Až 60 % lidí trpí astigmatismem. Často o něm nevědí

Autor:

Je to vada, o které se moc nemluví. Lidé kvůli ní nerovnoměrně zaostřují, obraz tak mohou vnímat v jedné rovině rozmazaně, zatímco v druhé ostře. Vada také může vést ke zvýšené únavě očí nebo bolestem hlavy. Astigmatismus. Moderní metody ale naštěstí umí tuto vadu odstranit.

"Astigmatismem (více o oční vadě ZDE) trpí přibližně dvě třetiny pacientů, kteří přichází na naši kliniku," říká docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a vysvětluje: "Lidé chtějí řešit dioptrie do dálky nebo na blízko, případně šedý zákal, ale že mají současně i astigmatismus, často ani nevědí. Jde ale o oční vadu, která snižuje kvalitu vidění!"

astigmatismus

Moderní metody ale už umí astigmatismus odstranit. Jak? Laserovou operací. Tento způsob operace je vhodný pro pacienty do 40 let. Dalším řešením je implantace torické nitrooční čočky, která vadu oka vykoriguje. Implantace čočky je ideálním řešením pro lidi se šedým zákalem a astigmatismem.

VERION dokáže zmapovat zakřivení rohovky

Průlomovým řešením astigmatismu je systém VERION (více info o systému). Stal se velkým pomocníkem při operacích a má několik výhod: „Je to průlomový vstup navigační techniky do nitrooční chirurgie. Díky VERIONU dokážeme přesně zmapovat zakřivení rohovky, dále naplánovat směr uložení čočky a díky promítnutí navigačních linií přímo do okuláru mikroskopu chirurg bezpečně ví, jak čočku v oku umístit,“ popisuje techniku primářka oční kliniky NeoVize v Brně.

A právě v Centru léčby astigmatismu Oční kliniky NeoVize nabízí přesné a velmi efektivní odstranění této oční vady pomocí implantace nitrooční čočky s využitím systému VERION.

Verion

VERION ve třech krocích implantuje oční čočku:

  1. ZOBRAZENÍ: Měřící jednotka VERION nejprve zobrazí a změří oční vadu. 
  2. PLÁN: VERION vypočítá ideální korekci vady pomocí nitrooční čočky.
  3. NAVIGACE: VERION projektuje přímo na oku navigační linie. Oční chirurg pak pomocí nich implantuje čočku s naprostou přesností. 

Systém VERION Image Guided System od americké společnosti Alcon používají v Centru léčby astigmatismu Oční kliniky NeoVize v Brně.

Publikováno: 12.9.2016

Doktor ve Vašem okolí