Šilhání a dědičnost

Šilhání a dědičnost

petra03  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobry den,
narodila jsem se s silnou silhavosti na obou ocich,a
podstoupila jsem tri operace
Pokud vim,silhavost se v nasi rodine ani z jedne starany nikdy neobevila.
planujeme s pritelem miminko (ani v jeho rodine neni clovek s timto postizeni) a chtela bych se zeptat jaka je moznost ze dite tdedi tuto nemoc po me.
velice me to trapi,predem dekuji za odpove Pokorna
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Pokorná, ano, šilhání patří mezi oční dědičné vady. S jakou pravděpodobností se u Vašeho dítěte tato oční vada projeví či ne, nelze určit.
Po narození i v průběhu růstu by Vašemu dítěti měla být věnována zvýšená péče a při event. výskytu oční vady, tuto vadu řešit co nejdříve.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

prim. MUDr. Milan Odehnal, MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dědičnost u šilhání je multifaktoriální.Je pravdou ,že u mnoha dětí je pozitivní rodinná anamneza (oba rodiče nebo jeden rodič šilhal),ale také je značné množství malých pacientů kde v rodině ani blízkém příbuzenstvu nikdo šilhání neměl.Doporučoval bych sledovat Vašeho potomka a při příznacích šilhání (stáčení jednoho nebo obou očí,náklon hlavičky,kmitání očí )vyhlkedat konsilium nejlépe dětského oftalmologa
Vera  |  návštěvník  |  Madrid
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

v partnerove rodine vim o dvou pripadech silhani. On i jeho rodice maji oci v poradku, ale jeho bratr a tatinkova sestra maji jedno oko znacne vychylene.

Dale je v jeho rodine z tatinkovy strany hodne pripadu poruch sluchu - babicka, tatinek, tatinkova sestra, ale i priteluv bratr slysi hur (problemem je podle vseho "liny" usni nerv spojujici ucho s mozkem). U vetsiny se vyvinula vada sluchu s pribyvajicim vekem, bratr ma vsak horsi sluch jiz za mlada. Pritel mel udajne sluch v poradku, avsak v detstvi mel opakovany zanet stredniho ucha, ktery mu sluch jednoho ucha snizil na pouhych 40%.

Vzhledem k tomu, ze planujeme rodinu, chtela jsem se zeptat, jakou vidite pravdepodobnost, ze se tyto zminene poruchy zdedi na nase deti.

Predem mnohokrat dekuji za odpoved.

S pozdravem,
Vera

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Vážená paní doktorko Flemrová, chtěla bych Vám ještě jednou vyjádřit obrovské poděkování za skvělou a fantastickou operaci mých "zlobivých šilhajících očí." V devíti letech mi přestal plnit funkci oční sval a tím pádem m... Více 

1 Like  
Spokojený/á

Kliniku odporúčam, nejde im o biznis, ale o zdravie pacienta. Ja som mala smolu zákrok mi nebol doporučený. Vlastne mi len potvrdili názor mojej očnej lekárky.

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí