Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Zákalky ve sklivci - Biologická léčba chorob sítnice a sklivce - Diskuze

Zákalky ve sklivci

Zákalky ve sklivci

Jirka  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,
asi před týdnem jsem navštívil očního lékaře, kterému jsem vysvětlil svůj problém a ten mi řekl, že podle popisu se bude jednat o zákalky ve sklivci. Po vyšetření mi ale bylo řečeno že jsem v porádku a zákalky netrpím.
Musím ovšem říci, že vážně tyto problémy mám. Na levé oko vidím přesně ve středu zorného pole čáru na jednom konci s černou tečkou. Na pravé oko tvary nerozeznávám, pouze míhání různých smítek(možná také čar) v okraji zorněho pole. Tyto tvary vidím při pohledu na světlejší místa, hlavně v poledne, když je světlo nejintenzivnější. Na večer zmizí. Tvary se pohybují společně s okem s lehkou setrvačností.
Poslední dny už je ale tento stav tak nepříjemný, že začínám pociťovat nevolnost a nemohu se soustředit na nic jiného než na poletující čáry. Dnes jsem se dokonce cítil jako kdybych šilhal a neustále spatřoval v zorném poli velkou část nosu.
Je zapotřebí podrobnější vyšetření než jaké jsem podstoupil? Pomůže mi jiný oční lékař nebo nějaký zákrok? Může se jednat o problém jiný, než oční(tlak, mozek)?
Děkuji mnohokrát.

S pozdravem Jiří
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane,
přesně popisujete drobné změny ve sklivci, které se pohybují společně s okem s lehkou setrvačností. Je to zcela běžná záležitost a je potřeba si na to zvyknout. Případné "vyčištění" sklivce pomocí vitrektomie je náročnou operací, která má svá rizika a pokud jinak zákalky nevadí vidění není indikována. Je často výrazný nepoměr mezi nálezem při vyšetření a subjektivními potížemi.
Hana  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, i já mám zákalky v pravém oku. Je to velmi nepříjemné. Přes den jsou šedé a pohybují se pohybem oka, rozostřují mi obraz a když je šero nebo tma tak se mi občas v oku dělají zlaté blesky. Chtěla jsem se zeptat, zda se s tím dá něco dělat. Pani doktorka mi řekla,že si mám na to zvyknout a naučit se s tím žít. Děkuji za odpověď nebo radu. S pozdravem Hana

Reakce na Hana

Hana  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 2 odpovědí
I já mám zákalky v pravém oku. Je to velmi nepříjemné. Přes den jsou šedé a plují v oku dle pohybu oka a rozostřují mi obraz. Když je šero nebo tma tak se mi občas v oku dělají zlaté blesky. Chtěla jsem se zeptat, zda se s tím dá něco dělat. Pani doktorka mi řekla,že si mám na to zvyknout a naučit se s tím žít. Děkuji Vám za odpověď a radu. S pozdravem Hana

Reakce na Hana

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Hano, pokud Vám zákalky nenarušují zrak a jsou pouze vnímány tak jak je popisujete, doporučujeme si na tento stav si zvyknout, při rozsáhlejších a hutnějších zákalcích provádíme operací tzv. vitrektomii, kterou tyto zákalky odstraníme.
s pozdravem MUDr.Vladimír Korda, Ph.D.
Ema  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
mám delší dobu problém s pravým okem. Začalo to zamlžováním a nyní se přidala i občasná bolest uvnitř oka až do očního oblouku a do pravé poloviny hlavy. Okem vidím obraz rozostřený a větší, na Amslerově mřížce vidím čáry zvlněné. Doktorka říká, že se se mi tvoří uvnitř v oku membrána, která to způsobuje a že to bude hlídat. Nevím, zda postačuje vyšetření u ní v ordinaci, zda by to nechtělo podrobnější na spec. pracovišti. Mám dotaz, zda se dělá i MR oka, kde je vidět pozadí, aby se zjistila příčina bolestí za okem. Ráda bych si to jako samoplátce nechala udělat, ale nevím kde. V r. 2009 jsem měla Lym. borelii s EM a nyní se po přeléčení ATB našly el. mikroskopií borel. cysty v krvi. Nevím, zda to nemůže být také příčinou.

Děkuji.
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
Příčinou vašich potíží s viděním pravého oka bude nejspíše epiretinální membrána sítnice. Z vyšetřovacích metod, které membránu jednoznačně potvrdí bych doporučil spíše optickou koherentní tomografii sítnice (OCT). MR oka se samozřejmě provádí, ale pro diagnostiku sítnicových patologií (epiretinální membrány) se vzhledem ke svému rozlišní příliš nehodí. Co se týká bolestí za okem, ty mohou souviset s onemocněním oka či očnice, ale mohou mít i jinou příčinu zcela mimo oko (jen se tato bolest za oko jakoby promítá). Bylo by rovněž vhodné konzultovat Vaše bolesti hlavy s lékařem, který Vás sleduje s boreliozou, protože je zde možná souvislost.
S pozdravem

MUDr.T.Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Viniční 235
Brno 615 00
Tel.: +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 700  Telefon ;  517 ... Zobrazit číslo 517 070 707  Telefon ;  775 ... Zobrazit číslo 775 858 700  Telefon

Reakce na Oční klinika NeoVize Brno

Ema  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Vážený pane doktore, děkuji za odpověď. Zřejmě se jedná o epiret. membránu, myslím, že tak to Dr. nazývala. Jen ještě krátký dotaz. Jde tedy o deg. makuly? Ale podle mého laického pohledu nejde zřejmě ani o suchou, ani o mokrou formu.
Zvažuji návštěvu ve VFN, kde mi před léty zacelili trhlinu v levém oku. Doufám, že zde OCT dělají.


Sledování boreliózy? - pane doktore, tou se v Česku nikdo po "krátkodobém" přeléčení už nezabývá.

Reakce na Ema

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Vážená paní, vyšetřit epietinální membránu lze nejlépe na OCT vyšší generace, v současné době se jedná o HD OCT např. Cirrus. Rozlišení tohoto přístroje se pohybuje kolem 3 mikronů, pro podrobné vyšetření se můžete objednat v recepci našeho pracoviště na tel: XXXXXXXXX.
s pozdravem MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Reakce na Ema

Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
Epiretinální membrána je degenerativní onemocnění žluté skvrny sítnice (makuly). Nejedná se ale o tzv. věkem podmíněnou makulární degeneraci, jde o zcela odlišné onemocnění sítnice (s příznivější prognózou) a proto zde neplatí ani dělení na vlhkou či suchou formu. OCT zajisté ve VFN provádějí.

S pozdravem,
Dr.T.Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Viniční 235
Brno 615 00
Tel.: +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 700  Telefon ;  517 ... Zobrazit číslo 517 070 707  Telefon ;  775 ... Zobrazit číslo 775 858 700  Telefon

Reakce na Oční klinika NeoVize Brno

Ema  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Děkuji za objasnění. Objednala jsem se na OCT do oční kliniky Duovize Praha. Mám ještě dotaz, z čeho se ta membrána tvoří, je příčinou nějaký zánět?. Léta si stěžuji za zamlžování oka a na suché oko beru kapky dlouhá léta.
A druhý dotaz, co se dá dělat pro to, aby se proces nezhoršoval, zpomalil či zastavil?
Koupila jsem si Avilut Plus a Protectum Gingo, nevím, zda je to pro tento případ účinné. Beru to obojí, ráno jeden doplněk a večer druhý.

Děkuji.

Související recenze a zkušenosti

alzaj 12.10.2016
Spokojený/á

Léčba vlhké formy VPMD. Lékaři i sestry jsou velmi vstřícní, odborně na výši a ochotni vše potřebné vysvětlit. Pomohli mi zajistit jinde léčbu netypické vlhké formy VPMD. Jsem velmi spokojena, Docházím stále na kontroly ... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí