Dentální hygiena, součást preventivní péče o Váš chrup

Autor:

Ještě teď se vidím, jak stojím u zrcadla s kartáčkem v ruce a za mými zády stojí rodič vštěpující mi do hlavy: „Čistit, čistit, čistit!“ Ale ono to není tak jednoduché, jak se zdá. Mnozí si myslí, že přejet si zuby kartáčkem sem a tam stačí. Takhle to ale bohužel nefunguje.

I dutina ústní má svá zákoutí, kam se běžným kartáčkem nedostaneme. Má svou citlivost, na kterou potřebujeme tu správnou tvrdost štětinek kartáčku a vhodné složení past a ústních vod. Má své speciální pomůcky potřebné pro efektivní čištění a pro léčbu různých ústních onemocnění jako je parodontitida či odhalování krčků.

V dnešní době již pojem jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáček či ústní voda není novinkou. Přesto se v ordinacích setkáváme s lidmi, kteří nevědí, jakým způsobem a na co je používat. Netuší, že tvrdý kartáček v rukou nešetrného pacienta může způsobit poškození měkkých i tvrdých tkání a že některé pasty dokáží výrazně ovlivnit zdraví dutiny ústní.

Co nás v ordinaci dentální hygienistky čeká?

Na vstupní prohlídce se zkonzultuje rodinná a osobní anamnéza. Zubní hygienistka udělá extraorální vyšetření, kde sleduje např. asymetrie, otoky, retní červeň, výstupy uzlin a vyšetření intraorální, kde posuzuje stav tvrdých a měkkých tkání. Takové vyšetření může odhalit například nádorová nebo jiná onemocnění. Hodnotí rentgenové snímky, kde hygienistku zajímá především stav alveolární kosti (úsek čelisti v níž jsou zuby zakotveny), přičemž úbytek této kosti představuje přítomnost parodontitidy. Dle stavu Vašeho chrupu určí hygienický index, který slouží k následnému plánování léčby a jako motivace a kontrola.

Dentální hygienistky Vám při pravidelných prohlídkách odstraňují zubní kámen, plak a pigmentaci. Ukazují, jak si zuby správně čistit, a průběžně doporučují vhodné dentální pomůcky a prostředky. Některé z nich provádí i bělení zubů. Alespoň u nás v Dent Medico Vám naše oddělení dentálních hygienistek všechny tyto výkony může nabídnout.

Kvalitní a bezpečnou metodou ordinačního bělení ZOOM vrátí Vašim zubům přirozeně bílou barvu a pomocí speciálního přístroje Vector, dokážou důkladně a šetrně ošetřit povrch kořene zubu a léčit tak parodontozu.

Dentální hygienu doporučujeme navštěvovat pravidelně 3x do roka, aby se stačily odhalit negativní změny, které sami nedokážete rozpoznat.

Naučit se správně pečovat o svůj chrup a mít ho v pořádku pro Vás znamená použití estetičtějších výplňových materiálů, podstatně delší trvanlivost protetických prací nebo možnost bělení. Na místě je také nezapomínat na ekonomickou stránku věci, protože včasnou a správnou dentální hygienou předejdete  pozdějším výdajům za výplně či protetika.

A proto nezapomínejte, že za Vaším zdravým a krásným úsměvem stojí především dodržování správné a pravidelné dentální hygieny.

Aktualizováno: 22.8.2011

Doktor ve Vašem okolí