Sklivcové zákalky po operaci šedého zákalu

Sklivcové zákalky po operaci šedého zákalu

Věra  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den pane doktore, mám na Vás prosbu o radu. Před šesti týdny jsem podstoupila operaci šedého zákalu na obou očích. Před několika dny se mi objevil před pravým okem útvar ( něco jako pavouček), který se pohybuje stále se mnou. Na vyšetření mi řekli, že se mi udělaly zákaly ve sklivci a že s tím se nedá nic dělat. Prosím o radu. pokud to bude vhodné, přijedu.
Děkuji Vám.
Oční klinika NeoVize Brno  |  Basic member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
zákaly sklivce většinou představují věkem podmíněné biochemické změny ve sklivci a pokud jich není příiš nebo příliš neobtěžují, pak skutečně volíme spíše konzervativní postup. Pokud je zákalů hojně a/nebo působí výrazně rušivě, pak lze zvážit jejich chirurgické odstranění cestou tzv. pars plana vitrektomie (PPV). Jedná se ale o nitrooční operaci, která má svá, i když malá, rizika.

S pozdravem a přáním pěkného dne,

MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Poliklinika Viniční
Viniční 235
615 00 Brno-Židenice
Česká republika
Tel.: +XXXXXXXXXXXXXXX, +XXXXXXXXXXXXXXX
Mobil: +XXXXXXXXXXXXXXX
e-mail: XXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Věro, objevení se sklivcových zákalků po operaci šedého zákalu je běžné. V drtivé většině případů jsou v oku již před operací, ale díky zkalení čočky je nevnímáte. Když dojde k projasnění, tak jsou hned zřetelnější. Pokud je pavučina pořád v centru vidění (vidíte ji tedy stále), tak by se mohlo jednat o odloučení zadní sklivcový mebrány. Ta až se odloučí úplně (což je fyziologický jev), tak se obtíže zmírní. Když by to byly jen oné zákalky, tak je možné provést laserové rozrušení zákalků.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice

Související recenze a zkušenosti

alzaj 12.10.2016
Spokojený/á

Léčba vlhké formy VPMD. Lékaři i sestry jsou velmi vstřícní, odborně na výši a ochotni vše potřebné vysvětlit. Pomohli mi zajistit jinde léčbu netypické vlhké formy VPMD. Jsem velmi spokojena, Docházím stále na kontroly ... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí