Zubní implantáty – cesta ke krásnému úsměvu

Krásné, zdravé zuby a příjemný úsměv jsou naší vizitkou. Každý si přeje mít zuby bílé, rovné, a hlavně všechny. Co ale dělat, když Váš úsměv ani zdaleka nevypadá jak z obálky módního časopisu a některé zuby v něm dokonce chybí? Moderní zubní medicína nabízí jako dlouhodobou a kvalitní náhradu zubní implantáty.

Zubní implantáty jsou cizí tělesa, která jsou operativně zavedena do měkkých (dáseň) nebo tvrdých tkání (zuby, čelist) a slouží k podepření nebo stabilizaci zubních náhrad.

Dělí se na několik typů:

  • Intramukózní - implantáty jsou voperovány do dásně.

  • Subperiostální - zavedeny pouze do okostice, tzn. do obalu kosti, v tomto případě čelisti.

  • Transdentální - uchyceny skrze zub.

  • Nitrokostní - implantát je ukotven v čelistní kosti.

  • Miniimplantáty - malá velikost cca 1,8 mm - pro pacienty, pro něž jsou klasické implantáty nevhodné.

zubni-implantat A jak takový implantát vlastně vypadá? Představte si dvě části. Jedna je uložena v kosti a druhá ční do dutiny ústní. Fixtúra je ta část, která je zavedena do kosti a nahrazuje zubní kořen. Je lehce vroubkovaná a do kosti se zavrtá jako šroubek. Druhá součást je abutment – pilíř, na který se nasazuje zubní náhrada (korunka, můstek).

Indikace, komu jsou zubní implantáty určeny

  • náhrada jednoho zubu – sólokorunka,

  • větší mezery – můstek (můstek je několik korunek),

  • zkrácený zubní oblouk – sólokorunka nebo můstek,

  • u bezzubé čelisti – můstek nebo se nasazuje hybridní náhrada, tedy celý zubní oblouk.

Před operací

Operaci předchází klasické zubní vyšetření. Lékař zkontroluje stav vašich zubů i okolních tkání a udělá rentgen pro zhodnocení kvality čelisti a operačního pole.

Každý lékař by si měl s vámi před operací promluvit o vašem celkovém zdraví. Důležité jsou údaje o chronických chorobách, právě léčených nemocech, lécích a alergiích. Specifický přístup je nutný i u těhotných žen.

Průběh operace

zubyprohlidka Těsně před operací vám lékař injekčně aplikuje lokální anestetika. Po celou dobu operace jste při vědomí a samozřejmě necítíte žádnou bolest.

Operace se může provádět dvěma způsoby. Jednou z možností je, že lékař „odklopí“ dáseň a navrtá implantát do kosti. Novější metoda umožňuje zavedení implantátu skrze dáseň do kosti přímo. Po operaci je možno nasadit provizorní korunku nebo můstek a počkat, až se implantát zahojí, nebo nasadit hned náhradu permanentní. To záleží na typu implantátu.

Podle velikosti náhrady se zavádí různý počet implantátů. Pro malé náhrady stačí implantát pouze jeden. Pro větší a hybridní náhrady se do horní čelisti zasazují většinou čtyři a do dolní dva implantáty. Hybridní náhrada se připevňuje pomocí háčků nebo na principu cvoků.

Po operaci

Po operaci nebudete chvíli cítit danou část obličeje, proto je třeba si dávat pozor na prokousnutí jazyka a podobné nechtěné úrazy. Operace nenese žádná větší rizika. Dáseň bude pouze opuchlá a může pobolívat (jako každá čerstvá rána), ale žádné vážnější problémy by se neměly vyskytovat.

Komplikace

Kouření může prodloužit dobu hojení. Problém tvoří čelisti, které už delší dobu nenesou zuby. Tyto čelisti zcela fyziologicky ztrácí svůj objem (atrofují), a lékař musí čelit problému nedostatečně široké kosti. V takové situaci musí lékař zajistit náhradu zúžené čelistní kosti, tzv. augmentace. Kost může být doplněna umělým materiálem nebo vlastní kostí. Operace je samozřejmě prováděna pod celkovou anestézií, případně analgosedací (zklidnění pacienta). Rozšíření čelisti je operace, která vyžaduje delší hojení a oddaluje vložení zubních implantátů.

Kontraindikace

zubni-implantaty Medikamentózní léčba – pokud berete jakékoliv léky, je nutné o nich informovat lékaře. U některých onemocnění je nutná konzultace s vaším odborníkem a úprava léčby tak, aby nedošlo ke komplikacím během zákroku. Příkladem může být onemocnění srdce a cév, poruchy imunitního systému nebo virová onemocnění, dýchací problémy, diabetes mellitus (cukrovka) – dekompenzovaní pacienti a jiné.

Nebezpečná jsou také hematologická onemocnění jako leukémie, anémie (chudokrevnost), koagulopatie (poruchy srážlivosti).

Kontraindikace mohou také nastat u dětí před dokončením růstu čelistí. Ten u děvčat signalizuje jako dokončení vývoje první menstruace, tedy cca ve 14 letech, u chlapců je vývoj dokončen zhruba po 16. roce.

Péče o zubní implantáty

Po operaci je nutná zvýšená hygiena dutiny ústní. Lékař vás informuje o správném způsobu čištění zubů a vhodných pomůckách (zubní kartáčky, mezizubní kartáčky a nitě). Zvýšená hygiena je nutná kvůli zánětům dásní, které by mohly zapříčinit odloučení implantátu. Tyto komplikace se nevyskytují často.

Ačkoliv se tato metoda může zdát poněkud děsivější, umožňuje plnohodnotnou náhradu chybějících zubů. Úspěšnost léčby je přitom téměř 100%.

Aktualizováno: 31.10.2007

Doktor ve Vašem okolí