Léčba zlomeniny žeber

Léčba zlomeniny žeber

tonda
tonda  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den,manžel si zlomil 4 žebra,nyní ještě leží v nemocnici.Chtěla jsem se zeptat na léčbu a jakým způsobem rehabilitovat po propuštění z nemocnice.Předem dějuji za odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Vážená paní,
informací o zlomenině 4 žeber Vašeho manžela je poněkud málo. Zlomenina více žeber (sériová zlomenina) může způsobovat krvácení do pohrudniční dutiny nebo její dráždění a je třeba pacienta soustavně sledovat. Proto hospitalizace. Léčení je zpravidla konzervativní vhodnou fixací hrudníku (bandáž nebo náplasťová fixace). Po odeznění akutní bolestí, event. kašle, je možno pacienta mobilizovat nácvikem chůze, polohovat v křesle apod. Rehabilitací jsou vhodná dechová cvičení, se kterými Váš manžel jistě bude seznámen rehabilitačními pracovníky v nemocnici.
Přeji brzké uzdravení.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
OG GROUP MEDICAL CENTRE s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 21 odpovědí
Dobrý den,
rehabilitace po zlomenině žeber probíhá obvykle na základě indikace rehabilitačního lékaře. Odvíjí se od typu zlomeniny, jejího místa, průběhu hojení. Záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta a jeho kondici. Rehabilitační péče sestává z dechového cvičení, léčebné tělesné výchovy (možno využít nestabilní plochy, therabandy, míče,...), cvičení v bazénu, aplikace např. laseru k urychlení prohojení, speciáních manuálních technik dle indikace atd., škála je široká. Velmi důležitá je chůze, jejíž intenzita a délka se postupně s možnostmi rekonvalescenta zvyšuje. Ovšem doporučuji edukaci fyzioterapeutem, i "obyčejná" chůze většinou potřebuje korekce, díky kterým její účinek značně zefektníte! Vhodné je později i plavání, aktivity, kdy rozdýcháváte hrudní koš - např. kolo (lépe trenažér), turistika, lehký joging (pozor, otřesy), později i eklyptický trenažér, nordic walking,...
Přeji brzké uzdravení, Šárka Přibylová, fyzioterapeut, OG Group medical centre s.r.o.
Mersin  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den ,
mám zlomená dvě žebra a nevím jak dlouho může trvat léčba. Jsem doma již dva týdny a stále to bolí a nemohu se namáhat , pak mě berou i křeče. Tak bych chtěla vědět za jak dlouho budu moct být schopna znovu nastoupit do práce? Denně dojíždím. Mnohokrát děkuji.
ORP Centrum  |  Basic member  |  Praha
  • 53 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,otázka je položena příliš obecně. Žebra se hojí v rozmezí od třech do šesti týdnů a zda s takovouto diagnózou můžete do práce, závisí na charakteru Vaší práce, o které nic nepíšete. V případě, že budete sedět v kanceláři a dokážete si najít příjemnou polohu v relativním polosedu, budete moci do práce nejpozději do dvou týdnů. S pozdravem MUDr. František Picek, ORP CENTRUM Praha Dejvice, tel.: XXXXXXXXX, XXXXXXXXXX
Jana J  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Pred tydnem jsem si zlomila 11 zebro na prave strane. Predchazel tomu silny kasel a nachlazeni s bolestmi na prave strane hrudniku poslednich nekolik dnu pred zlomeninou. Nakonec doslo k zlomenine dolniho zebra pri pouhem kychnuti. Dva dny me provazeli silne bolesti, kdy jsem se nemohla skoro pohnout. Ted po tydnu se citim lepe, ale stale nemohu pravou stranu tela/hrudniku moc pouzivat a spat mohu jen na zadech, jinak me provazi bolesti. Zlomenina byla zjistena na zaklade vysetreni a provedenho rentgenu a byly mi dany leka na relaxaci svalu, ktere beru na noc.
Jsem velice aktivni: delam jogu (radu let, nekolik dnu v tydnu), plavani a miluji rychlou chuzi. Rada bych zacala chuzi a postupne nejakymi cviky a plavanim. Nejsem si jista, kdy mohu s chuzi nebo pavanim popr. nekterymi cviky z jogy zacit (v kterem tydnu od urazu). Lekar mi nedal zadne pokyny a rehabilitaci si zde ve USA nemuzu dovolit. Prosim, o radu. Predm dekuji, Jana J.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
šetření při zlomenině žeber je individuální a šetření je nuitné při bolesti, jakmile boplesti odeznívají je možné se zátěži jak plaváním, tak i jógou. Zvážil bych ovšem polohy, které komprimují hrudník.
Neuvádíte věk a přidružené choroby. Jestliže zlomenina vznikla jen při kašli, může se jednat o zlomeninu při osteoporóze, na kterou bych se zaměřil.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Viky HK  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
asi před dvěma dny se se mnou převrátila masivní židle a já s dítětem na sobě spadla na hranu té židle. Od té doby mám bolesti v zádech, konkrétně v žebrech... při kýchnutí, či zakašlání to opravdu hodně bolí. I prudší pohyb mi dělá problém. Může se jednat o zlomené žebro? Mám jet s dětmi na hory a nevím, zda raději navyhledat lékaře? Děkuji za radu. Hezký den.
lamoš  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
tak to máš blbý
Ludek30  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Zlomil jsem si letos na dovolené na horách tři žebra. Děsně to bolelo a ze zbytku dovolené jsem neměl nic. Zkrátit zdlouhavé léčení mi pomohl lék na bázi enzymů Wobenzym. Napomáhá rychlejšímu vstřebávání otoků, modřin a podlitin.
zdeva  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Babička, které je 93 let spadla ze schodů a má zlomená 3 volná žebra. Lékaři, které jsme nevštívili neřekli nic konkrétního ohledně toho jestli můžeme očekávat zahojení, srůst nebo jestli počítat s tím, že žebra v takovém věku již nesrostou. Připadalo mi to jako by bezeslov chtěli vyjádřit "co byste chtěli v 93 letech..." Babička byla čiperná, samostatná, pohyblivá. Teď 14 dní po úraze si sama dojde na wc, ale dost jí to bolí. Můžete mi poradit a dát odpověď na to jestli žebra srostou, jak dlouho může srůstání trvat, případně čím podpořit léčbu.
Děkuji za reakce.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
léčba zlomeniny žeber je stažením hrudníku elastickou či náplasťovou fixací, a to aby se snížila bolestivost. Pokud hrudník nebolí, není dráždění ke kašli, fixace není nutná i z hlediska umožnění volné ventilace plic. Doba hojení lze očekávat mezi 5-7 týdny u pacienta přes 90 let věku. Pacient se po celou dobu může zcela volně pohybovat. Pokud jsou bolesti, vhodné je vhodné podání jakéhokoli volně prodejného léku proti bolesti
prim. Moster, Revmacentrum
Radek Mečíř  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrí večer,muj znamej měl v lese nehodu při práci a spadl.Po asi zhruba týdnu mě píše že ho bolí žebra a pálí ho leví bok.Nemůže jíst,prí to hned vydáví,nejsem sním v blízkém kontaktu,nechce si ode mne poradit,aby okamžitě,vyhledal lékařskou pomoc.Mysím,že ma zlomenná žebra a poraněnou plíci.Prosím hrozí mu nějaké nebezpečí skrz tu píci.Děkuji mnohokrát R.Mčíř.
tara  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den.Mám 9-ti měsíční dítě, kojím, ale kvůli tomu, že dítě má alergii na kravskou bílkovinu,nemůžu jíst nic z mléka.(zjistilo se to na počátku října) Dávala jsem si tedy rozpustné calcium 500 denně.Přes svátky jsem byla nemocná a hodně kašlala.Od kašlu mě bolel celý hrudník a je to teprv pár dní, co už mě téměř nic nebolí.( bolí mě ještě při kýchání) Protože mě začalo nepříjemně loupat na pravé straně hrudníku, požádala jsem svoji doktorku, aby mě udělala rtg a zjistili mně zlomeninu 6., 9. a 10. žebra na pravé straně. Není to dislokované. Objednala mě na scintigrafii sceletu-mám to za týden. Chci se zeptat na léčbu, zřejmě asi budu muset přestat kojit, ale než se tak úplně stane-kolik vápníku mám jíst? Který pohyb opravdu nesmím a co můžu? Stačí to vyšetření až za týden? Děkuju za odpověď.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, není pravda, že by jste musela přestat kojit. Obzvláště, pokud je Vaše díte alergické, bude pro něj/ni nejlepší, pokud budete kojit i nadále. Hustotu kostí můžete podpořit rázovou vlnou. Tato terapie se doporučuje u nehojících se zlomenin či vznikajících pakloubů. Rázová vlna pozitivně stimuluje znovu tvorbu kostní tkáně.

S pozdravem, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXX
Rehabilitace - Mgr. Pavel Bajnárek  |  Basic member  |  Liberec
  • 105 odpovědí
  • 1 Like
Pokud za manželem v nemocnici docházel fyzioterapeut, dostal i cvičení "na doma." Pokud ne, mel by provádět minimálně dechová cvičení a míčkování hrudníku. Pokud zatím rehabilitaci neměl, nechte si napsat instruktáž na ambulantní rehabilitaci.
???
???  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,před časem jsem si zlomila hrudní kost,od té doby mám bolesti u páteře zhruba na stejné úrovni.Jsou to velmi ostré bolesti pouze na pravé straně vždy při kašli nebo kýchnutí je to k nevydržení,pak při jakém koli pohybu.V klidu to nebolí.Mohlo by se jednat o prasklé a špatně srostlé žebro? Děkuji za odpověď.
MDfyzio  |  Basic member  |  Louny
  • 6 odpovědí
Manžel by se měl s první rehabilitací setkat již v nemocnici, kde nyní leží. Rehabilitace je součástí léčby i v nemocničních zařízeních. Tam by měl dostat první informace jak začít s pohybem a po domluvě s lékařem začít rehabilitovat. Pokud opustí nemocnici a dostane doporučení od lékaře, tak v terapii pohybem-rehabilitací pokračuje dál pod dozorem odborníka. Toho si může vybrat sám.A jakým způsobem se rehabilituje po propuštění? Nato lze těžko odpovědět, protože terapie se přizpůsobuje individuálně pacientovi na míru.
anonym  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jaké je leceni zlomeniny 10 zebra vlevo? Děkuji
Pěta padesátník  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Mám zlomené žebra 7 a to 3 - 9 na pravé straně. PODEPSAL JSEM REVERS.
Nemám zkušenosti, kdo mně poradí ?
MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Poradím vám příště nepodepisovat revers, informovat se u lékaře, který vám poranění ošetřoval a nemusíte hledat odpovědi na internetovém fóru.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
V čem chcete radit? Už jste se rozhodl.
Edča  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Prosim poradit,již 10 den mám zlomené žebro v levo 9té a nyní mám silné bolesti v pravém boku které se šíří do pátaeře.Je to běžný stav?Kontrolní rtg plic byl v pořádku,ale začala jsem kašlat a hodně to bolí.Děkuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
se zlomeninami jednoho žebra je nutný jen klidový režim. Potíže a bolesti s kašlem se řeší léky tišící kašel - léky kodeinového typu - k dostání v lékárnách.
prim. Moster, Revmacentrum
Aleš  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím,
před deseti dny jsem během sparingu inkasoval do nádechu poměrně nešťastný úder do oblasti 6-8 žebra na levé straně. Ačkoliv to pořádně píchlo, tak v dané chvíli mi to tak nepřišlo a zápas jsem dokončil.
Po uklidnění to začalo velice bolet, ale bolest den za dnem postupně odeznívá a poslední týden už sedlám cyklotrenažer (bezbolestně).
Drobet mě trápí, že mi v místě vznikl "takový otok", který vypadá jako by mi žebro vystupovalo ven nebo se něčím obalilo (chrupavkou?), obzláště při záklonu je to vidět. Vlastně to vypadá jako břišní sval.

Chtěl jsem se zeptat, jestli s tím máte někdo nějakou zkušenost a jestli to někdy zmizí.
(Nebo se mám nechat trefit i z druhé strany, ať to vypadá stejně :-))
PS: u lékaře jsem nebyl, nechci je otravovat s každou prkotinou
Aleš
david6292  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobry den mam jiz 5mesic problem se zlomenymy zebry 9 a 10 v levo a kdyz uz bylo vse zhojene, doslo pri kasli k opetovne zlomenine obou zeber. Je mozna operativni fixace,jak se provadi? Jsem astmatik a bolesti jsou tak silne,ze nemohu odkaslavat a vznika u me velka dusnos dekuji david z Prahy.
novoj  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, před týdnem jsem utrpěla zlomeninu 2. - 6. žebra vpravo a frakturu příčných výběžků L1-L4 - potvrzeno na CT. Zjistili i hematom v břišním tuku. Při nádechu to dost bolí, téměř celý týden jsem měla teploty přes 38 C, CRP vstupně bylo 95,5. Beru ATB, zpočátku i.v., nyní p.o. Dnes jsem při odběrech měla 3x vyšší D-dimery, ale PE se nepotvrdila. Snažím se šetřit, ale zárověň i fyzicky pracovat. Myslíte, že je to možné?
Lucie  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,jsem měsíc po zlomení žeber 8-12 na pravé straně+ruptura jater IV.stupně.Podstoupila jsem konzervativní léčbu v Rakousku kde se nehoda stala.Žebra pomalu přestávají bolet,nejhorší je asi spaní,ale vše zvládám už bez léků na bolesti.Zajímá mě jestli a kdy mohu začít s nějakým fyzioterapeutickým cvičením.Děkuji za odpověď.
Mibal  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den. Ve středu večer jsem spadl nekontrolovatelně plnou vahou při vstávání z křesla zpátky zády na područku křesla. Myslel jsem si, že to bude pouze obraženina a že bolesti, které mne začaly provázet, pominou. V neděli ráno jsem při ranní stolici zaznamenal slyšitelné prasknutí, jako když se zlomí větev a bolesti se zvětšily. Hned v pondělí jsem navštívil chirurga. Jako první pomoc jsem si předtím ovázal hrudník pružným obinadlem, protože jsem se domníval, že žebro (zřejmě nalomené) definitivně prasklo. Po rentgenu jsem se dověděl, že jsem se nemýlil a mám zlomeninu 9.žebra na levé polovině hrudníku a byl jsem lékařem poučen, že můj zákrok první pomoci se už nepoužívá a pružné obinadlo je nevhodné. Je mi 73 roků a zajímalo by mne, jak se tedy zlomenina zhojí a v místě zlomu sroste. Dostal jsem totiž (na vyžádání) do zadku injekci proti bolesti (nejspíš dolminu) a předepsané tablety ULTRACOD. To pro srůst postačí? Nebo co bych si mohl pro urychlení hojení třeba sám pořídit. Děkuji předem za odpověď.
Milan Balada
Alice  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, před třemi týdny jsem měla autonehodu, v plné rychlosti jsem bourala do stromu. měla jsem štěstí v neštěstí a odnesla jsem to levostrannou mnohačetnou zlomeninou žeber 2-5 žebra. Žebra mi poranily levou plíci, která zkolabovala + pneumotorax. Po hospitalizaci jsem týden doma, mám pořád velké bolesti na ktere beru léky. Hybnost je velmi omezená, prakticky pořád ležím, aby se to zhojilo. Ještě mě čeká kontrolní rtg a vyndání stehu po drénu. Je mi 40 let, mám malé dítě o které se ted stará babička. Potřebovala bych se věnovat domacnosti a co nejdříve začít opět pracovat.Mužete mi doporučit nějaký druh fixace hrudníku a léky, které to dokáží " umrtvit". Děkuji velice. Alice
žebro  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Zaráží mě, jak všichni spěchají. Příroda si s tím vždy poradí, jen ji dejte čas. Hlavně si pohlídejte funkčnost plic, ty jsou při zlomeninách žeber ohrožené.
Alice  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji.
Také bych tolik nepospíchala, cítím sama velmi dobře, že je ještě brzy, abych tělo zatěžovala prací, když se léčí.
Jen je to těžké, když nepracuji, dostávám sebe a svou rodinu do tíživé fin. situace. Proto mě zajímá, jak ulevit bolestem a co nejmeně zatěžovat oblast hrudníku.
Hezký večer Alice
žebro  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Při mém úrazu také došlo k pneumotoraxu, takže hned od prvních hodim mě nadopovali opiáty a musel jsem hodně a zhluboka dýchat. Po 5 dnech mě již nasadili Ibalgin a neustále jsem pokračoval v dechových cvičeních. Nyní jsem doma a beru jen 1 čípek na noc (prášky nesnáším). Přes den to zkouším bez tlumení a jde to ztěžka, ale jde. Také nesmím moc ležet, nejlépe se cítím když mohu chodit nebo sedět na židli. Proto mě zarazila Vaše poznámka, že hodně ležíte. Z JIP jsem šel na lůžkové pěšky a tam mě hnali z postele každou chvíli, nachodil jsem hodně km po chodbě. Všichni na můj dotaz, kdy to sroste, odpovídali 6-8 týdnů a začal jsem 3 :-(

Reakce na žebro

Alice  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji Vám! U mě léčba v nemocnici probíhala jinak, byla jsem ležící asi osm dní, až potom přisly rehab.sestry a začínaly se mnou chodit. Je pravda, že možná kvůli drénu, který jsem měla zaveden, mě nechávali jen ležet. Jinak rehabilituji jen dechové cvičení, foukám do balonku. Musím říct, že je to měsíc od nehody a dnes jsem první den bez léků na bolest a cítím se mnohem lépe. S chozením a ostatním pohybem, jsem musela být opatrná, dost mě to fyzicky vyčerpávalo a nemohla jsem dýchat...Ani sedět jsem dlouho nevydržela. Ale jak říkám je mi opravdu čím dál tím lépe :) Už mi nedělají problém procházky, lehčí domácí práce. Nemusím ležet jen na zádech (to byla jediná poloha při které jsem netrpěla bolestí), mohu se i otočit na bok :) Přeji Vám brzké uzdravenía hodně sil, mějte se. Alice
Miraplicka  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Vdobry den chtel sem se zeptat zlomil sem si6zebro v levo a 7 zebro mam nastiple chtel sem se zeptat zda jde lecba nejak urychlit mě 18 let spadl sem v praci z 5 metru a dal sem si zebry na kovovou konstrukci dekuji za odpoved

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí