Zubní implantáty očima pacientů

Autor:

Kdy je ten správný čas na zubní implantáty? Proč se pro ně rozhodnout? A jaká je následná péče o zubní implantáty? To a mnohem více se dozvíte v článku, kde jsme vyzpovídali nejen zubní specialisty z kliniky Dental Office H33, ale také jejich pacienta.

Kdy se rozhodnout pro zubní implantát?

Ve většině případů se pacient rozhodne hned při konzultaci, pokud si někdo rezervuje návštěvu ohledně možnosti zavedení zubního implantátu, znamená to, že si svůj problém uvědomuje a chce ho řešit. Když pacient odchází, má už většinou stanovený termín na implantaci. 

"O zubním implantátu jsem uvažoval od první chvíle, co jsem o zub přišel. Dost mi chyběl, pořád jsem na to musel myslet," vysvětluje pacient kliniky.

První návštěva a konzultace k zubním implantátům

"Na první návštěvě mi lékař zhotovil panoramatický rentgen a sdělil mi, za jakou dobu pro mě bude vhodný čas implantace a cenu celého zákroku."

Pokud si pacient nepřinese vlastní rentgen, zhotoví se pacientovi panoramatický rentgenový snímek. Pokud si to situace a charakter zákroku žádá, zhotovíme si rovněž CBCT snímek (cétéčko). Pokud jsou varianty, probereme s pacientem všechny možnosti léčby jeho problému a samozřejmě v neposlední řadě finanční náročnost zákroku a celkovou délku léčby. 

opg pred
Símek před vložením zubního implantátu (chybějící zub na obrázku vpravo dole) - foto: soukromý archiv lékařky
opg po
Snímek po vložení zubního implantátu (implantát na obrázku vpravo dole) - foto: soukromý archiv lékařky

Příprava před vložením zubního implantátu

Pokud má pacient stále zub, který je potřeba nahradit implantátem, musí se zub vytrhnout, to se někdy dělá v den zavedení implantátu, někdy je vhodné zub vytrhnout několik týdnů před implantací.

Pokud má pacient rozsáhlejší úbytek kosti, je nutné před samotnou implantací doplnit kost. Používají se různé augmentační techniky, nejčastěji vlastní kost pacienta smíchaná s umělým augmentačním materiálem. Po augmentaci se musí počkat několik měsíců na kvalitní zhojení augmentovaného místa, a až pak je možné přistoupit k samotné implantaci.

Pokud se jedná o jednoduchou implantaci, nahrazení ztráty jednoho zubu, stačí jedna návštěva na implantaci, dále pak na kontrolu. Cca po 12týdenním hojení je nutné zhotovit otisky a následně předat hotovou korunku. Pokud se bavíme o rozsáhlejších ztrátách zubů a kostí, může celková léčba trvat i více než rok a může se jednat i o desítky návštěv. 

"Implantaci předcházela pouze jedna rychlá kontrola, což byla spíše definitivní domluva, při které jsem dostal již i recept na antibiotika a konkrétní termín zákroku," doplňuje pacient.
foto pred
Foto chybějícího zubu, kam se bude dávat zubní implantát. (foto: soukromý archiv lékařky)
foto valecek
Foto, kde v kosti je již zavedený implantát, na který se umístí tzv. krycí šroubek. (foto: soukromý archiv lékařky)
foto zub
Foto, kde místo chybějícího zubu je korunka. (foto: soukromý archiv lékařky)

Hojení a rekonvalescence po aplikaci zubního implantátu

"Týden po zákroku bylo okolí implantátu citlivé, ne více než po vytržení zubu. Po implantaci jsem měl k dispozici léky na bolest, z těch jsem použil asi pět tablet, jinak jsem žádné změny ve svém denním režimu nepocítil. Bylo mi však doporučeno, abych zůstal alespoň 3 dny ve větším klidu, tak jsem vynechal sport," upřesňuje dále pacient kliniky.

Samotný implantát se hojí v průměru tři měsíce. U jednoduchých implantací si pacient bere analgetika většinou pouze v den zákroku a den poté. Jednoduchá implantace je, dalo by se říci, banální zákrok, u kterého se vyskytují větší pooperační bolesti jen málo.

Pacientům doporučujeme klidový režim v následujících 3 dnech po operaci, ale pracovní neschopnost většinou není nutná, pokud nemá pacient fyzicky náročnou práci, zákrok by ho v pracovním procesu neměl omezit.  

Životnost zubního implantátu

Pokud se pacient o implantát a náhradu zubu správně stará, měl by implantát vydržet v řádech desítek let. Některé značky implantátů poskytují doživotní záruku. 

"Zubní implantát mám již dva roky a nepociťuji žádnou změnu ve srovnání s vlastním zubem. I čištění zubů zůstalo stejné. Vůbec o tom, že mám implantát, nevím."
INTRAORAL PO
Detailní snímek vloženého zubního implantátu (foto: soukromý archiv lékařky)

Péče o zubní implantát

Ačkoliv má spousta lidí pocit, že si nechá zhotovit zubní implantáty,
resp. zubní implantáty a na nich připevněné korunky či můstky, a jejich péče o chrup končí, opak je pravdou.

Pokud si chceme implantáty uchovat co nejdéle, je nutná velmi důkladná a pravidelná domácí ústní hygiena. U těchto náhrad je totiž řada tzv. retenčních míst, kde se zubní povlak velmi dobře zachytí, a pokud jej pravidelně neodstraňujeme, může dojít ke komplikacím vedoucích v nejhorších případech až k explantaci (odstranění) implantátu. Proto je velmi důležité, navštívit ordinaci dentální hygienistky, která vybere vhodné pomůcky (mezizubní kartáčky, superfloss atd.) a ukáže, jak s nimi zacházet.

Nutné je také podstoupit profesionální čištění zubů (dentální hygiena). Jak často, to záleží na úrovni domácí ústní hygieny a doporučení lékaře.

"Já osobně při péči o zubní implantát používám stejné mezizubní pomůcky, jako u vlastních zubů. Výhodou je, že jsem na ně byl zvyklý již před implantací. Ten, kdo je nepoužívá, si bude muset zvyknout. O implantát se skutečně musí pečovat skoro pečlivěji, nežli o vlastní zub. Na dentální hygienu docházím 1-2x za rok," popisuje pacient dentální kliniky.

Cena zubního implantátu

"Cena byla přesně taková, jakou mi lékař na začátku sdělil, tedy i s korunkou 35 000 Kč. Implantát používám jako vlastní zub, bez jakéhokoliv omezení," dodává pacient kliniky.

Publikováno: 1.8.2019

Doktor ve Vašem okolí