Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Bolest při cvičení v oblasti Iliac crest - Fyzioterapie - Diskuze

Bolest při cvičení v oblasti Iliac crest

Bolest při cvičení v oblasti Iliac crest

Aerin  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
jsem muž, 29 let, 5 let se aktivně věnuji posilovně, z toho poslední dva roky silovému trojboji. Již půl roku mě trápí neznámý problém v oblasti Iliac crest. Bolest se projevuje především při dřepu a mrtvém tahu, a to konkrétně v poslední části liftu (při dřepu při extenzi kolen, když už je činka nahoře). Bolest vychází z oblasti Iliac crest, zůstává na místě a nikam nevystřeluje, pocitově je to ostrá bolest, jako kdyby mi někdo bodal nožem do zad. Čím větší váha, tím se bolest stupňuje.

Bojuji s tímto problémem již půl roku, zkusil jsem intenzivní protahování, elektrickou terapii, reflexní masáže, klasické masáže, dokonce i experimentální léčbu peptidem BPC 157, avšak naprosto bez úspěchu. Navštívil jsem dva doktory (sportovního neurochirurga a sportovního ortopeda), jednoho fyzioterapeuta a několik maséru, ale nikdo z nich mi nebyl schopný pomoct, protože nikdo z nich nemá absolutně žádné vědomosti o silovém tréninku ani o biomechanice cviků (dřep, mrtvý tah), a nikdo z nich nebyl ani schopen tento problém diagnostikovat natož mi poradit vhodnou rehabilitaci.

Při každodenním životě (sezení, ležení, chůze) bolest prakticky necítím, občas jakoby cítím, že v tom místě je nějaký problém, ale nejedná se přímo o bolest. Bolest při cvičení přišla sama od sebe, naprosto náhodně, nepředcházela jí nějaká konkrétní bolestivá událost, prostě se z ničeho nic objevila. Poté, co se objevila, asi na týden zmizela, ale pak se vrátila a od té doby se jí nemohu zbavit. Téměř okamžitě poté jsem z klasických dřepů přešel na dřepy s činkou vepředu, a bolest na asi 2 měsíce zmizela, avšak poté se vrátila i u těchto dřepů. Poté jsem přestal dřepovat úplně a přestal jsem cvičit veškeré varianty dřepů , u kterých se bolest objevovala asi na měsíc/měsíc a půl a nasadil jsme 20 denní kůru BPC 157 po 250 mg/denně, avšak opět bez výsledku.

Nemyslím si, že by bolest způsobovala špatná technika dřepů, cvičím 5 let a sám dělám couching.

Začínám být z toho zoufalý, naprosto netuším, co vůbec tuto bolest způsobuje, mohl by to být nějaký svalový úpon? Jake je ale možné, že tato bolest už trvá půl roku? Snažím se najít lékaře/fyzioterapeuta, který by mi byl schopný pomoct, ideálně někdo, kdo má nějakou zkušenost se silovými atlety (trojbojaři, vzpěrači, strongmany), někdo, kdo ví, co se v telě děje a jaké svaly se zapojují při dřepu/mrtvém tahu atd., začínám se však bát, zda vůbec někdo takový v ČR existuje.

Budu vděčný za jakoukoliv radu

S pozdravem

Petr
MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Milý Petře,
Předně bolest crista iliaca nebo jak píšete anglicky iliac crest je široký pojem.
Dále pak predevším mrtvý tah je s odpuštěním " prasárna" , která devastuje terminální části erektoru trupu ( iliocostalis, longissimus). O tangenciálních a kompresivních silách působících na poslední disky ani nemluvě. Nevím, kde vás přesně bolí. Ale povrchové erektory jsou tzv. svaly tonnické. Ony se totiž dost zásadně zkracují. Tak jsou udělané od Pána Boha. Pokud pak nefungují dobře hlubší vrstvy ( multifidus, intertransversarii....), které rozhodně žádným mrtvým tahem nenaposilujete, máte zaděláno na problém. Ony zkrátka některé zkrácené svazky ten dead lift nevydrží a rupnou. Řešení není žádná věda, ale chce čas a rozum. Bez vyšetření nebo křišťálové koule vám k tomu asi víc nepovím.
Aerin  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
dovolil bych si Vás trochu poopravit: "mrtvý tah je s odpuštěním " prasárna" , která PŘI NESPRÁVNÉM PROVEDENÍ devastuje terminální části erektoru trupu", stejně tak jako naprosto každý jiný cvik, který je prováděn se špatnou formou v jakémkoliv sportu.

Naopak, nejen, že mrtvý tah, který je prováděn technicky správně, pomáhá posilňovat svaly v oblasti bederní páteře, jako je iliocostalis nebo longissimus, ale také tímto působí jako prevence před zraněním, protože silnější sval je méně nachylný ke zranění.
http://healaherniateddisc.com/2017/03/the-deadlift/
https://breakingmuscle.com/fitness/rehabilitation-for-lumbar-spine-recovery-the-science-and-the-truth

Možná by Vás mohl zajímat názor pravděpodobně nejuznávanějšího odborníka na bederní páteř na světě, doktora Stuarta McGilla, který spolupracuje s mnoha špičkovými trojbojaři, vzpěrači, hráči NFL a dalšími sportovci, kteří dělají silový trénink. Pan doktor zdůrazňuje, že je důležité technicky provádět cviky správně, avšak technicky správně provedený mrtvý tah není pro atlety ničím škodlivý, naopak, je prospěšný.
https://www.youtube.com/watch?v=h3n8z1wy_SQ
https://www.youtube.com/watch?v=SXkXE_e4KQs

Je mi záhadou, proč v ČR stále přetrvává mýtus, že mrtvý tah potažmo veškerý silový trénink je pro tělo škodlivý, přitom nejlepší lékaři a odborníci na tuto problematiku ze západního světa toto již před mnoha lety vyvrátili.

Co se týče mé bolesti v oblasti Iliac Crest, bolest vychází jako kdyby z výběžku té pánevní kosti, ale pocitově je to "svalová" bolest, která nikam jinam nevystřeluje. Multifidus potažmo hluboké stabilizační svaly a svaly pánevního dna cvičím často, nemyslím si, že bych měl slabý core. Nemyslím si, že by mi bolest způsoboval mrtvý tah, protože ho již půl roku necvičím, a za tu dobu se ta bolest vůbec nijak nezlepšila.

Reakce na Aerin

MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Bohužel tomu tak opravdu není. Vzhledem k zaměření své praxe jsem dalek abych papouškoval nějaké bláboly bez klinických zkušeností. Troufám si říci, že jsem možná jediný v ČR, kdo se výhradně a uceleně věnuje myofasciálním syndromům a dry needlingu.
Znovu opakuji, že pro kondici zad a páteře nejsou zdaleka rozhodující povrchové erektory , které dead liftem tak dychtivě pisilujete, ale naopak hluboké autochtonní svaly, které stabilizují segment. Pokud tyto nefungují dobře, pak jejich funkci zastupují právě povrchové vzpřimovače, které však na rozdíl od hlubokých probíhají přes více segmentů při hypertonu, zkrácení vyvíjejí značné, kompresivní síly na disky segmentů přes které probíhají.
Hluboké svaly žádným dead liftem rozhodně neposílíte. Jsou to svaly citlivé zejména na gravitační pole a vertikálu. To však bohužel málokdo z fitness branže ví a já nestačím žasnout jaké obludnosti někteří koučové lidem valí do hlavy.
Pokud jsou povrchové vzpřimovače v hypertonu nebo kontraktuře a obsahují trigger points pak ámen s nimi při dead liftu.

Reakce na MUDr. Tomáš Vilhelm

Aerin  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Zajímalo by mě, kde jste přišel na to, že při deadliftu neposílíte multifidus. Zde jsou vypsané svaly, které se aktivují při deadliftu (stupnice od 1-5): http://allaboutpowerlifting.com/muscles-involved-in-the-conventional-deadlift/. Erektory a multifidus představují maximální možné zapojení. Zajímalo by mě, pokud se podle Vás multifidus při deadliftu nezapojuje, při jakých cvicích je tedy zapojen?

Zde je studie, která ukazuje, že deadlift zlepšuje aktivaci hlubokých core svalů
https://www.researchgate.net/publication/315730069_EFFECT_OF_DEADLIFT_TRAINING_ON_CORE_STRENGTH_IN_PREVIOUSLY-UNTRAINED_MALES

Tisíce sportovních lékařů a fyzioterapeutů po celém světě úspěšně léčí problémy bederní páteře pomocí deadliftu. Nenašel jsem jedinou studii, která by potvrzovala Váš názor. I můj sparring měl v minulosti problémy s ploténkou a poté, co začal cvičit deadlift a posílil tím svaly páteře, bolest kompletně zmizela. Samozřejmě, pokud budete cvičit deadlift se zády ohnutými jako kočka, samozřejmě, můžete si je zničit, stejně tak jako si běžec při špatném stylu běhu může zničit klouby/kotníky/achylovku...každý cvik, které se provádí nesprávnou formou, je kontraproduktivní, ale při správném cvičení deadliftu není absolutně nic, co by mělo záda poškodit, a pokud se mnou (a s mnoha špičkovými lékaři a vědci v oboru) nesouhlasíte, mohl byste mi prosím uvést jedinou studii, která Vaše tvrzení potvrzuje?

Reakce na Aerin

MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
No tak to mnoho štěstí.
Prof. MUDr. Jaroslav Michálek Ph.D.  |  Basic member  |  Alergologie a klinická imunologie  |  Brno
  • 42 odpovědí
  • 20 Likes
Dobrý den,
ztotožňuji se s názorem MUDr. Vilhelma a doporučuji cílené vyšetření, které můžeme zabezpečit na naší klinice Cellthera v Brně.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí