Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Dvojité vidění - Léčba strabismu (šilhání) - Diskuze

Dvojité vidění

Dvojité vidění

janka73  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Prosím lékaře o radu. Před cca dvěma lety jsem začala mít problémy s dvojím viděním. Některé dny vidím líp, někdy je to horší. Nosím brýle -2,25 na pravém oku a -3 na levém. Řekla bych, že mám špatný barvocit, protože na každém oku vnímám barvy trochu jinak. Pracuji v administrativě, hodně času tedy strávím před monitorem počítače. Frekvence těch horších dní je postupem času častější, o problému ví i moje oční doktorka, ale podle ní se s ním musím smířit, žádnou léčbu mi nenavrhla. Zajímalo by mě, zda skutečně není žádné řešení, kterým by šlo dvojí vidění odstranit. Děkuji za všechny reakce. Janka
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
určitě je třeba provést strabologické odborné vyšetření, které odhalí rozsah Vaší poruchy binokulárního vidění (oběma očima. Část obtíží lze většinou korigovat specielními skly, při větším rozsahu vady je někdy indikována operace. Pokud tato vyšetření nebudou stačit, je třeba provést další, která určí příčinu postižení.
S pozdravem
janka73  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Vážený pane doktore,
děkuji za rychlou odpověď. Mohu se ještě zeptat, kde je možné podstoupit ono strabologické vyšetření? Neměla mě k němu odeslat moje lékařka?
Bylo by možné se k němu objednat přímo u Vás? Vaše odpověď odpověď mě potěšila, že lze udělat něco, co mě třeba posune k řešení. Slyšet "musíte se s tím smířit" bylo deprimující. Jsem ročník 73 a představa, že do konce života budu vidět dvojitě není příjemná.
Moc vám děkuji, je skvělé, že se dotazům jako je ten můj věnujete. Přeji vše dobré! Janka
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
pokud máte zájem, můžete se objednat na naší dětské ambulanci (strabologické), tel XXXXXXXXXXX.
Děkuji a zdravím
Nela  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli jde operovat člověka u ktereho by se zistilo že muže mít pak po operaci strabismu dvojte viděni šlo by to nák to dvojte viděni upravit aby nebylo
prof. MUDr. Rudolf Autrata, CSc., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 15 odpovědí
Dobrý večer paní Janko,

Vaše oční potíže jsou natolik závažné, že vyžadují komplexní
a detailní vyšetření a na základě zhodnocení všech testů
si Vám dovolím navrhnout optimální léčebný postup, který Vám
opravdu pomůže. Pokud máte zájem objednejte se prosím
telefonicky nebo e- mailem na osobní vyšetření a konzultaci u mne:
XXXXXXXXXXX (336), XXXXXXXXXXXXXXXXXX

S pozdravem

Prof. MUDr. Rudolf Autrata, CSc., MBA
přednosta oční kliniky LF MU a FN Brno
Gethitka-G1  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den pane Prof.MUDr. Autrato - mám dceru 2,5roku. Oční lékařka jí stanovila tupozrakost se švidravostí. Nechtěla jsem to nechat jen volně plynout a začala hledat informace. Doporučení na vyši kliniku jsou víc než perfektní, ale bohužel když jsem si na uvedené telefonní číslo zavolala, že bych moc ráda ověřila diagnózu a následně spolupracovala s vašimi lékaři při zlepšování stavu dcery, bylo mi sděleno, že pacienty nepřijímáte a že musím mít doporučení od očního lékaře, ale naše lékařska se cítí být odborníkem (rozhodně jí to neupírám) - nasadila brýlky, vysvětlila jak si koupit a jak pracovat s okluzorem a nevidí potřebu dále stav dcery řešit, tudíž mi doporučení k vám nenapíše. Jak řešit tuto situaci, když bych chtěla pro dceru udělat více než jen koupit brýle a zalepit oko. Má krásné hnědé oči a švidravost je velice viditelná. Předem děkuji moc moc moc za odpověď.
Lucie 81  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den přeju
už rok mě trápí dvojité vidění, je to vždy ráno po probuzení a po pár hodinách to odezní ale vrací se to při pohledu doprava. Levé oko mi ujíždí nahoru a při ležení na levé straně taky. Při pohledu každým okem zvlášť vidím normálně. Byla jsem odeslána na oční, vše vpořádku, jen jsem dostala dioptrie na levé oko, CT vpřádku, MR negativní, rentgen páteře vpořádku, všechny možné krevní testy taky vpořádku, lumbálka negativní, EMG negativní, štítná žláza vpořádku. Hodně jsem se začla věnovat ručním pracem ( v době než se to dvojité vidění objevilo) ale i při půlročním šetřením se změna žádná. Jsem 2,5 roku na mateřské a nedovedu si představit vrátit se do práce :( Je mi 30 let. Za každičkou radu předem děkuji :)
Lucie
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
bylo by vhodné provést ortoptické vyšetření a vyšetření binokulárního vidění. Jedná se o vyšetření testující souhru očí. Ve vašem případě by se mohlo jednat o tzv. skryté šilhání, které je možné řešit speciálními brýlemi. Eventuálně podle nálezu absolvovat i série cvičení na utvrzení správné pozice očí. U odchylek nahoru jsou s tím dobré výsledky i u dospělé populace.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

dušan  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,chtěl bych se zeptat asi tak před měsícem sem začal vydět chvilkama dvojítě a když se na něco dívam tak to vydím občas rozmazaně ale po par sekundach to začnu vydět normalne.Jak na dálku tak na blízko.Je mi 27 let a brýle nenosím předem děkuji

Reakce na dušan

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,

navštivte očního lékaře pro přeměření dioptrií. Popisované problémy můžou být způsobeny jen skrytou refrakční vadou.


V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

Reakce na dušan

MUDr. Lenka Ottová  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Šumperk
  • 42 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den,
váš problém ve vidění může být způsoben nekorigovanou brýlovou vadou.Navštivte svého očního lékaře.
MUDr.Kateřina Šinclová
Andrea1  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den,
je mi 31 let, v dětství jsem šilhala, ale skoro ze dne na den jsem šilhat dle informací mé matky přestala. Před nedávnem jsem byla u oční lékřky a sdělila mi, že jsem na levé oko tupozraká. Říkala jsem si, že bych ho měla procvičovat, aby úplně nazakrnělo. Při této zkoušce, která trvala 3 dny, jsem začala vidět dvojitě. Napadlo mě, že v dětství se možná objevilo skryté šilhání. Mozek si vybral lepší obraz a levé oko vyřadil. Na tupozraké oko myslím nevidím zas tak špatně, ale dělá mi problém menší text (3mm). V odstavci se musím hodně soustředit, abych nepřeskočila do jiného řádku( čtu asi tak pomalu jako prvňáček :D). Někdy nevidím mezery mezi slovy a přečtu např. 3 písmena ve slově a většinou si to slovo domyslím. Vidím obraz ostře, nemám ho rozmazaný. Myslíte, že je nějaká možnost nápravy? Kdybych měla štěstí a to tupozraké oko nastartovala i když to lékaři vyvracejí, dalo by se dvojité vidění bez operace vyléčit např. nějakým cvičením? Nevím, zda dělám správně, že to řeším, ale doktorka mi sdělila, že pravé oko, které je nyní bez dioptrií odejte podstatné dříve, jelikož pracuje za obě oči. U pravého oka někdy zjistím, že vidím rozmazaně, ale objevuje se to párkrát do měsíce. Děkuji za Vaší odpověď. Andrea Kratochvílová.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den p. Kratochvílová,
Váš stav vyžaduje podrobnější, zejména strabologické, vyšetření. Kdyby byl stav levého oka pouze tupozrakost, nedošlo by během tří dnů k dvojitému vidění. Podle popisu je možná tzv. anomální retinální korespondence, ale i k jejímu potrvzení je nutné provést několik vyšetření. Zrakový trénink je velmi dobrá věc, ale pro Váš stav je třeba konzultace s lékařem. Objednejte se do ortoptické poradny některé z fakultních nemocnic, kde přesně diagnostikují problém a navrhnou řešení.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den paní Kratochvílová,
máte naprostou pravdu, že si mozek Vaše levé oko vyřadil. Odchylka při šilhání, ale byla natolik malá nebo nestabilní (tzv. forie), že nevznikl nijak výrazný stupeň tupozrakosti aoko samo o sobě je schopné zaostřit. Pouze když koukáte oběma očima, mozek si nestabilní levé oko vyřadí z funkce, potlačí jeho zapojení do binokulárního(oběma očia současně) vidění. Tomu se říká suprese a pravděpodobně nemáte prostorové vidění.
Takové věci se dají odhalit při podrobném očním vyšetření, je na zvážení zda by neměl smysl nějaký zákrok k odstranění dioptrií nebo by Vám naopak zhoršil subj. problémy typu dvojitého vidění.
Budete-li chtít obejednejte se na nějaké specializované pracoviště, můžete i na naší kliniku DuoVize Praha(tel.XXXXXXXXXXX).
S pozdravem

Reakce na MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.

Andrea1  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den,

byla jsem u oční lékařky v Teplicích, která vyloučila, že by se mi někdy mohla tupozrakost a dvojité vidění vyléčit. Ptala jsem se jí, zda není možnost spojit oba obrazy dohromady. Sdělila mi, že toto spojení jde navázat bez operace ve věku do 7mi let. Myslela jsem si, že jsem jako dítě asi dvojitě viděla, když mozek jedno oko vyloučil, ale pí. doktorka to vyloučila. Operace by mi nyní údajně mohla i uškodit a cvičení to nenapraví. Říkala, že jsou přístroje, které by mi odchylku obrazů vyčíslili, ale že to zřejmě nemá cenu. Myslela jsem si, že kdyby byla možnost spojení obou obrazů z očí, tak pak by případné cvičení mohlo tupozraké oko více zapojit a prostorově bych viděla.
Shlédla jsem dokument, o ženě, která trpěla velmi silným šilháním na jedno oko. Po operaci šilhajícího oka se dala do cvičení, a ve věku 48 let začala vidět prostorově. Mimochodem, ani jsem nevěděla, že prostorově nevidím :D.
Děkuji za Vaše odpovědi.

Andrea Kratochvílová

Reakce na Andrea1

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Kratochvílová,
pro konziliární vyšetření navštivte ještě i pracoviště, kde provedou ono strabologické vyšetření (včetně přístrojů). Váš stav je nutné konzultovat na pracovišti, kde se na operace tohoto typu specializují - strabologická nebo ortoptická poradna. Bude sice to vzdálenější pracoviště, ale tam budou nejpřesnější. Mohu doporučit nemocnici Na Bulovce nebo FNKV.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Andrea1  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den,

na základě Vašeho doporučení jsem se objednala Na Bulovce. Zápis MUDr. Ondráčka: není nucené držení hlavy, sym. štěrbiny, orto na dálku i bl. mot volná, Bielsch negat, 6/6, Jč.lnat., 6/18-12 okraje nat i +0,5, dále nelepší Jč.8, Jč.4 jednot písmena nat.fováelní ref bilat, Schober minim esoposun, WS klasická 4 světla posun červeného do eso, neřešit.
Tomuto infu nerozumím, ale dozvěděla sem se, že to nemám řešit nebo budu mít problém.
Samozřejmě jsem takovou informaci slyšet nechtěla, ale doktora poslechnu. Moc děkuji za Váš čas, který jste mi tu věnoval.

Andrea Kratochvílová.

Reakce na Andrea1

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Kratochvílová,
podle uvedeného nálezu bude opravdu lepší situaci neřešit. Maximálně by se dala vyzkoušet prismatická skla, ale vzhledem k tomu, že oči jsou rovné (pouze s malinkou skrytou úchylkou při disociaci očí) a jedno oko je tupozraké, tak je velmi malá pravděpodobnost zlepšení.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Andrea1  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den,

velmi děkuji za Váš názor. V budoucnu budu asi prismatická skla řešit, jelikož od doby, co jsem tupozraké oko trénovala, mi naskakuje poměrně často druhý obraz.
Mohla bych se zeptat, zda jste se setkal s pacientem, který má stejnou vadu jako já a jaké bylo řešení?
S pozdravem

Andrea Kratochvílová

Reakce na Andrea1

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
setkal jsem se již s několika podobnými případy a prizmata s trvalým zlepšujícím efektem byla snášena tak v 60 % případů.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Petulka-65  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dvojité vidění, které se objevilo u přítele mé dcery poté,co začal brát psychiatrický lék na odstranění úzkosti.Já se domnívám, že to způsobuje ten lék,ale lékař rychlé záchranné služby tuto možnost vyloučil, přesto dotyčného ani nehospitalizoval.Jsme zdrcena přístupem lékařů celkově a mám o přítele mé dcery velké obavy,,.....pravděpodobně to bude z léků, odezní to???? a kdy???lék,který mu naordinoval psychiatr je elicea a rivotril, prosím poraďte nám, děkuji, ....vám věřím,,,,Mgr.Petra Š.
Petulka-65  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Chtěla bych dodat,že lék se jmenuje Rivotrila naordinován mu byl na křeče,které při depresi prožívá a k tomu antidepresivum, vše 3x jednu tabletu, děkuji za Váš čas a odpověď

Reakce na Petulka-65

Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

je důležité rozlišit dvojité a zamlžené vidění, které tento typy léku můžou způsobit (ovlivňují i kognitívní funkce). V případě, že se jedná o dvojité vidění, je nutné rozlišit monokulární - na jednom oku (problém je v oku) nebo binokulární (problém je centrální - CNS).

S pozdravem

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Vážená paní doktorko Flemrová, chtěla bych Vám ještě jednou vyjádřit obrovské poděkování za skvělou a fantastickou operaci mých "zlobivých šilhajících očí." V devíti letech mi přestal plnit funkci oční sval a tím pádem m... Více 

1 Like  
Spokojený/á

Kliniku odporúčam, nejde im o biznis, ale o zdravie pacienta. Ja som mala smolu zákrok mi nebol doporučený. Vlastne mi len potvrdili názor mojej očnej lekárky.

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí