Léčba astigmatismu

Astigmatismus většinou bývá vrozený, ale může výjimečně vniknout při onemocnění rohovky. Během let se jeho stav nijak výrazně nezhoršuje. Lze ho léčit pomocí brýlí, kontaktních čoček nebo laserovou operací.

Při korekci pomocí kontaktních čoček či brýlí může pacient nosit tzv. torické čočky, ty vyrovnávají nepravidelnost rohovky. Díky nim se dosahuje správného lomu světla a tím i ostřejšího vidění. Vzhledem k tomu, že astigmatismus se často doplňuje s blízkozrakostí nebo dalekozrakostí mohou být čočoky dioptrické.

Druhou variantou je korekce pomocí cylindrických skel, to se ale týká už jen brýlí. Zde se astigmatismus označuje zkratkou cyl a jeho osa (zkratka ax) se vyjadřuje v úhlových stupních - např. -1,5 cyl ax 145 st.

Poslední možností je operace, nejčastěji pomocí laseru. Při zákroku je rohovka vyhlazena a odstraněny chybná zakřivení. Pacient ale může i nadále vidět rozostřeně, pokud trpí nějakou další oční vadou, např. dalekozrakostí nebo krátkozrakostí.

Publikováno: 21.12.2011

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Léčba astigmatismu - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí