Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Omezení po operaci odchlípení sítnice - Biologická léčba chorob sítnice a sklivce - Diskuze

Omezení po operaci odchlípení sítnice

Omezení po operaci odchlípení sítnice

Renata Daňková  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den, jak dlouho se může marodit po operaci s odchlíplou sítnicí a je nějaké dočasné nebo trvalé omezení po této nemoci? Děkuji.
palice  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den paní Renato. Roku 2007 mi operovali ve FN Motol pravé oko, které bylo postihnuto odchlíplou sítnicí. Musela jsem po zákroku být týden v nemocnici pod dohledem, a pak jsem přešla na domácí péči. Doma jsem strávila kolem tří měsíců. Dohánění školy bylo šílené, ale klidový režim pro oko/oči musí být. A jaké omezení jsem díky tomu získala? Za prvé omezení cvičení a to z hlediska zvedání něčeho těžkého a míčové hry. Míč je veliký nepřítel a to proto, že by nás mohl zasáhnout přímo do operovaného oka, ale i také do toho zdravého a něco mu způsobit. Za druhé omezit předklony a záklony hlavou, aby se vysoký tlak nehromadil v očích a nezpůsobil neplechy. Za třetí veliké omezení třeštění hlavou kamkoliv. Může se stát, že se omylem bouchnete hlavou o zeď, skříň atd. a to také může cokoliv způsobit. Když to vezmu závěrem tak Vám řeknu asi jediné: Dejte na svoje oči a hlavu pozor! Přeji hezky zbytek dne. Tereza P.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
doba pracovní neschopnosti je závislá na rozsahu odchlíplé části sítnice a Vaší profesi. Pacienti s fyzicky namáhavou prací mohou být doma i několik měsíců. Dočasně Vás omezuje zejména nutnost polohovat hlavu (ležení na břiše, hlava v předklonu). Co se týče trvalých omezení tak mezi ně řadíme: vyhýbat se možným nárazům do hlavy (ty hrozí i při sportu jako je box, volejbale, ..), dále by jste měla omezit skákání a nezvedat nic těžkého.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
anonym  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
zajímalo by mě jaké jsou příčiny odchlípnuté sítnice. Manžel dělá na stavbě, týden před tím pracoval se sbíječkou, pak pokládal zámeckou dlažbu, může to mít nějakou souvislost? V práci začal špatně vidět, přesto ještě druhý den šel do práce, zhoršilo, další den šel k lékaři, následovala okamžitá operace.Zasílám zprávu z nemocnice:
Objektivní nález:
OP: vizus 0,6p nat., NT 17 mmHg
bulbus ve stř. postavení, volně pohyblivý všemi směry, klidný, spojivky bez injekce, bez patolog. sekrece, rohovka hladká, lesklá, transparentní, Pk čirá, duhovka klidná, celistvá, zornice v centru, okrouhlá, reaguje, volná, PC IOL in situ, reflex +, sklivcový prostor rozvláknen, fundus v mydr.: papila okr. ohr., v neiveau, exkavace 0,4, makula bpn., sítnice bez lož. změn leží

OL: vizus 30cm/50 nat. exc. , NT 19 mmHg
bulbus ve stř. postavení, volně pohyblivý všemi směry,klidný,spojivky bez injekce, bez patolog. sekrece, rohovka hladká, lesklá, transparentní, PK čirá, duhovka klidná, celistvá, zornice v centru, okrouhlá, reaguje, volná, PC IOL in situ, reflex +, ve sklivci pigment, fundus v mydriáze: papila okrouhlá, ohran., exkavace O,3, makulu nelze, výrazně tortuozní cévy, amoce horní pol. sítnice vč. makuly s trhlinou a víčkem u č. 1, v doln. pol. sítnice leží

Dg.: Amotio retinae rhegmat. oc.I.sin.
Myopia cum. astigm.I.sin. anamn.
Artefakia oc. utr.
Ambliopia I.sin.dle anam.
Fundus tabulatus
celkově se s ničím neléčí

Průběh hospitalizace:
Výsledky laboratorního vyšetření:
18.10.2012 13:12
Nezařazené metody: P-Antikoagulační: Aplikována S-ALP: 1,04ukat/I S-ALT: 0,33 ukat/I P-APTn: 33,20 s P-APTT: 35,40 s P-APTv: 1,07 1 S-AST: 0.34 ukat/I S-BIL: 12,4 umol/I S-Ca: 2,42 mmol/I S-CB: 73,7 g/l S-CI: 108,2 mmol/I S-CRP: 3.0 mg/I KO-C04: EAS = A - P-DD: 0,076 mg/I B-ERY: 4,99 10^12/I P-FBG: 3,660 g/l S-GL:6,13 mmol/l S- GMT: 0,32 ukat/l B-HB: 154,0 g/l S-HDLd: 1,51 mmol/l B-HTC: 0,464 0,464 1 S-CHL: 5,70 mmol/l S-IA: 2,8jedn. S-IND: 3,77 jedn. P-INR: 0,95 1 S-K: 4,59 mmol/l S-KM 208 umol/l S-KRE: 58 umol/l S-LDL: 3,85 mmol/l B-LEU: 6,5 10^9/l B-MCH: 30,9 pg B-MCHC: 332 g/l S-MOC: 4,8 mmol/l B-MPV: 10,6 fl S-Na: 140,0 mmol/l P-QT: 98,0% B-RDW: 0,137 1 S-TG: 0,74 mmol/l B-THR: 172 10^9/l

Oční operace, PPV + laser+ Kryo + SO 5000 oc. l. sin.
na f. extrémně tortuózní cévy, PPV sklivce se shavingrem s indentací cirkul., Triam, očištění makuly od zbytků zadní sklivc. membrány, LF kolem trhliny a cirkul. perif. 1323 bb., kryo degenerací, výměna
Dekalin/So 5000, sutura sklerotomií Safil 7/0
operace i poop. reakce bez komplikací
Při propuštění: OL: NT 14mmHg, visus 0,1 nat sten.
bulbus přim. reakce, spojivky hyperemické, stehy in situ, drží, mírná chemoza, rohovka transp., na ednofotelu v dolní pol. precipitáty z polohování, PK vytvořená, čirá, zornice v AM, PC IOL in situ, ve sklivcovém pro SO 5000, na fundu v AM: papila okrouhlá, ohr., v niveau, exkav 0,5, makula bpn., dole patrný menisus oleje, dole mírná exsudace pod neuroretinu, tortuozní cévy, cirkulárně laserová baráž, sítnice leží
Oční terapie od OL: Tobradex gtt 5xd, Atropin gtt 3xdenně

Mohl by jste mi prosim vas podat k teto lekarske zprave co nejvice informaci?bude omezeni pri vyberu zamestnani?a take mohlo byt pricinou fyzicka zatez?
Velice vam dekuji s pozdravem Renata Dankova

Související recenze a zkušenosti

alzaj 12.10.2016
Spokojený/á

Léčba vlhké formy VPMD. Lékaři i sestry jsou velmi vstřícní, odborně na výši a ochotni vše potřebné vysvětlit. Pomohli mi zajistit jinde léčbu netypické vlhké formy VPMD. Jsem velmi spokojena, Docházím stále na kontroly ... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí