Léčba paradentózy (parodontologie)

Paradentóza, paradentoza, parodontoza – lidových názvů má toto zánětlivé onemocnění nespočet. Jak poznat zánět dásní (gingivitidu) včas? Co se stane, pokud nebudete infekci dásní řešit? A jaké jsou metody léčby a kolik vše stojí? Přinášíme kompletního průvodce ošetřením.

Co je parodontóza

Pokročilá infekce závěsného aparátu zubu vlivem špatné ústní hygieny. Dáseň se při zánětu odděluje od zubů a způsobuje bolesti, krvácení a citlivost. Neléčený zánět dásní vede k poškození zubní kosti a ztrátě zubu.

parodontoza istock small
Správná ústní hygiena je nejlepší prevencí proti parodontóze (lidově paradentóza).

 

Onemocnění se odborně nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), v lidové podobě se s ním potkáte i v tvarech jako: paradentóza, parodontoza, paradentoza.

„Pokud si správně nečistíme zuby, vznikne na povrchu zubních korunek plak. Plak dokáže podráždit dáseň svým nízkým pH a dáseň tak začne reagovat obranným mechanismem (= zánětem). Zánět se projevuje začervenáním, prohřátím tkáně, citlivostí či bolestí, otokem a poškozením funkce tkáně. Proto se vazy, které se upínají do struktury dásňového žlábku, vlivem zánětu poškodí a ztrácí tak svou pružnost. Dáseň se povolí a lehce odtáhne od zubního krčku. Zde pak vznikne mnohem větší prostor pro usazení plaku a zánět může rychleji prostupovat do hlubších struktur. Měkké tkáně se dokáží úplně zhojit, pokud zánět vyléčíme. Když se zánět rozšíří až na úroveň kosti, začne ji oslabovat a ta se poškodí natolik, že začne ustupovat. Stav, kdy je již poškozená kost, nazýváme parodontózou,“ vysvětluje Barbora Havlanová, DiS. ze Stomatologického centra AV dental.

Parodont - závěsný aparát zubu se skládá ze tří částí:

  • zubní cement - pokrývá povrch kořene zubu
  • vazivová vlákna - zub je zavěšený v zubním lůžku na závěsných vazech, které vyrovnávají vibrace při žvýkání
  • dásně (gingiva)

Jak vzniká paradentóza (odborně parodontóza)

Co je příčinou infekce dásní? Velmi často je na vině špatná péče o zuby a zanedbání návštěv dentální hygieny. Lze ale říct, že jsou lidé, kteří mají ke vzniku parodontózy vyšší předpoklady.

Faktory ovlivňující vznik infekce dásní:

  • kouření
  • zanedbaný počátek zánětu dásní
  • diabetes
  • nevyvážená strava
  • špatný životní styl
  • dědičnost: onemocnění samotné není dědičné, ale rychlost, jakou parodontóza postupuje ano
  • vyšší konzumace cukru
  • zhoršená imunita
  • nevybudované pravidelné návyky čištění zubů
  • nepravidelné návštěvy stomatologa
  • nepravidelné návštěvy dentální hygieny

V ústech zcela přirozeně žijí bakterie. Pokud se o zuby nestaráme, hromadí se v ústech plak, který bakteriím velmi prospívá. Nejvíce se jim daří ve zbytcích jídla bohatého na sacharidy. Pokud se plak neodstraňuje, tvrdne a vzniká z něj zubní kámen. Pod zubním kamenem se bakteriím daří ještě více a zuby jsou o to náchylnější ke vzniku zubního kazu. Z nedostatečného čištění vzniká zánět dásní, stádium, které je možné ještě vhodně vyléčit. Pokud ale podceníte péči, dochází k hlubší infekci a vzniku parodontózy.

V prvním stádiu infekčního onemocnění se objevuje hlavně citlivost a krvácení dásní. Ve středním stádiu už vznikají parodontální choboty – kapsy. Poslední stádium je bolestivé, zub se kýve a může vypadnout.

parodontoza1
Výsledky léčby parodontózy (Zdroj: Archiv Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE)

 

1. stádium: Gingivitida je varovný signál

Na začátku celého procesu je zánět dásní - gingivitida. Jde o počáteční infekční onemocnění lehčí formy. Gingivitidu lze vyléčit. Proto, když se objeví otoky a krvácení dásní, navštivte co nejdříve svého stomatologa.

Hlavní příčinou vzniku zánětu dásní je vysoké množství nahromaděného zubního plaku. Jednotlivé vrstvy jsou rájem pro bakterie, které dráždí dásně a vedou k jejich zánětu. Pokud byste situaci neřešili, začaly by kolem zubů vznikat drobné kapsy - prostory. Postupně se prohlubují a vedou k parodontitidě.

Gingivitidě lze předcházet pravidelnými návštěvami dentální hygieny a pravidelným a správným čištěním chrupu.

Zánět dásně pod zubním implantátem
Důležité je nepodcenit ani zánět dásně (gingivitidu) pod zubním implantátem. Hrozí vleklá infekce, ztráta zubní kosti a znehodnocení zubních implantátů. Pokud se tak stane, následuje zdlouhavý proces hojení, nastavování kosti. Nejen, že se vše prodraží, ale může se stát, že už na místo nebude možné další zubní implantát vložit i několik měsíců.

„Operace nastavování kosti (augmentace) je sice nákladná, ale v porovnání se ztrátou vlastních zubů a nutností dalšího protetického řešení, se její cena nezdá už tak vysoká. Výkon sám o sobě není nic čeho byste se měli obávat a ani pooperační fáze by neměla být nijak zvlášť bolestivá. Bezprostředně po výkonu vám lékař může předepsat prášek proti bolesti, např. Aulin. Měkčí strava bude nutná než se dáseň zahojí, zhruba tak 1-2 týdny. Neschopenka nejspíš nutná nebude (záleží na typu zaměstnání),“ vysvětluje MUDr. Dagmar Korelusová.(1)

parodontoza2
Ukázka před/po fotek po léčbě zánětu dásní (zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík)

 

2. stádium: Co je a jak vzniká parodontální chobot

U zdravých dásní nebývá parodontální kapsa (místo mezi zubem a dásní) hlubší než 3 mm. Pokud je hlubší, označuje se jako parodontální chobot.

Během trvajícího zánětu se vám prohloubí žlábek v dásni kolem zubního krčku. Vlivem infekce ubývá zubní kosti a dno dásňového žlábku se tak prohlubuje směrem ke kořeni. Povrch kořene pokrývají bakterie a zubní kámen. Velmi často se o této fázi hovoří jako o hnisavém zánětu dásní. V místě, kde se chobot nachází, vytéká nahromaděný hnis.

Zánět dásní: Příznaky

Při čištění zubů je důležité si všímat nepatrných změn a signálů.

Na co si dávat pozor:

  • Krvácení dásní: I nepatrný náznak krvácení může signalizovat, že se jedná o zánět.
  • Pocit jiného skousnutí: Pokud při jemném skousnutí máte pocit, že vám zuby dosedají jinak, než tomu bylo doposud, nechte si chrup raději zkontrolovat.
  • Citlivost a bolest dásní: Vadí vám studené, horké, kyselé? Nemusí se jednat o nic závažného, ale raději informujte svého stomatologa.
  • Větší mezery mezi zuby: Pokud mezi zuby najednou dostanete větší velikost mezizubního kartáčku, zbystřete a poraďte se se svým stomatologem. Hlídejte si velikost mezer, ale ne hned po dentální hygieně. Mezizubní prostory vyčistíte po ošetření lépe, protože vám z nich byl odstraněný zubní kaz.
  • Ustupující dásně a odhalené krčky: Způsobují větší citlivost zubů, protože jsou více odhalené zubní krčky. Ty jsou velmi náchylné na horké a studené nápoje.
  • Zápach z úst: Jednou z příčin zápachu úst může být i infekce dásní.
  • Viklající se zuby: Volné zuby jsou varováním, že se něco děje s dásněmi a zubní kostí. Právě infekce je důvodem ustupování zubní kosti.
  • Nateklé dásně: Velmi častým prvotním příznakem infekce bývá právě otok dásní.
  • Váček - píštěl na dásni: Může být příznakem zánětu, ale také v mnoha případech souvisí s jiným problém. V každém případě kontaktujte svého stomatologa. Jde o odpověď organismu na zánět a je nutné ho vyřešit odborně.

Odhalené krčky: Příčina

Existuje celá řada příčin, proč máte odhalené zubní krčky. Může jít o špatnou techniku čištění, genetiku, ale právě o počínající parodontitidu (lidově paradentózu), tedy infekci dásní.

Pro prevenci je vhodné masírovat dáseň a používat jen měkké kartáčky se správnou technikou čištění. Jen tak zabráníte ustupování dásně a odhalování krčků. Vhodný způsob čištění zubů vám vysvětlí na dentální hygieně.

parodontoza3
Při léčbě parodontózy bylo nutné odstranit velké množství zubního kamene. (Zdroj: Dentální hygienista Petr Pavlík DiS.)

 

Jak léčit zánět dásní

Léčbou závěsného aparátu zubu se zabývá parodontologie. Základem úspěšné léčby je včasné odhalení prvních příznaků - krvácení a citlivosti dásní. Situaci je nutné řešit nejen pro záchranu zubů, ale neléčený zánět se může dostat i do dalších orgánů - plice, srdce atd. Další důležitou informací je, že parodontózu nelze ve středním stupni již vyléčit, ale pouze stabilizovat současný stav.

Stádia parodontitidy

  • Mírné: vyléčitelné správnou technikou čištění zubů, odstraněním plaku a zubního kamene
  • Střední: léčí se odstraněním zubního kamene, možná regenerace ztráty kostní dřeně, vhodná jsou i antibiotika(2)
  • Kritické: léčí se chirurgicky, hrozí ztráta zubu

Postup léčby a ošetření:

  • 1. Dentální hygiena: Před samotnou návštěvou stomatologa je nutné podstoupit odborné vyčištění chrupu - odstranění plaku a zubního kamene.
  • 2. První návštěva stomatologa: Když jsou zuby čisté, stomatolog pohledem zhodnotí barvu a stav vašich dásní.
  • 3. Revize chrupu: V další fázi se odstraní zuby, které už není možné zachránit, vymění staré a nevyhovující korunky, které dráždí dáseň, provede se revize plomb a ošetří všechny zubní kazy.
  • 4. Rentgen: Následují rentgenové snímky, kde je viditelný stav čelistních kostí. Rentgeny se provádí s odstupem času opakovaně, aby byla zaznamenaná případná změna stavu.
  • 5. Parodontální sonda a diagnóza: Dále vás čeká sondáž dásňového žlábku kolem zubu - screeningový test parodontální sondou a stanoví míra postižení.
  • 6. Vhodná terapie: V této fázi sdělí lékař nacenění a výběr vhodné terapie: ukázka správného čištění, výběr dentálních pomůcek, případně předepsání antibiotik, navrhnutí chirurgických postupů.
  • 7. Kyretáž zubů: Pokud je zubní kámen hluboko, je nutné přistoupit k ošetření tzv. kyretáž zubů. V lokální anestezii je vám speciálními škrabkami  odstraněný kámen i pod dásní.
  • 8. Edukace: V této fázi se naučíte správně o zuby starat a další návštěva se naplánuje asi za 3 měsíce, kde se zhodnotí, zda je stav stabilizovaný a lékař rozhodne, zda je nutné chirurgické ošetření.
  • 9. Chirurgická léčba: Podle potřeby je možné, že vám bude provedena chirurgická léčba. Přistupuje se k ní ale u pacientů, kteří se o zuby starali a došlo k mírnému zlepšení. Dásně se odklopí a celý prostor se důkladně vyčistí a vydezinfikuje. Pokud máte velký úbytek zubní kosti, může se doplnit zákrokem zvaným augmentace. Pomocí speciální látky se kost nastaví, aby se zub zpevnil. Tkáně se nechají hojit asi 9 měsíců
  • 10. Estetická část: Zde se obnovují korunky, můstky a další techniky náhrady ztracených zubů, aby se docílilo co nejlepšího estetického výsledku.
  • 11. Udržovací fáze: Podmínkou je naprosto dokonalá péče o chrup v domácím prostředí. K odborníkovi chodíte na kontroly v intervalu tří měsíců. Odstraňují se zbytky zubního plaku a kamene.

Formy parodontitidy:

I. Chronická parodontitida

II. Agresivní parodontitida

III. Parodontitida jako projev celkových onemocnění

IV. Nekrotizující onemocnění parodontitidou

V.Abscesy parodontálních tkání (váčky)

VI. Parodontoitis

Co se stane, pokud situaci podceníte?

  • Přijdete o zuby
  • Vlivem úbytku kosti je velmi těžké upevnit i zubní implantát
  • Zánět oslabuje imunitní systém
  • Ohrožujete i ostatní orgány. Zánět se šíří krevním řečištěm a může se dostat prakticky kamkoliv.
parodontoza4
Viditelné zlepšení po léčbě zánětu dásní. (Zdroj: Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE)

 

Co na zánět zubů?

Kromě lékařské pomoci, vhodné terapie a správného čištění zubů je ještě několik drobností, které se vám můžou při prevenci hodit.

Zubní pasta na zánět dásní
Je vhodnou prevencí vzniku infekce dásní (gingivitidy). Má antibakteriální účinky. V mnoha případech obsahuje chlorhexidin, který ale není vhodný pro dlouhodobé užívání. Způsobuje pigmentaci zubů. Vždy se o výběru vhodné pasty poraďte se svým dentálním specialistou. Velkými pomocníky jsou i pasty s čajovníkovým olejem.

Gel na zánět dásní
Obsahuje řadu bylinek a látek, které léčí zánět dásní. Velmi často je obsahem gelu právě heřmánek, který má zklidňující účinky a čajovníkový olej. O použití gelu se pobavte se svým specialistou.

Tabletky na zánět dásní
Stomatologové někdy doporučují orální probiotika, která udržují v ústech přirozenou mikrobiální rovnováhu. Používají se jako podpůrná prevence a snižují riziko infekčních onemocnění. V případě těžší formy zánětu dásní je nutné přistoupit k léčbě antibiotiky. Vhodný typ léků vybere váš stomatolog.

Ústní voda na zánět zubů
Existuje celá řada ústních vod. O jejich použití se pobavte s dentálním specialistou. Špatný výběr, nebo přehnané nadužívání mohou vést k narušení přirozeného prostředí v ústech.

Zánět dásní - léčba bylinkami

  • Dub: antibiotické účinky, podává se v podobě odvaru
  • Grepové semínko: zdroj bioflavonoidů, antivirové, protiplísňové, přírodní antibiotikum, používá se formou grepových kapek
  • Olše lepkavá: v podobě olšové tinktury, zmírňují zánět dásní
  • Borovice: stopové prvky z borovice výrazně zlepšují kvalitu zubů, obsahuje řadu minerálních látek
  • Lichořeřišnice: antibiotické působení, užívá se tinktura
  • Penízovka sametonohá: prostředky z penízovky regenerují sliznice, účinkuje antibakteriálně
  • Heřmánek: čaj i odvar zmírňují příznaky infekce dásní

Prevence vzniku paradentózy

Základem není nic jiného, než správná ústní hygiena. Pokud si nejste jistí, zda vše děláte správně, zajděte si častěji na dentální hygienu. Ideální interval je 2x ročně. Co dál ještě můžete dělat?

  • 1. Čistěte si zuby dvakrát denně. Jak na správnou techniku čištění zubů?
  • 2. Mějte vhodné hygienické pomůcky - měkký kartáček, mezizubní kartáček, dentální nit a další, nechte si poradit od dentálního specialisty.
  • 3. Snažte se pravidelně chodit na preventivní prohlídky ke stomatologovi.
  • 4. Nezanedbávejte návštěvy dentální hygieny: Pomocí laseru a pískování zubů vás zbaví precizně plaku i na místech, kam se běžně s kartáčkem nedostanete.
  • 5. Sledujte své dásně a včas řešte jakoukoliv změnu.
  • 6. Alespoň 1x za den odstraňujte ze zubů zbytky jídla dentální nití.
  • 7. Pokud kouříte, omezte to, případně zkuste přestat.
  • 8. Jezte vyváženou stravu.
  • 9. Omezte pití sladkých nápojů.
  • 10. Vyhněte se potravinám, které obsahují mnoho cukru.
  • 11. Posilujte svůj imunitní systém.

Jak zpevnit dásně zubů

Pomocí správné techniky čištění zubů vhodnými dentálními pomůckami. S technikou vám pomůžou na dentální hygieně. Ale principem je přiložit měkký kartáček na místo, kde končí dáseň a začíná viditelná část zubu a jemnými pohyby vyčistit všechny zuby ze všech stran. Následně je důležité použít mezizubní kartáčky a dentální nit.

Kartáček musí být měkký a nesmí se na něj tlačit. Štětiny by se při čištění neměly vůbec rozjíždět. Další pomocí je vhodná zubní pasta a případně použití sonického kartáčku. Více vám poradí na dentální hygieně.

Co je frenulektomie

Jde o chirurgický výkon, kdy se odstraní uzdička - podjazyková (vysoký úpon frenula) či retní (hluboký úpon frenula). Ošetření se provádí v lokální anestezii.

Pevná podjazyková uzdička omezuje pohyb jazyka a zhoršuje vykonávání ústní hygieny. Velmi často způsobuje vadu řeči a horší výslovnost.

Příliš krátká uzdička u horního rtu může svým tahem přetěžovat aparát, který drží zuby na svém místě. Oba dva případy je nutné vyřešit, protože mohou vést k odhalování krčků a vzniku parodontitidy.

Masáž dásní při paradentóze

Lze ji provádět prsty a vodní sprchou (speciální přístroj vám doporučí dentální hygienistka). Prsty si důkladně umyjte. Opatrně přejíždějte od dásně k zubu a mírným tlakem je masírujte (dáseň zbělá). K masáži je vhodné použít éterické oleje tea tree a eukalyptus. Buďte ale opatrní, ať sliznici nepodráždíte, a o vhodném postupu se poraďte s odborníkem.

parodontoza5
Fotky před a po léčbě parodontózy. (Zdroj: Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE)

 

Krvácení dásní v těhotenství – těhotenská gingivitida

Postihuje více než 30 % těhotných žen. Většinou ji mají ty, které už zánět dásní měli před početím. Dásně jsou náchylné kvůli vyšší citlivosti vlivem hormonů progesteronu a estrogenu. Zhorší se kvalita dásní a celkově jsou náchylné k otokům.

Na celý proces má vliv i vyšší dávivý reflex a časté zvracení. Mnohdy mají těhotné ženy problém si ráno vyčistit zuby, protože se jim zvedá z kartáčku žaludek. Tak vzniká více plaku a zvyšuje se riziko infekce.

Těhotenská gingivitida se projevuje hlavně krvácením dásní, zduřením a bolestivostí. Zánět se objevuje od 2. měsíce těhotenství, v nejhorší fází je těhotenská gingivitida v 8. měsíci. Jedinou prevencí je vhodná dentální hygiena a častější preventivní prohlídky u stomatologa.

Zánět dásní u dětí

Velmi často bývá spojený s hormonálními změnami, a s tím, že děti nemají chuť se o chrup starat. Proto je nutné jejich návyky posilovat už od doby, kdy si umí zuby vyčistit samy. Vždy ale vše pečlivě zkontrolujte a nezanedbejte návštěvu dentální hygienistky.

„Nejčastější příčinou zánětu dásní je mikrobiální povlak, který se během dne tvoří na povrchu zubů. Pokud tento povlak, neboli plak, dokonale neodstraníte alespoň jednou denně, bakterie v něm přítomné začnou poškozovat okolní tkáně. Důsledkem toho vzniká zubní kaz a zánět dásní. Tělo se proti tomuto útoku bakterií samozřejmě snaží chránit a posílá do oblasti imunitní složky. Projevem tohoto boje je zánět. Pokud bude povrch zubu perfektně vyčištěný, tělo nebude mít proti čemu bojovat a zánět sám odezní. Mé hlavní doporučení je koupit v lékárně plak indikační tablety, které obarví povrch zubu, kde je přítomný plak, a pak zvýrazněný povlak odstranit pomocí zubního kartáčku,“ dodává Bc. Klára Jedličková, Dental Office H33.(3)

Hyperplastická gingivitida
Projevuje se již před pubertou. Příčinou jsou hormonální změny a nahromaděný plak. Během onemocnění dojde k zesílení a zbytnění dásní. Velký vliv na vznik má špatná ústní hygiena. Postupem přechází hyperplastická gingivitida v chronickou formu.(4)

Léčba paradentózy (odborně parodontóza): Cena

Průměrná cena za léčbu parodontózy je okolo 3 000 Kč. Záleží na stavu vašich dásní a zvolené terapii. Než odborník přistoupí na léčbu, vždy vám předem nastíní přibližnou cenu.

Kyretáž zubů: Cena

Jde o ošetření, které bývá v ceně celkové dentální hygieny (obvykle okolo 1 500 – 2 000 Kč).

 


REFERENCE

1/ Lekari-online.cz. 2020. Diskuze. MUDr. Dagmar Korelusová. [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/lecba-paradentozy-paradentologie/dosypani-kosti-pri-paradentoze-i77593 [16.4.2012]

2/  DOC. DŘÍZHAL, Ivo. Paradontitida - onemocnění ohrožující chrup [online]. Medicína pro praxi, Dostupné na: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2007/09/07.pdf 2007 [cit. 2017-09-23]

3/ Lekari-online.cz. 2020. Diskuze. Bc. Klára Jedličková, Dental Office H33 [online]. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/lecba-paradentozy-paradentologie/zanet-dasni-u-deti-i93320 [26.3.2013]

4/ Bakalářská práce. PARODONTOLOGICKÉ KOMPLIKACE V PRŮBĚHU ORTODONTICKÉ LÉČBY, vypracovala: Klára Obrusníková, vedoucí práce: MDDr. Karolína Floryková, Masarykova univerzita Brno - Lékařská fakulta, Katedra dentální, Dostupné v pdf: https://is.muni.cz/th/x3zq2/Gingivalni_hyperplazie_a_uloha_ustni_hygieny_pri_jejich_prevenci_a_terapii.pdf  [14.4.2017]

 

 

Aktualizováno: 8.3.2021

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí