Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Operace šedého zákalu, presbyopie - kde nejlépe a jaké nitrooční čočky? - Implantace umělé čočky - PRELEX, RLE - Diskuze

Operace šedého zákalu, presbyopie - kde nejlépe a jaké nitrooční čočky?

Operace šedého zákalu, presbyopie - kde nejlépe a jaké nitrooční čočky?

Zdeněk  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
Je mi 69 let, byl mi diagnostikován šedý zákal, dosavadní korekce brýlemi zhruba +4,5 na blízko a +2,5 na dálku, cylindr -O,5.Někdy začátkem příštího roku si mám přijít k očnímu lékaři pro doporučení k operaci. Po mnoha hodinách hledání na netu jsem stejně "chytrý" jako na začátku, jen už vím, že všechny oční kliniky jsou nejlepší a nitrooční čočky nejlépe ty nejdražší. Pozitivních ohlasů je vela (na stránkách klinik), některé negativní zas berou chuť vůbec do toho jít - což ovšem nelze.
Chci jezdit autem, číst. fotit, pracovat na počítači i na zahradě či v dílně a samozřejmě nejraději zcela bez brýlí, pokud doprovodné nepříjemnosti nebudou příliš kruté. A jsem ochoten za to uhradit stanovenou cenu, budu-li přesvědčen, že to, co dostanu, za to stojí.
A tak přichází znovu úvodní otázka. Které zařízení je zárukou kvality? Jaký druh čoček - monofokální, bifokální, trifokální ... atd. zvolit? Dokonce nejvíc by se mi líbilo někam odjet, být tam třeba týden a mít obě oči "opravené".
Vím, že jako v 16-ti už vidět nebudu, chápu, že adaptabilitu mozku na "nové oči" nedokáže nikdo zjistit, ovšem chtěl bych, aby nové vidění bylo lepší, než to dnešní. Pokud ne, asi musím ještě počkat, až to dnešní bude hodně špatné, abych si pak polepšil. Fakt je, že teď nevím, kde a jak a tak prosím o radu, pokud je vůbec možné ji poskytnout. Zdeněk.
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
chcete-li mít skutečně co nejširší rozsah vidění,doporučila bych čočky trifokální, dobré zkušenosti na našem pracovišti máme s čočkami od firmy Zeiss (AT tri). S Vaší původní plusovou vadou se jevíte jako jeden z rozhodně lepších kandidátů na multifokální čočku, takže je velký předpoklad, že by adaptace měla probíhat spíš rychle a bez problémů.To samé o adaptaci platí, jestliže již máte šedý zákal a tedy ne dokonalé vnímání kontrastu. Zvykání si na multifokální čočku je vždy také záležitostí osobnostní, perfekcionista bude vnímat vidění mnohem hůře. Máte-li tedy prioritu vidět pohodlně bez brýlí na dálku i na blízko a nepožadujete za všech okolností dokonalost, je to pro Vás výborné řešení. Chcete-li si dopřát nadstandard i v bezpečnosti a přesnosti operace, doporučila bych Vám kombinovat tuto čočku s laserově asistovanou operací - tzv. LenSx.
S pozdravem
Zdeněk.
Zdeněk.  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Vážená paní doktorko,
jistě pochopíte, že pokud se rozhoduji o svých očích a tedy o kvalitě mého života a navíc o něčem, co nemohu před rozhodnutím o definitivní změně předem vyzkoušet , jsem velmi opatrný. A tak zvažuji a hodnotím každou informaci.
Konkrétně: "máte-li prioritu vidět bez brýlí na dálku i na blízko a nepožadujete za všech okolností dokonalost" ....já nevím, to možná ani nemám, nevím totiž, jak je velká ta nedokonalost a obávám se, že mi to nikdo neřekne.
A skoro myslím, že mojí prioritou je dobrý zrak při jízdě autem a to i za tmy . Jde přece o bezpečnost. Teď za tmy řídí moje žena, neboť už se mi stalo, že při míjení protijedoucího auta jsem musel skoro zastavit. Zřejmě díky zákalu, o kterém jsem tehdy nevěděl. Tedy preferuji vidění na dálku co nejdokonalejší, třeba i za cenu brýlí na blízko. Ovšem pokud trifokální nitrooční čočky zajistí vidění na dálku stejné či lepší než monofokální, pak bych je asi vzal. Snad se vyjadřuji přesně, jde mi hlavně o dobrý životní pocit, nikoliv o to, ukazovat, že nepotřebuji brýle.

A ještě otázku: multifokální (tedy víceohniskové) je pouze širší termín, zahrnující kromě jiného bi- i trifokální, nebo snad je to název pro další typ čoček? Četl jsem totiž někde dotaz, zda je možné mít v jednom oku čočku bifokální a ve druhém multifokální a přišlo mi to jako nesmysl.
Omlouvám se za dlouhé povídání, když jde o oči, je to těžké rozhodování a zjistit objektivní pravdu ve smršti obchodních reklam také není lehké.
Děkuji.
Zdeněk.

Reakce na Zdeněk.

MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,

co se týče kvality vidění po operaci, tak jsou dvě možnosti, jak jste už popsal. Implantace monofokální čočky, po které pacient vidí do dálky bez brýlí a na blízko používá brýle. I monofokálních čoček máme více typů. Jsou čočky, která zabezpečují kvalitnější vidění za šera a za tmy, plus redukují odlesky oproti jedoucích aut.
Druhou možností jsou multifokální čočky, s kterými pacient vidí jak do dálky tak i na blízko bez brýlové korekce. Třeba si však ale uvědomit, že vidění není do dálky a do blízka jako u mladého zdravého člověka. Je to náhrada brýlové korekce, aby pacient viděl ostřeji a nemusel na běžné činnosti nosit korekci. Což ale neznamená, že na úplné detaily nebudete potřebovat slabou korekci /např. navléknout jehlu a nit/. Pacienti jsou taky upozorněni, že první měsíce po operaci vidí večer a za šera kolem světel odlesky - záři, a to je dáno složením čočky, postupně ale tenhle fenomén ustupuje. Pacienti, kteří jsou seznámeni s viděním po operaci a chtějí se zbavit nošení brýlí, jsou velice spokojeni s multifokálními čočkami.

S pozdravem

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Na vaší klinice jsem byl velmi spokojen s profesionálním a lidským přístupem celého kolektivu a zvláštní poděkování patří paní doc. Mudr. Šárce Skorkovské, která mně provedla samotný zákrok rychle a bezbolestně. Z výsled... Více 

1 Like  
hudebnik1 6.11.2017
Spokojený/á

Byl jsem velice spokojen s celým personálem, jsou všichni příjemní a ochotní, mohu jenom doporučit, nebudete litovat. Pan doktor Lubomír Továrek má zlaté ruce. Operace levého oka, ve kterém mi byla provedena výměna lidsk... Více 

1 Like   21 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí