Lymfatické masáže, Lymfodrenáž

Lymfatická masáž a lymfodrenáž jsou procedury vhodné pro léčbu celulitidy (pomerančové kůže), chronických otoků (edémů) nohou a jiných partií a lymfedémů. Ať už lymfodrenáž nebo lymfatická masáž, obě metody pomáhají odstraňovat přebytečnou vodu z organismu a při hubnutí jsou téměř nepostradatelné. K dispozici jsou dva typy lymfodrenáže: přístrojová lymfodrenáž a manuální lymfodrenáž.

Lymfodrenáž (lymfatická masáž)

Lymfodrenáž usnadňuje vyplavování škodlivých látek z těla. Lymfatickou masáží usnadníte celkovou detoxikaci organismu.

Důležitými aspekty lymfodrenáže jsou:

  • odstranění toxických látek z těla
  • urychlení toku lymfy (Lymfa je tekutina, která koluje v lymfatickém systému. Skládá se z podobných látek jako krevní plazma. Lymfu najdete v mezibuněčném prostoru. Během jednoho dne se vytvoří až 2,5 litru lymfy.)
  • lymfatickou masáží podpoříte látkové výměny
  • lymfodrenáž posiluje imunitní systém
  • odstraňuje celulitidu (pomerančovou kůži)
  • lymfatická masáž zlepšuje metabolismus
  • lymfatická masáž podporuje hubnutí
  • zlepšuje fyzickou kondici až o 15 %
  • lymfatická masáž se využívá u vrcholového sportu
  • je prevencí proti onkologickým onemocněním
  • podpůrná metoda při kryolipolýze
  • lymfodrenáž urychluje proces hojení po liposukci a dalších zákrocích
  • lze pomocí lymfodrenáže snížit množství analgetik po operaci
  • lymfodrenáž tiší bolesti po operaci
  • zbavuje otoků (edémů)
Fotky před a po lymfodrenáži břicha
Fotky před a po lymfodrenáži břicha. (soukromý archiv kliniky)

Jak poznat, že potřebuji lymfodrenáž

Pokud se vám začne hromadit voda v těle a naruší se lymfatický systém, začnou se objevovat některé z těchto příznaků:

  • zvětšení mízních uzlin
  • kožní problémy
  • artritida
  • bolesti hlavy
  • chronická únava
  • infekce nosních dutin
  • bolesti kloubů
  • celulitida
  • nadváha
  • poruchy trávení

Lymfatická masáž: Jak často?

Četnost návštěv terapeuta se odvíjí od problémů, které vás trápí. Pokud vám vznikne edém (otok), bývá už skutečně nejvyšší čas lymfodrenáž podstoupit. Doporučený počet opakování lymfodrenáží je deset. Co se týče intervalu a pravidelnosti., ideální je docházet na lymfatickou masáž dvakrát týdně, minimálně však jednou týdně. Už po první lymfodrenáži ucítíte uvolnění, ale přesto je dobré po absolvování 10 opakování, chodit na lymfatické masáže alespoň jednou za měsíc.

Co je lymfedém

Funkcí lymfatického systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů (otoků), jež je nutné léčit.

Lymfedémy rozdělujeme na tři skupiny:

  1. primární lymfedémy - vrozené
  2. sekundární - získané
  3. a speciální lymfedémy.

Podle stadia, v jakém se lymfedém nachází, se určuje postup léčebné terapie. V latentním stadiu není otok ještě viditelný, i když už pacient může pociťovat problémy. V sekundární reverzibilní fázi je již otok viditelný, ale často v noci zmizí nebo dojde ke zlepšení. V této fázi je nejvhodnější terapií právě lymfodrenáž. V manifestní irevirzibilní fázi otok roste a tvrdne. Terapie se snaží zabránit tvrdnutí.

V další fázi tzv. elefantiázy jsou již lymfatické uzliny velmi poničené, dochází k obrovským otokům, zdrsnění kůže. Terapie je dlouhodobá. Po lymfodrenáži následuje vždy speciální bandáž. Pokud se podaří otoky zmírnit, je nutné používat kompresní punčochy (event. podkolenky, pažní návleky apod.). Kompresní terapie se někdy využívá již na počátku onemocnění, neboť může dojít ke zmírnění otoků, aniž by byla zapotřebí lymfatická drenáž. Jinak je využíváme hlavně jako prevenci recidivy.

Lymfedémy (sekundární) bohužel často také provázejí nádorová onemocnění nebo vznikají přímo následkem radiologické léčby těchto onemocnění.

Lymfadenektomie

V souvislosti s lymfedémy je třeba také osvětlit pojem lymfadenektomie. Je to vlastně operační odstranění mízních uzlin, do kterých odtéká lymfa z orgánů, postižených nádorem.

Cílem této operace je odhalení možných metastáz. V gynekologii se často používá tříselná nebo pánevní lymfadenektomie např. u nádoru zevních rodidel. Setkáváme se s ní také např. po disekci axily - což je operace doplňující ablaci prsu (odstranění prsu při nádorovém onemocnění), kdy se odstraní mízní uzliny v podpažní jamce na stejné straně, kde byl postižený prs. Lymfedém na horní končetině se v České republice objevuje zhruba u 40 % pacientek po ablaci. Lymfadenektomie může být buď systematická, kdy se odstraňuje celkově lymfatická tkáň ve spádové oblasti, nebo tzv. samplingová, kdy se sbírají pouze vzorky zvětšených uzlin.

Další možnou, u nás však téměř se nevyskytující, příčinou lymfedému jsou parazité, kteří jsou přenášení komářím bodnutím, toto riziko však hrozí hlavně v tropech.

Lymfodrenáže jsou buď manuální nebo přístrojové. Obecně se doporučuje manuální lymfodrenáž, protože jsou ruce terapeuta citlivější a účinnější. Další výhodou je, že terapeut přesně odhalí ty nejdrobnější asymetrie a odhalí i ty nejmenší edémy a lymfatickou masáž může na problémovém místě zopakovat.

Lymfatická masáž hýždí. Fotky před a po lymfodrenáži
Lymfatická masáž hýždí. Fotky před a po lymfodrenáži (soukromý archiv studia)

Manuální lymfodrenáž (ruční lymfatická masáž)

Manuální lymfodrenáži se věnuje terapeut. Neplést si lymfatickou masáž s klasickou. U manuální lymfodrenáže terapeut ovlivňuje kůži a podkoží (nikoliv svalstvo).

Lymfatickou masáží na suché pokožce dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu. Tím se zlepšuje výměna látek mezi tkáněmi a krví.

Lymfatická masáž: Postup

Provádí se střídáním stlačování míst a povolováním v určitých intervalech. V případě lymfaitcké ruční masáže je dobré znát místa, která se mají stlačovat. Pokud si nejste jistí, svěřte se do rukou terapetua, který zná anatomii těla. Manuální lymfodrenáž má několik kroků.

Postup probíhá ve většině případů v tomto pořadí:

  1. lymfatická masáž krku zepředu
  2. lymfatická masáž krku zezadu
  3. lymfatická masáž rukou
  4. lymfatická masáž horní části zad
  5. lymfatická masáž beder
  6. lymfatická masáž nohou zepředu
  7. lymfatická masáž nohou zezadu
Přístrojová lymfodrenáž s pomocí lymfodrenážních kalhot a manuální lymfodrenáž
Přístrojová lymfodrenáž s pomocí lymfodrenážních kalhot a manuální lymfodrenáž. (soukromý archiv rehabilitačního centra)

Přístrojová lymfodrenáž

Nejčastěji fungují na “postupující tlakové vlně”. Jednotlivé části, na kterých přístrojovou lymfodrenáž chceme provádět, umístíme do lymfodrenážních návleků. Velmi často se využívají hlavně lymfodrenážní kalhoty a návleky na ruce.

Tyto lymfodrenážní návleky mají jednotlivé komory, které jsou v postupných intervalech napuštěné vzduchem. Lymfa je potupně stimulovaná v pravidelných vlnách. Střídá se tlak a následné uvolnění. Vše se opakuje po předem nastavenou dobu.

Kromě lymfodrenážních přístrojů na bázi střídání tlaku, existují také přístroje, které pouští do jednotlivých míst přesně určenou výši proudu na danou tělesnou zónu.

Přístrojová lymfodrenáž na celulitidu

Jak jsme již uvedli výše, lymfodrenáže se používají také při odstraňování celulitidy, lidově nazývané “pomerančová kůže”. Pomerančová kůže byla známá již v antice, ale její výskyt roste geometrickou řadou a je v současnosti pozorovaný i v zemích, kde ji dříve vůbec neznali. Není jen problémem silnějších žen, ale také těch štíhlých, a nevyhýbá se ani mužům a chlapcům.

Dříve rozšířený názor, že za celulitidu může nezdravý způsob života, platí jen částečně, studie nyní stále více prokazují, že spíše záleží na tom, jak se lidské tělo dokáže vyrovnat s toxiny, hormony přijímanými v potravě, a jakým způsobem dokáže spalovat tuky.

Při odstraňování celulitidy pomocí lymfatické masáže se obvykle doporučuje minimálně deset procedur, které jsou většinou v rozsahu 30 - 60 min. Vzhledem k ceně se využívá spíše přístrojová drenáž než manuální.

Lymfodrenážní kalhoty

Jak už jsme zmiňovali, nejčastější pomůckou u přístrojové lymfodrenáže jsou lymfodrenážní kalhoty. Mají až 24 na sobě nezávislých vzduchových kapes. Díky tomu se lymfodrenážním kalhotám daří přizpůsobovat každé postavě.

Jsou velmi elastické a vymyšleny tak, že se nemůže stát, že by nějaké místo bylo bez pokrytí a s nízkým tlakem. Některé lymfodrenážní kalhoty umožňují masáž i nártů, plosek nohou, třísel a dolní části břicha.

b631716a631716 (1)
Přístrojová lymfodrenáž. Fotka z průběhu ošetření. (soukromý archiv terapeutky)

Lymfodrenáž: Kontraindikace

Ne každý může lymfodrenáž podstoupit. Existují kontraindikace, které využití lymfodrenáže omezují nebo lymfatickou masáž zcela vylučují.

Lymfodrenáže nemohou podstupovat pacienti s akutními horečkami, se srdečními edémy, s bakteriální infekcí, s nedostatečnou srdeční činností. S lymfodrenáží nemohou počítat ani těhotné ženy, lidé s akutním žilním onemocněním a pacienti s otoky, které jsou způsobeny špatnou činností jater nebo ledvin.

Lymfodrenáži by se měli vyhnout i ti, co mají zvětšené lymfatické uzliny, kašel, vysoký tlak, cukrovku, berou antibiotika a trápí je hyperfunkce štítné žlázy.

Přírodní prostředky proti vzniku edémů

jablečný ocet: bohatý na vitamíny a minerály, snižuje hladinu sodíku (sodík zadržuje vodu v těle), stačí lžička denně do vody
brusinková šťáva: vysoký obsah vápníku, hořčíku a draslíku, urychluje tvorbu moči v těle (očištění od toxických látek), jeden šálek šťávy denně stačí jako prevence
cibule: čistí krev, předchází tvorbě ledvinových kamenů, užívat ve formě cibulového čaje
fenyklová semínka: podporuje funkci ledvin a vylučování moči, pomáhá trávit a vylučovat toxiny z těla
citronová šťáva: zabraňuje zadržování vody v těle, denně pijte vlažnou vodu se šťávou z půlky citronu
epsomská sůl: koupání v soli snižuje otoky a nadýmání
kořen kopřivy: čaj z kopřivy stimuluje odplavení toxinů močí

Lymfodrenáž: Cena manuální / přístrojová

Ceny lymfatických drenáží v České republice jsou poměrně stabilní. Pokud se jedná o masáž vybraných částí těla (lymfatická masáž obličeje, lymfatická masáž nohou, atd.), cena se pohybuje okolo 450 Kč za návštěvu. Celková manuální lymfatická masáž stojí cca 1200 Kč. Studia i fyzioterapeutové často nabízejí zvýhodněné balíčky, protože se předpokládá, že v případě lymfatických drenáží se nebude jednat o ojedinělou záležitost.

Ceny přístrojových lymfatických drenáží k odstranění celulitidy se pohybují kolem 300 - 500 Kč za návštěvu.

Lymfodrenáž: cena v Praze >>

Lymfodrenáž: cena v Brně >>

Lymfodrenáž: cena v ostatních krajích >>

V případě, že jsou lymfatické drenáže absolvovány na základě lékařského předpisu, hradí je zdravotní pojišťovny na základě svých tabulek, které se ovšem mohou mírně lišit.

Aktualizováno: 26.2.2019

Lymfatické masáže, Lymfodrenáž - Novinky

Lymfodrenáž nebo lymfomasáž?

Klinika GHC Praha - Odborné ambulance

V tomto příspěvku se budeme zabývat rozdílem mezi lymfodrenáží a lymfatickou masáží. Vysvětlíme, co je to lymfa a z čeho se...

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Do Amaryllis jsem zavítala v důsledku nemizící celulitidy na stehnech. Ani zdravá strava, ani cvičení už nezabíralo. Už po pátém zákroku vidím výrazný rozdíl - celulitida ubyla a kůže se začíná pomalu zpevňovat. Slečna, ... Více 

Doktor ve Vašem okolí