Operace strabismu u dítětě

Operace strabismu u dítětě

malensie  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, kdy se přistupuje k operaci šilhavosti u dětí. U syna (4,5 let) se podařilo včas odhalit tupozrakost a dle lékařů je oko již rozcvičeno (používáním okluzoru .. i nadále oko zakrýváme cca na 2 hod. denně). S brýlemi (4,5 dioptrií na obou očích) nešilhá, ale pokud je bez brýlí je šilhání hodně výrazné.
Oční klinika NeoVize Brno  |  Basic member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý večer. Pokud díte s brýlemi nešilhá tak by operace nebyla dobrý nápad. Problém je v dioptrické vadě, kterou se díétě snaží přeostřit a tím zapojuje i souhyb očí do blízka. Dalším růstem oka v následujících letech se vada bude snižovat a tím se bude snižovat i tendence k šilhání. V totmo případě určitě nění na operaci žádný spěch. Naopak předčasná operace by tu mohla v starším věku vést k šilhání zevně.

MUDr. Josef Hycl, CSc.
Oční klinika Neovize
malensie  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer, mockrát děkuji za odpověď.
Janica  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
zhruba ve 2 letech dcery jsem si všimla, že jedno očičko přivírá a zároveň jí ujíždí směrem ke spánku, zvláště při pohledu do dálky a do slunce. Od té doby nosí brýle. Dnes 7 let, pozoruji zhoršení stavu, přivírá a šilhá na obě oči, častěji. Nejvíce při pohledu do dálky, při přemýšlení a dívání se mimo mě. Když na ni zavolám, ať se podívá přímo na mně, oči se srovnají. Diagnóza: V OD s + 1,0 ax 95 5/5, V OS s + 0,75 ax 100 5/5. Divergentní konkomitantní strabismus, Astigmatismus. Konvergence oboustranně vázne, v prostoru bulby s korekcí celkem paral., ZZ negat. Na dotaz, zda je možná operace (třeba v budoucnu) mně bylo odpovězeno, že nikoliv na tento druh vady. Děkuji za radu.
MUDr. Lenka Ottová  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Šumperk
  • 42 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
v případě vašeho dítěte bych se přiklonila k tomuto řešení:je-li v péči dětského očního lékaře a strabologa ,nechala bych postup na něm.Problematika šilhání a operací šilhání není jednoduchá a liší se případ od případu.Pokud je postavení očí s brýlemi paralelní,tedy oči se dívají obě rovně dopředu, je to jistě úspěch léčby.Máte-li ale pochyby, objednejte vaše dítě na konzultaci na dětskou kliniku nebo pracoviště ,které se problematikou šilhání zabývá
dr.k.šinclová
Eva101  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, prosím o radu ohledně strabismu.U mé dnes již skoro 5 leté dcery zjistili na pravidelných kontrolách u pravého oka strabismus, paní doktorka chce nasadit brýle i přes to, že dcera má jinak naprosto bezvadný zrak a jak sama paní doktorka říká, bude přes brýle na které jí napsala 1,75 a 2 dioptrie špatně vidět a zřejmě bude mít problém s jejich nošením. Ráda bych věděla, není li možná jiná metoda, slyšela jsem, že je možné šilhání upravit i pomocí nedioptrických skel, ve kterých je vygravírované znaménko, které nemocné oko rovná.Také bych ráda věděla zda je možné takto malé dítě operovat na strabismus. Sama jsem v dětství strabismem trpěla a v 5 letech jsem byla na operaci, po které šilhání přestalo, ale do cca 12 let jsem nosila dioptrické brýle kvůli tupozrakosti. děkuji za radu. přeji pěkný den. Eva Vysloužilová
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
na Vaše dotazy bez znalosti konkrétního stavu lze dát obecnou odpověď - Vaše dcera má nejspíše dalekozrakost, kterou jsou malé děti schopné kompenzovat ve velkém rozsahu, bývá však spojena se šilháním. Po uvolnění křeče svalů odpovědných za zaostřování do blízka se může stav upravit - jednalo by se o tzv. akomodační šilhání. Někdy se používají prizmatická skla, která mohou pomoci odstranit šilhání. Pokud tyto metody nestačí, pak je na místě operace, kterou je dobré provést v předškolním věku. Zákroky se běžně u dětí v tomto věku provádějí. Nechte si prosím léčebný postup vysvětlit od paní doktorky, která Vaší dceru léčí.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,

bez osobního vyšetření se lze bavit pouze v obecné rovině. Postup u léčby strabismu začíná vždy u brýlí. Ze začátku může mít dcera opravdu problém s jejich nošením a bude mít tendenci je sundávat, ale je třeba být důsledný. Pokud s nimi nebude šilhat následuje nanejvýš ortoptické cvičení k utvrzení postavení očí. V případě, že bude dcerka šilhat i s brýlemi, pak se dává prismatická korekce (to jsou ony nedioptrické brýle, o kterých se zmiňujete) a teprve poslední volbou je operace. U Vaší dcery se podle popisu jedná o strabismus vzniklý ze skryté oční vady (hypermetropie), která byla kompenzována trvalým stahem očního svalu a oko se tak stočilo k nosu. V takovém případě je nutnost operace velmi malá. Pokud by však byla nezbytná je vhodné ji provést před nástupem do školy.


V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
patrně se jedná o úhylku očíčka zevně-tam je tedy skutečně indikováno nošení tzv. antikorekce.Mínusové dioptrie totiž vyvolávají reflex, kterým je oko tlačeno do správného postavení. Při větší odchylce je samozřejmě operace nezbytná, tedy pokud se postavení očí v brýlích nezdá lepší.
Předškolní nebo časný školní věk je pro operaci nejvhodnější.
S podzravem
Kastyn  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý večer,
mám takový dotaz... Dcerka má 4 roky od dvou let nosí brýlečky, když jsme začali měla 2 dioptrie na pravé a 3 na levé oko, které je tupozraké. Kvůli špatné diagnostice se oči po třitvrtě roce velmi zhoršily. Změnili jsme lékaře a ten nám oznámil, že má dcera skoro 5 dioptrií na každé oko. Rok jsme chodili na cvičení a postavení očí se zlepšilo. Je dcera zrakově postižená?? Manžel tvrdí, že ano. Chtěla bych vědět, zda se tyto děti finančně podporují příslušnými sociálními úřady?? Velmi děkuji za odpověď!!
S pozdravem Pavlíčková
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
definic zrakového postižení je více, ale vždy se uvádí, snížení zrakových funkcí, které jedince negativně ovlivňují po psychické i fyzické stránce. Je tedy ovlivěn jejich každodenní činnost. Tento faktor u Vaší dcerky není splněn. Navíc klasifikace zrakově postižených se definuje podle lépe vidícího oka s nejlepší korekcí, a to má dcerka s největší pravděpodobností v normě. S brýlemi vede plnohodnotný život a není odkázaná na pomoc jiných, samozřejmě nad rámec běžné péče o dítě jejího věku. Takže na žádnou sociální dávku nárok nemá (maximálně klasický příspěvek na dítě).
V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,

definic zrakového postižení je hodně, ale vždy se uvádí, snížení zrakových funkcí, které jedince negativně ovlivňují po psychické i fyzické stránce. Je tedy ovlivněn jejich každodenní činnost. Tento faktor u Vaší dcerky není splněn. Navíc zrakové postižení se definuje podle lépe vidícího oka s nejlepší korekcí, a to má dcerka s největší pravděpodobností v normě. S brýlemi vede plnohodnotný život a není odkázaná na pomoc jiných, samozřejmě nad rámec běžné péče o dítě jejího věku. Takže na žádnou sociální dávku nárok nemá (maximálně klasický příspěvek na dítě).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX





MUDr. Lenka Ottová  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Šumperk
  • 42 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
kriteria pro zrakově postižené pacienty vaše dcera nejspíš nesplňuje.Neuvádíte sice její zrakovou ostrost,ale z vašeho dotazu vyznívá jen brýlová vada a jedno tupozraké oko,což se při správné brýlové korekci a trvalé péči dá napravit.Pokud by šlo o zrakové postižení s nárokem na sociální podporu,jistě by vám to váš oční lékař sdělil.
MUDr.Kateřina Šinclová

Reakce na MUDr. Lenka Ottová

Kastyn  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji za odpověď, bohužel to nevím přesně, mám jít s dcerkou ještě na jedno vyšetření a pak bych měla vědět přesněji, jak na tom je...
P***  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
dovoluji si zde vložit svůj dotaz a budu velice vděčná za odpověď.
1.3.2012 má být náš 5-ti letý syn operován z důvodu strabismu.
Od půl roku věku nosí brýle, posléze i okluzor. Vše naprosto pečlivě.
Dioptrie má minimální.
I tak se před 3-mi měsíci šilhání poněkud zhoršilo a paní primářka přistoupila k operaci,ačkoli před onou dobou ještě nechtěla.
Mám z ní neskutečný strach. Je to zákrok do oka,hlavy-nejsem si jistá, zda nemůže v budoucnu něco negativně ovlivnit.
Byli jsem se synem u paní,která praktikuje alternativní medicínu. Pomocí cvičení se snažila roztáhnout lebeční kosti. Má za to, že složitý porod koncem pánevním a následné kříšení mohou být šilhání příčina.
Nevím, zda operaci uskutečnit. Moc vás prosím o radu. Popř. mohu zaslat lékařskou zprávu.
Velmi děkuji za odpověď,
P. Robenková.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den p. Robenková,
aby vyjádření bylo co nejpřesnější, prosím zašlete mi onu lékařskou zprávu na email. Zde mi chybí moc informací.


V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
anonym  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Pěkný den přeji,je prosím vás možná operace strabismu pomocí nastavitelných stehů u 21měsíčního dítěte?Děkuji moc za odpověď.Petra S.
MUDr. Simona Ježková  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Liberec
  • 22 odpovědí
  • 27 Likes
Vážený tazateli-tazatelko...postup Vašeho očního lékaře je veskrze správný..operace je vždy až zákrokem posledním v případě, že ani brýle nepomohou šilhajícímu oku najít správné ( rovné) postavení. Pokud má již dítě rozcvičenou tupozrakost- je to veliký úspěch! a pokud v brýlích nešilhá, pak se nikdy neoperuje!! Mohlo by dojít k paradoxnímu jevu, kdy oči začnou šilhat po operaci na opačnou stranu a především dítěti znemožníte jeho rozhodnutí v dospělosti, kdy možná zvolí odstranění dioptrií v brýlích refrakční ( laserovou) operací. Dlouhodobá okluze - zakrývání lepšího oka - je nutná minimálně do věku 9-10 let, minimálně ! 2h denně, aby se tupozrakost nevrátila! Dioptická vada se do dospělosti řeší jen brýlemi. Dítě roste, dioptrie se mohou během růstu měnit, a je proto třeba dodržovat pravidelné kontroly u očního lékaře.SJ
lucius  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je nutná operace skoro 5 letého syna ohledně strabismu.Opíšu vám ambulantní zprávu. Od malička při únavěn šilhá OL ven, asim čtvrtinu bdělé doby, v poslední době častěji.Vyšetřen poprvé ve 2 letech, zpoč. nespolupracoval,postupně lepší spolupráce, jen sledován.okluze 0, korekce 0. Ar cykl. 2011 : OP +0,75/70st. OL+0,75= -1,0/15st Vizus v místě bydl. OP i OL 6/ nat. izol. Poslán na ev operaci diverg.alt.strabismu. Obj.4,5r VOP:6/12-9 obr. v ř. VOL:6/12-9obr. v ř. Stero: zpočfúze,pak potl. OL i vystřídá W.sv.od 6 do blízka fúze Tropo: 3/12obj.nat. -30st.potl.OL 4/12obj.nat.-20st.zpoč.fúze prchavá, pochvíli střídá, více potl.OL 10/12nat.-20st,SPP.FI střídá,více potl OL Postavení do dálky z okna alt. přev.fix. OP,OL diverg. kolem -15st (asi -25-30 Bn + nestabil. v. OP) a OP výš, OL lehce níž až v rovině, 6m paralelní,i do blízka.Mobilita volná,bez výraznější výšky,KS+ Bielschov negat. OPL:PS klidný, v normě Fu (v mydr.3/12):terče růžové,ohraničené,v úrovni,makula s nezřetelným FR, výrazný fixační nystagmus bilat.intermit.,pokud je vidět při horší spolupráci bez ložisk. změn AR cykl.3/12 OP +1,0=+0,25/133 OL+0,75=0,5/119 Na operaci strabizmu podzim12-OPL retropozice mm.rec.lat.7mm Ještě jsem se chtěla zeptat jestli je nutné,aby syn nosil brýle.Prý je mít nemusí. Děkuji za odpověď

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Kliniku odporúčam, nejde im o biznis, ale o zdravie pacienta. Ja som mala smolu zákrok mi nebol doporučený. Vlastne mi len potvrdili názor mojej očnej lekárky.

1 Like  
Spokojený/á

Vážená paní doktorko Flemrová, chtěla bych Vám ještě jednou vyjádřit obrovské poděkování za skvělou a fantastickou operaci mých "zlobivých šilhajících očí." V devíti letech mi přestal plnit funkci oční sval a tím pádem m... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí