmuta a nahrazená umělou nitrooční čočkou. Tato náhrada však není vhodná ke korekci všech refrakčních vad. Samotná RLE má nižší úspěšnost v terapii astigmatismu, kde se RLE kombinuje s konvenčními postupy léčby refrakčních vad.
Výhody RLE
Přednosti této metody před jinými chirurgickými zákroky jsou nesporné. Úspěšnost zákroku je časem ověřená a rohovka je během zákroku jen minimálně poškozená. Takže pokud máte tenčí rohovku, suché oko nebo Vás trápí jiné onemocnění rohovky, pak je pro Vás tato metoda bezesporu nejlepší variantou. RLE je metodou volby pro pacienty s vysokou refrakční vadou. Velkou výhodou je také to, že pokud po zákroku nedosáhneme přesně požadované nápravy vady, může být nitrooční čočka vyměněná za jinou, s odlišnou optickou mohutností a tím můžeme lépe korigovat refrakční vadu. Zároveň může být zákrok kombinován s chirurgickou úpravou rohovky (LASEK, EPI - LASIK…), což vede k dosažení výborného souladu mezi rohovkou a čočkou a tím dokážeme zajistit perfektní zrakovou ostrost. Během zákroku je původní čočka nahrazená umělou, takže již nehrozí riziko vzniku šedého zákalu.
Nevýhody RLE
Jednoznačně největší nevýhodou této metody je její invazivnost (invazivita je způsob zákroku, při kterém do organismu pronikají nástroje či vyšetřující přístroje), která je podstatně vyšší než u zákroků, které se provádějí pouze na rohovce. Zásah do oka je taky vyšší než při implantaci fakické čočky, poněvadž při tomto zákroku původní čočku ponecháme, zatímco u metody RLE ji odstraníme.
Zákrok není vhodný pro pacienty s vysokým stupněm myopie (krátkozrakosti), poněvadž u této skupiny pacientů zaznamenáváme zvýšené riziko pooperačního výskytu sklivcových a sítnicových poranění.
Po zákroku rovněž dochází k problémům s akomodací - zaostřením. Pokud tedy před zákrokem presbyopií (problémem se zaostřením) netrpíte, můžete ji po operaci zaznamenat. Je-li však Váš předoperační stav již takový, že vyžadujete brýle na čtení, pooperační snížení akomodace pro Vás tedy nebude znamenat problém, jelikož schopnost zaostřit byla již dříve výrazně limitována.
Vidění do blízka a do dálky
Je logické, že umělá nitrooční čočka nemůže stoprocentně nahradit čočku mladou a zdravou, takže je zde snížená schopnost akomodace při změně pohledu z blízka do dálky. Proto je umělá nitrooční čočka nastavená na jeden ze dvou typů vidění. Buď do dálky, anebo na vidění na blízkou vzdálenost. V tomto případě hovoříme o monofokálním typu nitrooční čočky. Proto byly vyvinuty nové nitrooční čočky se schopností akomodace ve větším rozsahu. Jde o čočky multifokální, které umožňují stejně kvalitní zaostření do blízka i dálky. Zda je právě pro Vás tato multifokální čočka vhodná, rozhodne Váš ošetřující lékař, vzhledem k okolnostem týkající se Vašeho zdravotního stavu.
Cena zákroku
Je odlišná v závislosti na typu implantované čočky (multifokální, monofokální) a pracovišti, ve kterém se rozhodnete zákrok podstoupit. Orientační ceny jsou takové:
RLE s implantací monofokální čočky: 19 000 Kč,-
RLE s implantací multifokální čočky: 29 000 Kč,-
Aktualizováno: 30.1.2013