Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Astigmatismus - trvající potíže - Léčba astigmatismu - Diskuze

Astigmatismus - trvající potíže

Astigmatismus - trvající potíže

DavidH  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Dříve mi byl diagnostikován astigmatismus do dálky a mé první dioptrie byly silné a brýle špatné. K dnešnímu dni, mám brýle 2-3 měsíce, správně udělané, snížené dioptrie - konkrétně:
Pravé: +0,25dioptrie , osa =0,75, uhel 100
Levé: +0,25dioptrie, osa =0,5, uhel 90.
Oční kontrolu a následně brýle jsem zvolil z důvodu, bolestí hlavy, motání hlavy a špatné vidění v dálce, a občas pocity mírné závrati. V mých druhých brýlích už vidím ostře, ale pořád se celkově lehce motám a mám pocit "jakoby opilosti" a je to velmi nepříjemné. Bylo mi řečeno, že si oči musí zvyknout, ale pocity nejistoty mám pořád stejné, lehké závratě a motání. brýle mám nové 3 měsíce, a hodnoty byly dvakrát přeměřené. Je možné, že můj mozek si nezvykne na cylindrická skla? Trvá mi to opravdu dlouhou dobu a už nevím, co dál, jsem z toho poněkud neštastný. Má otázka zní, jak bych měl postupovat dále? Je nějaká možnost náhrady, místo cylindrů, když to mozek nepřijímá? Eventuálně jiná vaše odborná rada?

Dodám, že mi je 23 let, pracuji skoro dva roky u počítače, a dříve jsem problémy s motáním, závratěmi neměl, a viděl jsem v pořádku, i když mi bylo od malinka řečeno že mám slabší pravé oko.

Děkuji moc, za pomoc. David
Oční centrum - MUDr. Magda Rau  |  Basic member  |  Praha Cham
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, váš dotaz bude předán paní primářce a zodpovězen bude 21.6.-23.6..prosím o váš email nebo tel.č. kam vám můžeme vaši odpověď zaslat.
Samozřejmě by bylo dobré vyšetření u neurolog. a prakt.lekare a vyloučit jiné důvody vašich vleklých obtíží. Hezký den sestra Soňa oční centrum Rau.
TOP ESTHETIC - síť očních ambulancí a klinik  |  Basic member  |  Praha, Mladá Boleslav
  • 15 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,

k Vašemu dotazu je na místě ještě pár otázek. Kde byl zrak měřen? U očního lékaře nebo
optometristy? Jaký typ brýlové čočky byl použit? Jak probíhala centrace brýlových čoček?
To jsou faktory, které mají podstatný vliv na kvalitu vidění.

Obecně můžeme říct, že nesnášenlivost cylindrické korekce v populaci je asi 5%. Problémy s návykem na ní jsou už výrazně vyšší. Vaši korekci, kde je cylindr zastoupen v poměrně nízké hodnotě, může
ovlivňovat i typ brýlové čočky. 3 měsíce na návyk je opravdu dlouhá doba. 1-2 týdny je nejčastější doba, kdy si pacienti na novou cylindrickou korekci zvykají.
Je rozdíl, zda se motáte při chůzi nebo máte např. při pohledu na monitor v rozích "deformovaný" obraz. Pokud proběhla 2x kontrola, korekce byla snížena a Vy stále cítíte obtíže, postupoval bych následovně:

1) Kontrola u optometristy (pokud předtím nebyla)

2) Kontrola centrace brýlových čoček, inklinace obruby + info o typu
použité brýlové čočky

3) Zkušební výměna za nižší cyl. hodnotu (o 0,25dpt) + jiný design
brýlové čočky

Obecně lze říct, že i lehké snížení cyl. korekce vede v mnoha případech ke zlepšení (ubereme v ostrosti ve prospěch komfortu). Vždy je to o domluvě s místem, kde jste byl změřen a optikou, která Vám brýle zhotovila.
Kontaktní čočky, které v některých případech mohou při snášenlivosti cylindrické korekce pomoci, bych v tomto případě nedoporučil. Vyrábějí se až od 0,75 cyl. výše a levé oko by tím pádem bylo překorigováno.

Přeji hodně štěstí.

Petr Hornych, Top Esthetic
DavidH  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

Prvotní měření proběhlo u oční lékařky, a poté v Lexu (Lexum). Hodnoty byly špatné jelikož na mě asi v té době působil i stresový faktor, po 5 měsících přeměřeno opět u oční lékařky, a oči (dioptrie) se stabilizovali na hodnotě 0,25.
Brýlové čočky patří mezi kvalitnější a centrace probíhala s nasazenými brýlemi a označení zornic. (Na poprvé mi toto neudělali až na mou žádost.).

Děkuji za rady a optometristu navšítívím, zatím jsem jej neabsolvoval.

Může být také chyba když mám větší brýle než jsou třeba vhodné na můj obličej? Že by menší rozměr brýlí s cylindry byly pro mne snášenlivější?

Děkuji, David H.
Oční centrum - MUDr. Magda Rau  |  Basic member  |  Praha Cham
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, astigmat. je velice nízký. I přes je možné, že při korekci brýlemi může dojít k pocitům nevolnosti atd.. Při korekci astigm. brýlemi je třeba vždy se dívat přes optické centrum. Jinak dochází k tzv.Prizmatickému efektu, který vede k neostrému vidění a ke známým problémům např. při couvání autem atd..Tato optická vada se může odstranit laserovou operací.
S pozdravem oční centrum Rau.

Související recenze a zkušenosti

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí