Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Zvýšené AFP v těhotenství s dvojčaty - Biochemický screening - Diskuze

Zvýšené AFP v těhotenství s dvojčaty

Zvýšené AFP v těhotenství s dvojčaty

adina22  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Nyní jsem v 19. týdnu těhotenství s dvojčátky po IVF (KET). Je mně 31. let a je to mé druhé těhotenství. Ve 13. týdnu těhotenství jsem podstoupila screening a krevní testy na vývojové vady v nemocnice ve Zlíně. Vše bylo v pořádku. Nyní v 18. týdnu jsem podstoupila odběry krve znova u svého ženského lékaře a testy vyšly pozitivně - zvýšená hladina AFP. Mluvila jsem bohužel jen se sestrou a ta mně sdělila, že test není sice pozitivní na downův syndrom, ale že to může být možná vada placenty nebo tak něco. Za 10 dnů mám znova podstoupit vyšetření ve Zlíně. Může být tato pozitivita ovlivněna třeba jen věkem nebo tím, že čekáme dvojčátka po umělém oplodnění? Moc děkuji za odpověď. Adéla
MUDr. Jan Řičánek  |  Basic member
  • 29 odpovědí
Biochemický skrínínk vad u vícečetného těhotenství je zcela nepřínosný, což není jen můj názor ale i názor odborné společnosti. U vícečetného těhotenství je nutné provést superkonziliární ultrazvukové vyšetření. To jediné mé význam. Takže se nebojte :-) Navíc jste patrně podstoupila skrínink Downova syndromu v I. trimestru včetně proměření šíjového ztluštění dle doporučení Nadace fetální medicíny. Triple test ve II. trimestru je zcela neinformativní, tedy zbytečný a Vás pouze vyděsí, což se i stalo. Jan Řičánek
johanna  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 8 odpovědí
Dobrý den,měla bych k Vám dotaz.Jsem v 15.tt těhotenství, čekám dvojčata.Ve 12.tt jsem absolvovala screeningové vyšetření,které vyšlo negativní.Jak je to s prováděním triple testů u dvojčat v 16.tt - provádí se nebo ne?Prý většinou (obzvlášť u dvojčat) vychází falešně pozitivně.Doporučujete mi tyto testy absolvovat,i za předpokladu,že screening byl v pořádku nebo je raději nemám podstupovat?Děkuji za Váš názor.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
DObrý den,
pokud jste měla kvalitní screening v prvním trimestru, triple test není třeba provádět. Naopak, jeho výsledek by mohl být zavádějící.
Screening v prvním trimestru odhalí 80-90% plodů s Downovým syndromem- vyjde u nich pozitivní, zatímco triple test pouze 60-65%. NAvíc triple test nerozliší, o jaké dvojče by eventuálně šlo a není u dvojčat moc přesný.Lepší je připojit genetický ultrazvuk okolo 20. týdne.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema-Centrum fetální medicíny s.r.o.
MUDr. Jan Řičánek  |  Basic member
  • 29 odpovědí
Nedoporučuji trojitý test vůbec provádět. Pokud byl proveden prvotrimestrální test, není nutné trojitý test provádět, naopak nemá téměř žádnou výpovědní hodnotu a uvede Vás pouze v nejistotu a zmatek. Hezký den, J. Řičánek
Doktor ve Vašem okolí