Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Strabismus a minusové dioptrie? - Strabismus - šilhání u dětí a dospělých - Diskuze

Strabismus a minusové dioptrie?

Strabismus a minusové dioptrie?

jajam  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer, dcera (20 měsíců) občas šilhá na pravé oko. Po návštěvě očního lékaře jí byla stanovena Dg. Strabismus divergens alternans a Hypermetropia. Byly nám předepsány brýle s -1 dioptrií na obě oči. Při výběru obrouček se optik podivoval, proč máme předepsané mínusové dioptrie. Následně i po pročtení na internetu jsem zjistila, že na tuto vadu se dětem předepisují dioptrie plusové. Nechci shazovat lékaře ani předepsanou léčbu, jen bych chtěla slyšet názor dalšího odborníka dřív, než dceři začneme brýle dávat. Moc Vám děkuji za odpověď.
J.M.
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Na divergující strabismus(oko "ujíždí"zevně) jsou skutečně na místě mínusové dioptrie.Nutí oko akomodovat, tj. překonat mínusové dioptrie ostřením d blízka a tím zároveň oko konverguje - stočí se dovnitř. Brýle určitě pořiďte!
S pozdravem
MUDr. Lenka Ottová  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Šumperk
  • 42 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,

tento typ šilhavosti se vyskytuje v tomto věku méně často než šilhavost dovnitř- tzv. konvergentní strabismus. U divergentního strabismu se musí nosit tzv. antikorekce, tzn. ve vašem případě hodnoty mínusové a určitě pomohou, budou nutit dítě stáčet oči dovnitř a uleví seu mu, brýle je nutné nosit trvale. S pozdravem Lenka Ottová, oční centrum Ottlens
jajam  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Moc děkuji za Vaše odpovědi. Brýle určitě pořídíme. Chtěla bych se ještě zeptat ,brýle už nám zůstanou navždy nebo je možnost ,že pokud se nepřidá další vada, mohla by být dcera jednou bez brýlí?
Hezký večer, J.M.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den J.M.,
jak píšete hypermetropie se obvykle léčí plusovými dioptriemi, ale protože dceři ujíždí oči ven, je nutné to v předpisu zohlednit. Lékař, který Vám tyto brýle předepsal používá metodu tzv. antikorekce. Principem je, že mínusové dioprie podněcují akomodaci a tím nutí oko jít do správného postavení (při divergentním šilhání je právě akomodace nedostatečná. Ovšem nesmí dojít ke zhoršení zrakových funkcí. Nemělo by se stát, že s nasazenými brýlemi si třeba od vás nevezme hračku - nesmí sahat mimo. Kdyby jste něco takového pozorovala, pak se k lékaři vraťte a zkusil by se jiný postup.
Pokud byste chtěla podrobnosti, doporučuji knihu Šilhání od L. Hromádkové.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Kliniku odporúčam, nejde im o biznis, ale o zdravie pacienta. Ja som mala smolu zákrok mi nebol doporučený. Vlastne mi len potvrdili názor mojej očnej lekárky.

1 Like  
Spokojený/á

Z prvu, kdy jsem přišla na kliniku poprvé jsem se bála, ale hned po krátkém čekání ( a to ve velmi příjemném prostředí, což byl obrovský kontrast vůči celkovému vzhledu budovy :D ) začalo kolečko veškerých vyšetření, kdy... Více 

Doktor ve Vašem okolí