Natržený prsní sval - správná rehabilitace

Natržený prsní sval - správná rehabilitace

Radim  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
před dvěma měsící jsem si natrhl prsní sval. V současné době je pohyb v určitých polohách bolestivý. V oblasti podpaží je větší tužší místo - srůst. Snažím se pomalu sval zatěžovat, ale rozsah zatížení mi dělá potíže. Nejsem si jist pevností strůstu.
Dnes jsem byl odeslán na ultrazvukové vyšetření. Zde je nález: V místě tuhé rezistence snopce po ruptuře svalu, v blízkosti úponu tekutina -- hematom - částečné organizovaný.
Mohli by jste se mi vyjádřit k zatěžování svalu po natržení, zda sval je po 2 měsících již schopen zátěže do bolesti? Dále jestli tato bolest poukazuje pouze na zkrácení svalu a nebo na nedostatečné doléčení? Prosím také o uvední rehabilitační metody, která by urychlila vstřebání tekutiny a hematomu - viz nález.

Děkuji
MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Běžné zátěže se bát nemusíte. Zatěžovat bench pressem bych zatím rozhodně nedoporučoval :-)
Prsní svaly mají přirozeně tendenci se zkracovat. Po poranění je pak tato tendence o to vyšší. Bolest je jednak na vrub poranění vlastního a také z důvodu vzniku spoušťových bodů, které ve svalu vzniknou po poranění. Co se týká terapie pak lze prvovádět masáž svalu sevřenou dlaní druhé ruky ve směru od prsní kosti směrem k úponu tlakem s protažením svalu, dále provádět tlakovou masáž bolestivých bodů ve svalu prstem nebo golfovým míčkem stisknout do bolesti na cca 1 minutu. Sval je spoučasně nutné protahovat a to vlastní vahou končetiny. Ležíte na zádech , okraj lehátka na postižené strany máte pod ramenem, postiženou končetinu lehce pokrčíte v lokti a v upažení vleže na zádech necháte paži volně klesat vlastní vahou a prodýcháváte. Nebo XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
V případě trvajících problémů viz XXXXXXXXXXXXXXX
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

pro odstranění hematomu (modřiny z doby natržení svalových vláken) a zároveň pro rychlejší regeneraci svalu a snížení bolestivosti bych doporučila aplikaci radiální nebo fokusované rázové vlny. Jde o moderní metodu v léčbě pohybového aparátu, která je bezpečná a stimuluje regeneraci a remodelaci měkkých tkání. Není hrazená ze zdravotního pojištění,ale její účinky jsou vynikající. Vhodná je i komibinace s funkčním tapem přímo na sval.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Kateřina Šochová, Rehabilitační centrum Šenov  |  Basic member  |  Vnitřní lékařství  |  Šenov
  • 38 odpovědí
  • 9 Likes
Dobrý den, jestli to k nám nemáte daleko a chcete svůj problém s prsním svalem řešit a zejm. vyřešit tak, aby jste s ním neměl potíže při cvičení, ale i při běžných činnostech, ozvěte se a objednejte buď telefonicky, nebo online. Kontakt najdete na netu, zde kontakty napsat nelze.... Principem léčby u nás by bylo: posílit jizvu, zrušit bolestivá svalová místa ve svalu i v jizvě a současně s tím byste se naučil cvičení s fyzioterapeutem. Jaké máme možnosti ostatně rovněž naleznete na našich www.... Krásný den, s pozdravem MUDr. K. Šochová.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

prsní svaly jsou opravdu velmi náchylné na zkrácení a proto je nutné dbát na jejich správné napětí a zapojení do funkce. Vhodnou metodou pro velmi rychlou regeneraci je rázová vlna, která v místě aplikace nastartuje přirozený reparační proces a sval se tak regeneruje až 4x rychleji, než by tomu bylo za "normálních" podmínek. Z počátku je třeba sval protahovat, ale jen do bolesti - nikdy nejděte přes bolest. Pracujte buď s gravitací nebo si lehněte na břicho a dlaň natažené paže si opřete o balón ( ve stejné výši jako podložka - gauč, postel,...) a pomalými pohyby paži koulením balonu po zemi protahujte do vzpažení, připažení, pokrčení,... Nicméně je třeba sval dostat do správného funkčního zapojení (aby se dále nepřetěžoval a nezkracoval), tudíž hlavici pažní kosti zacentrovat do jamky lopatky a znovu nastavit správnou funkci všech svalů ramenního kloubu. S tím Vám lépe pomůže šikovný fyzioterapeut.

Pokud budete mít další dotazy, neváhejte nás kontaktovat :)

XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

S přáním krásného dne,

Bc. Adéla Papoušková,
FYZIOklinika

Radim  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
rozsahy mám dle sdělení rehabilitační sestry dobré. Největší problém mám s rozpažením a zapažením v leže na zádech. Bolestivé místo je hlavně v oblasti pod bicepsem. Pohyb provádím se závažím cca 1,5 kg a jsem schopen jej provést zhruba do 1/2 rozsahu, který provedu bez závaží. Je tento postup správný nebo by jste doporučili něco jiného. Děkuji

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí