Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Pozitivní skríning v II. trimestru - Biochemický screening - Diskuze

Pozitivní skríning v II. trimestru

Pozitivní skríning v II. trimestru

lenkapost  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na zvýšený AFP.
V I.trimestru 12+5jsem podstoupila vyšetření NT a výsledek:screening negativní
NT 1,4mm, 0,89MoM
Papp-A 4,31mlU/ml 1,2MoM
FBhCG 40,02ng/ml 1,32MoM
V II.trimestru 16+0, 73kg, screening pozitivní, Riziko NTD 1z30, riziko M.Down nižší než 1 z 500000 (vzhledem k věku 1 z 820)
MS-AFP 78,84iu/mL 2,71MoM
uE3 5,01nmol/L 1,76MoM
Total hCG 58,070iu/mL 2,15
Poté jsem absolvovala genetickou konzultaci a ultrazvuk, který vyšel asp+, placenta bpn., mimo dolní segment, plodové vody přiměřeně, VVV ani VCC nenalezeny, rozštěpové vady nenalezeny, UZ známky chromozonální aberace nenalezeny. Pčesto mi bylo genetičkou doporučeno absolvovat amniocentézu (dále mi bylo řečeno, že testy z I.screeningu nebyly integrovány do II.screeningu). Jsem naprosto zoufalá, za 2 týdny mám jít tedy na kontrolní ultrazvuk ve 20.týdnu. Myslíte si, že je nutná amniocentéza, pokud vyjde ultrazvuk dobře? Jaké je tedy riziko, že dítě bude postižené, pokud ultrazvuk vyloučil rozštěpy?Moc děkuji za odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
rizko DOwnova syndromu vyšelo velmi nízké v obou testech. Ve druhém trimestru Vám vyšlo vysoké riziko tzv NTD (rozštěpy neurální trubice (lebky a páteře) plodu. Tyto vady lze vyloučit ultrazvukem, z amniocentézy (odběr plodové vody) se nepoznají. Ultrazvukové vyšetření je vhodné provést ve specializovaném centru zkušeným odborníkem. Nebojte, test ve druhém trimestru ve smyslu vysokého rizika NTD kvůli vysoké hodnotě hormonu AFP je často falešně pozitivní a miminko je zdravé. Vysokou hodnotu AFP totiž způsobuje i zakrvácení v průběhu těhotenství (vaginálně či do dutiny děložní) a jiné faktory. Amniocentéza tedy není podle výsledku testů lékařsky vhodná, je potřeba kvalitní UZ vyšetření
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.
Katka7  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den,
včera mi moje gynekoložka sdělila velice špatný skríning v 16tt.celkový skríning je hodnocen jako negativní,ale riziko chomozomu č.18 je 1:10 a riziko SLO syndr.dokonce vyšší než 1:5.
MS-AFP 34,67 iu/mL 1,19MoM
uE3 0,25nmol/L 0,09MoM
Total hCG 14,510 iu/mL 0,44MoM
mám vůbec naději (pokud ano,tak jakou asi...),že dítě může být zdravé?gynekoložka mi na rovinu řekla,že zná i maminky,co takto postižené děti donosí,ale nedoporučovala to.
také jsem hodně slyšela o falešné pozitivitě.co to může u těchto dvou syndromů způsobit?
ve 13tt jsem žádné vyšetření neměla.v TP mi bude 34let.mám zdravou dcru.
prosím poraďte mi,jsem z toho zoufalá.
velice moc děkuji za odpověď
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
trizomie 18 je zpravidla spojena s mnohonásobnými anomáliemi plodu, které lze poznat na ultrazvuku. Stejně tak SLO se hledá na ultrazvuku. Je určittě vysoká šance, že miminko je v pořádku, je-li normální výsledek hodnocení anatomie a růstu plodu. NApopak, stojí za zvážení, zda dělat odběr plodové vody, pokud je výsledek detailního genetického ultrazvuku normální. Riziko těchto chromozom. vad při normálním UZ velmi klesá. Nepropadejte zoufalství, je velká šance, že dítě je zdravé, je třeba jen genet. UZ a tím zjistíte víc. Konsultace pak rozhodne zda chcete AMC či ne.Výsledek krve je v tomto ohledu často falešně pozitivní, špatný u zdravého miminka.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- Centrum fetální medicíny s.r.o.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
tento výsledek je často falešně špatný u zdravých dětí. je třeba doplnit genetický ultrazvuk a pokud bude růst a anatomie plodu normální, riziko trizomie 18 a SLO zásadně klesá. Dle toho se rozhodnete o AMC (odběr plod.vody) která jediná vyloučí stoprocentně chromozomální vadu. Nezoufejte, opravdu je velká šance, že je vše dobré, byly-li normální výsledky ultrazvuku. Detailní genetický ultrazvuk řekne hodně a velmi sníží riziko, u těchto vad má zpravidla plod vady orgánů a poruchy růstu a to lze vidět i ultrazvukem. Šance na zdravé dítě je velmi dobrá, byo-li a bude-li vše v pořádku
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- Centrum fetální medicíny
Sanatorium Helios  |  Basic member  |  Brno
  • 350 odpovědí
  • 3 Likes
vážená paní, jednoznačnou diagnostikou vvv je amniocentesa. Pokud máte zájem o konzultaci s DR Hořínovou našim klinickým genetikem můžete se objedenat do její ambulance na tel XXXXXXXXX nebo XXXXXXXXX
Dr texl sanatorium helios brno
Verča84  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, podstoupila jsem ve 12+1 tt NT screening, a vyšel negativní, bohužel přesné hodnoty nevím.
V 15+6 tt mi gynekolog odebral krev na tripple test, a tam mi vyšlo MS-AFP 15,03 MoM, riziko NTD vyšší než 1 z 2 !!!

Byla jsem u genetika, a vyžádala si nejprve podrobný genetický ultrazvuk (16+3tt), vyšel velmi dobře: Plod bez známek VVV, bez zn. defektu páteře či břišní stěny. A doporučili mi ještě další UTZ ve 20týdnu. Na genetice už o Amniocentéze pan doktor nemluvil, odebral mi opět krev, protože prý nechápe z čeho mám tak šílené ty hodnoty. Napadlo mě, mohlo by i takto vysoké hodnoty nějak ovlivnit, že třeba mi počítali jinak stáří plodu? Dle MS a UTZ se mi stáří plodu rozchází o 14 dní, podle UTZ je mladší, měla jsem velmi nepravidelné cykly.

Je možné, že i při takto vysokém riziku 1:2 bude miminko zcela zdravé? Mám podstoupit odběr plodové vody? Jsem z toho zoufalá. První syn je zdravý. Nevím jestli je to důležité, mám 27 let, 45 kg.

Mnohokrát děkuji za odpověď.
Peťulka M  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den chtěla bych se zeptat čemu věřit skrínigu v prvním trimestru a nebo v16 tt triplle testům?Ve 12+2 tt jsem byla na skríningu a ten mi vyšel negativně.NT-1,30mm volný beta-hCG 40,90mg/0,928 MoM PAPP-A-0,480mg/0,523MoM.Populační riziko jsem měla 988 a bylo upravené na 4701.
V15+2 tt mi vyšlo Hodnota MS-AFP 8,4ug/L :0,37MoM HOdnata uE3 0,69ug/L :0,90MoM Hodnota Total hCG 22,3KIU/L :0,98 MoM

DŮVOD ZVÝŠENÉ ROZIKO M.DOWN
RIZIKO M.DOWN 1 Z 250(V TERMÍN)
RIZIKO NTD 1 Z 9000
POZNÁMKY RIZIKO M.DOWN OČEKÁVANÉ POUZE VZHLEDEM K VĚKU MATKY JE (1 Z 1400)

vŮBEC NEVÍM CO A JAK POŘÁD NA TO MUSÍM MYSLET V PONDĚLÍ JSEM OBJEDNANÁ NA GENETIKU TAK SNAD MI TAM NĚCO DOPORUČÍ!!
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
bohužel ani mně není z Vašeho popisu přesně jasné, jaké je vlastně riziko Downova syndromu. Přesto, pro základní informaci, pokud byl provtrimestrální screening negativní, je třeba doplnit k testům detailní genetický ultrazvuka vypočítat riziko z výsledku prvotrim. screeningu, triple testu a genetického ultrazvuku. Toto běžně provádí u mne v ordinaci, nelze testy hodnotit odděleně, bez ohledu na předchozí výsledky. Riziko Downova syndromu nejspíše není vysoké, nicméně stoprocentní jistotu bych měla pouze při vyšetření a dodání výsledků u mne v ordinaci s doplněním genetického ultrazvuku. Snad V8m podobný postup navrhnou na genetice, v pípadě obtíží se můžete obrátit i na mne. Nevýhodou amniocentézy je 0.5-1% riziko potratu, proto se jí snažíme vyhnout upřesněním rizika.
S pozdravem
Veronika Frisová
Profema - centrum fetální medicíny
Peťulka M  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den je mi 24let riziko Downova syndromu mi vyšel takto:
DŮVOD ZVÝŠENÉ ROZIKO M.DOWN
RIZIKO M.DOWN 1 Z 250(V TERMÍN)
RIZIKO NTD 1 Z 9000
POZNÁMKY RIZIKO M.DOWN OČEKÁVANÉ POUZE VZHLEDEM K VĚKU MATKY JE (1 Z 1400)

Reakce na Peťulka M

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
nerozumím Vaší odpovědi. Měla jste také prvotrim. screening předtím. Máte nejspíše- z toho co píšete- zvýšené riziko Downova syndromu v triple testu na 1:250, tzn hraniční riziko. Nicméně spojí-li se s triple testem, vyjde riziko nízké. SPojit oba výsledky - prvního a druhého screeningu- Vám musí provést lékař při konsultcai a genetickém UZ, to Vám nikdo neudělal, testy byly hodnoceny nezávisle na sobě a to není vhodné.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr

Reakce na Peťulka M

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
předpokládám, že svou odpovědí žádáte více informací. Riziko je dle triple testu hraniční, resp. 1:250 (0.4%). o je ale izolovaný výsledek triple testu, který je třeba spojit s výsledkem prvotrimestrálního screeningu a genetického ultrazvuku. Toto propojení Vám může provést pouze lékař při konsultaci a provedení genetikého ultrazvuku. IZolované hodnocení prvotrimestrálního scr. a triple testu není vhodné, měla jste ob testy a nejlepší upřesnění rizika je jejím spojením.
S pozdravem
Veronika FRisová, M
shennna  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak velké je riziko že moje miminko nebude zdravé. První skríning vyšel negativní a teď mi dělali druhý (16.týden) a vyšel pozitivní. Přikládám i informace z výsledků. Samozřejmě jsem už i objednaná na genetiku.

Hodnota MS-AFP 162,4 ug/L , 4,70 MoM
Hodnota Total hCG 40,560 kiu/L , 2,36 MoM
Hodnota PAPP-A 2,6 miu/mL , 1,27 MoM
NT rozměr 2,1 mm , 1,30 MoM

Riziko M.Down nižší než 1 z 100000 (v termínu)
Riziko NTD vyšší než 1 z 2
Riziko M.Down očekávané pouze vzhledem k věku matky je 1 z 1500

Můj věk je 21. Nyní jsem v 18. týdnu
Snad jsem vám napsala dostatek informací, chtěla bych vědět jak velké je riziko. Děkuji Markéta
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,
sama riziko přesně popisujete,
Downův syndrom: riziko nižší 1 postižený plod ve skupině 100 000 zdravých, tzn. 1 postižený na 99 999 a více zdravých.
NTD (riziko rozštěpových vad neurální trubice, respektive páteře a lebky): 1 plod ze 2 vyšetřených.
Ohledně rozštěpových vad páteře je ale screening z krve často falešně pozitivní, je potřeba udělat detailní genetický UZ a zjistit situaci. Tyto vady se diagnostikují ultrazvukem, je přesnější než krev. proto nepropadejte panice a počkejte na detailní UZ vyšetření ve specializovaném centru. Určitě není kvůli tomu potřeba amniocentéza.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- Centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Marta17marta  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den, pokud vsechny kontroly na utz vyjdou dobre a miminko bude v poradku, ale afp bude porad vychazet vysoke, co se s tim dal dela? Jak se to resi? Dekuji
aja  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,jsem v 18 týdnu gravidity,v době porodu mi bude 38 let a vyšel mi pozitivní screening ve druhém trimestru v poměru 1:210.Výsledky jsou AFP:23,3 ng/ml-1,00 MOM,HCG:40877kIU/1-1,93 MOM,uE3:2,11 nmol/L-0,96 MOM,PAPP-A:0,93 miu/ml-0,69MOM.Dnes jsem po ultrazvuku -1 živý plod,akce srdeční prav.140/min,biomertie:BIP 38mm/17+4/,HC 140mm/17+2/,AC 121mm/17+6/,FL 24mm/17+3/souhrn:17+3 CYSTA CHORIOID.PLEXU 4MM BILL a konzultaci s lékařem podstoupila aminocentézu.Lékař mi odebral 20 ml hnědé zakalené plodové vody.
Jaké je tedy riziko postižení miminka a jaký vliv má zakalená voda na vývoj? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.
ja1997  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den

Chtěla by sem se poradit jsem těhotná v 16 týdnu a je mi 14 let a včéra jsem byla pro výsledky krve u své doktorky a že je pozitivní výsledek tak jestli tomu mi můžete něco říct
Věk matky v termínu porodu : 15 let
UZ morfometrie : BPD
Délka těhotenství při vyšetření : 15 týden 0 den (dle BPD)
Váha : 42kg
Hodnota MS-AFp : 22 iu/mL : 0,65MoM
Hodnota Total hCG : 86,659 kiu/L : 1,92MoM

INTERPRETACE

Výsledek : ******SKRÍNING POZITIVNÍ******
Důvod : zvýšené riziko M.Down
Riziko M.Down : 1 z 240 (v termínu)
Riziko NTD : Výsledné riziko M.Down je vyšší než riziko pouze vzhledem k věku matky (1 z 1500)
Poznámky : Vzhledem k tomu, že byl změřen biparietální rozměr a tím vyloučena anencefalie, vztahuje se uvedené riziko pouze na spinu bifidu

Jana  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den paní doktorko, je mi 35 let, vyšel mi pozitivní screening ve II.trimestru v 15 týdnu těhotenství. Hodnota MS-AFP 114 ng/mL, 3,80 MoM,
hodnota Total hCG 52 855 iu/mL, 1,69 MoM, riziko M.Down 1 z 23000 /v termínu/, riziko NTD 1 z 2, poznámka: i když je základní riziko M.Down pouze vzhledem věku matky vyšší /1 z 310/, po kombinovaném zhodnocení MS-AFP a T-hCG a věku je výsledné riziko sníženo. Gynekolog mi řekl, že mám zvýšené riziko Downova syndromu, jsem objednaná na genetiku, ultrazvuk a po rozhodnutí možnou amniocentézu. Paní doktorko není v testech i vysoké riziko rozštěpu, ráda bych Vás poprosila o vysvětlení. Moc děkuji za odpověď. Jana
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
nevím, o vysvětlení čeho žádáte, situaci chápete:-) Riziko NTD (rozštěp lebky a páteře) je detekovatelný ultrazvukem a nemusí se dělat amniocentéza, ani by se již delší dobu neměla maminkám doporučovat. Ultrazvuk musí vždy defekt najít nebo vyloučit, z plodové vody jej nenjadete, pouze Vám může nepřímo říci, že tam asi je defekt. Potřebujete zkrátka ultrazvuk, defekty (otevřené) jsou již zpravidla vidět okolo 16. týdne bez obtíží, některé již i v prvním trimestru. Nicméně krevní test je často falešné pozitivní, nebojte:-)
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
riziko Downova syndromu je u Vás nízké, 1:23 000 (za vysoké je považováno riziko 1:300 a vyšší). Asi došlo k omylu, promluvte ještě s panem doktorem:-)...Kvůli věku AMC nepotřebujete, vohdný je detailní genetický ultrazvuk. NA ten se je samozřejmě s konsultací výsledků objednat v mé ordinaci či jiném specializ. centru.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Jana  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den paní doktorko,
moc Vám děkuji za odpověď. Dala jsem na Vás a ještě jednou zavolala panu doktorovi. Řekl mi, že na genetice mu řekli, že mě automaticky objednávají na amniocentézu,že riziko Downova syndromu je zvýšené a se mnou zatím nikdo nic nekonzultoval. Jestli jsem to dobře pochopila, tak toto riziko je zvýšené pouze vzhledem k věku, jinak ne. Amniocentézu mi i sám pan doktor doporučil, ale víte v 13.týdnu jsem začala špinit z důvodu nízko položeného lůžka a tak v 15. týdnu se to zklidnilo (beru Ascorutin), tak i z tohoto důvodu bych měla velký strach. 22.12. mám jet na genetiku a ten samý den, bych případně měla jít na amniocentézu.
Popravdě i já si myslím, že riziko Downova syndromu není veliké, ale nevím proč mi všichni nutí do amniocentézy. Opravdu nevím co si o tom myslet a proč mi tvrdí, že výsledky jsou špatné. Myslíte, že mi tedy chtějí dělat amnicentézu jen kvůli věku? Nevím jestli mi stihnete ještě do 22.12. odpovědět, každopádně Vám moc děkuji za Vaše předchozí odpovědi.
Děkuji Jana

Reakce na Jana

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
ano, pochopila jste vše správně, ale v kompeltním výsledku testu je kromě výsledků krve započítán i Váš věk a riziko je nízké. Mohu Vám pouze nabídnout genetický UZ u mne se zprávou, kde v závěru sepíši rizika a vhodnost AMC, stejně jako je s Vámi proberu osobně. Amniocentéza dle výsledku triple etstu není indikována, opisujete-li výsledek správně
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Jana  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den paní doktorko, moc děkuji za odpověď. Každopádně ve čtvrtek jedu na genetiku a pak na ultrazvuk, pro amniocentézu zatím rozhodnutá nejsem. V případě nejasností, bych se Vám ozvala a popřípadě využila Vaší nabídku a objednala se k Vám.
Zatím moc děkuji Jana

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

Jana  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den paní doktorko,
chtěla bych Vám touto cestou poděkovat. Moc jste mi pomohla při těžkém rozhodování. Nakonec jsem amniocentézu nepodstoupila i když se mnou lékaři a genetici moc nesouhlasili. V květnu se mi narodil krásný zdravý chlapeček. Ještě jednou moc děkuji a přeji krásné léto.
Jana

Reakce na Jana

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
to jsem moc ráda. Gratuluji a přeji Vám všem mnoho zdraví a lásky
S pozdravem
Veronika Frisová,MUDr.
Oli32  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je mi 32 let a výsledky z tripl testu z 8.12. v 16+3 týdnu vyšly: AFP 0,53 MoM, HCG 1,06 Mom, uE3 0,91 MoM kombin.riziko DS 1:230, riziko M.Down 1:230 (vzhledem k věku matky je 1:510).Na genetické konzultaci jsme byli v Brně na Veveří, tam se nás rovnou paní doktorka zeptala, jestli půjdu na AMC(to jsem prozatím odmítla) a chtěla jsem nejdříve detailní genetický ultrazvuk, na který jsem ještě ten den šla. Výsledek : v děloze 1 plod, odpovídá dle biometrie grav.hebd.20+1,asp+,placenta bpn.,mimo dolní segment, plodové vody přiměřeně. VVV ani VCC nenalezeny. Riziko sníženo o polovinu tedy na 1:460. Je nutná AMC? První dítě 4 roky dcera zdravá, v rodině mé i manželovi žádné vývojové vady ani jiné poruchy. Máme se rozhodnout co nejdříve, moc se AMC bojím kvůli možnosti potratu... Moc děkuji za odpověď
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
při normálním výsledku detailního genetického ultrazvuku s fetální echokardiografií (vyšetření srdce plodu) klesá riziko Downova syndromu z triple testu 3x, tzn. na 1:690. Amniceontéza se obecně doporučuje lékařsky těhotným ženám se zvýšeným rizikem, za které je v ČR a většině eropských zemí považováno riziko 1:300 (1 postižený plod ze 300 jedinců). AMniceontéza je totiž spojena s 0.5-1% rizikem potratu (1:100 až 1:200). Definitivní rozhodnutí ale záleží vždy na matce, amniocentézu lze provést při jakémkoliv riziku chromozomální vady (i nízkém) na základě přání matky. POkud se matka rozhodne, že je pro ni lepší riskovat potrat než nemít absolutní jistotu, že plod nemá Downův syndrom. Tuto jistotu ji může dát pouze výsledek amniocentézy (či jiného invazivního výkonu, u Vás ale přichází v ůvahu AMC, rizika výkonů jsou podbná). Záleží tedy na VAšem rozhodnutí, riziko po genetickém UZ není zvýšené a není lékařsky indikována amniocentéza
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální emdicíny
smillingangell  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
dnes jsem byla u svého doktora kdy mi byly sděleny výsledky Tripple testu přičemž hodnota AFP činní 17,1.Chtěla jsem se zeptat co to pro mě znamená,jestli s ejddná o nějaké postižení plodu či ne.Můj gynekolog byl v tomhle celkem optimista a neposlal mě ani na žádný speciální ultrazvuk tak se docela bojím.Prý k předešlým výsledkům ta hodnota AFP v podstatě nic neznamená.Děkuji za odpověd.
Mirca  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den jsem ve 14tt+3 delali mi skrining test a doktro mi poslal jen toto tak nevim co si stoho mam vzit .
dle krve je cca nyní s 80% % jistotou vyloučena nějaká genetická vada plodu - tedy ne všechny, ale ty nejčastější jako Downova choroba a pod. Když se udělá ještě krev v 16. týdnu, pak genetici dávají jistotu cca 95%


Jsem diabeticka ,picham jsi inzulin 10 jednotek 4 dene naposled v deset vecer .Jeste se mi bude delat ten srining test v 16tt ..Strasne se bojim ze bude mit dite vadu a ja to nedonosim ,, ted podle ltrazvuku mimco meri 10cm je to dobra delka ditete,a je pravda ,ze se diabeticky rodi predcasne a jestli jo tak v jakem tydnu mam znama dokonce rodila ve 30tydnu ...
velice dekuji a tesim se na vasi odpoved .
MoMi  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den chci se zeptat vyšl mi blbě triple test, doporučena amnio. jsem ojednaná na středu, výsledky :
MS-AFP 31.1 ui/mL : 0.93 MOM
uE3 5.6 nmoL/L : 1.62 MoM
total hCG 49.56 kiu/L : 2.15

riziko M. down 1 z 9900
riziko NTD 1 z 3500
riziko M.D. vzhledem k věku 1 z 920

S prvním jsem byla také na plodové vodě a chlapečka mám zdravého , před týdnem tedy v době odběru jsem byla velmi nemocná , silný zánět dutin, a chřipka takže antibiotika Augmentin, je možné, že ovlivní výsledky? Jinak je mi 30 let a jsem PM 16+3 a podle uz 16+4 děkuji moc za Váš názor
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
amniocentéza u Vás ení indikována, protože výsledky krevního testu Vám dopadly dobře (riziko DOwnova syndromu 1 : 9 900, tzn. 1 postižený plod z 9 900 vyšetřených vzorků) KVůli riziku potratu se amniocentéza doporučuje při riziku chromozomálních vad vyšším než 1:300. Vzhledem k lékům a onemocnění v těhotenství spíše doporučuji provést detailní genetický ultrazvuk na vyloučení strukturálních vad orgánů plodu a upřesnění rizika chromozom. vad.
S pozdravem
Veronika FRisová, MUDr.
Profema- centrum fetální medicíny s.r.o.

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

MoMi  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji moc za Váš na názor ve středu máme jít na konzultaci poté podstoupit amnio. řeknu jim tam také vše ohledně nemoci a prášků i Váš názor zda to nevadí a zažádám o podr. utz díky moc s pozdravem

Reakce na MoMi

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý večer,
výborně:-) Jen je opravdu ten detailní UZ provést na specializovaném pracovišti zkušeným lékařem.
S pozdravem
Veronika Frisová
Profema centrum fetální medicíny
pila  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den paní doktorko,
chci Vás požádat o radu.Dnes jsem dostala výsledky skríningu v II trim.a byly pozitivní.
Nejdříve vám napíši výsledky z I trimestru
věk 36 let, délka těhotenství 10+3PM, 10+6UZ,váha není známa,
hodnota F hCG 1T : 67,7 iu/L , 1,43MoM
hodnota PAPP-A : 0904 miu/mL , 0,64 MoM
NT rozměr : 1,9 mm
Výsledkem byl scríning negativní.
Riziko M.DoWN 1z 260 ( v termínu)
V poznámkách jsem našla toto - Výsledek vyšetření FBhCG1 a PAPP-A významně nemění riziko M.Down očekávané pouze vzhledem k veku matka (1z 280) .
To celkem chápu, ale pak tam bylo ještě NT nebyla vzata v ůvahu, protože byla měřena po 13. gestačním týdnu. Což mi je divné protože bylo měřeno v den kdy jsem byla 12+3 PM a 12+6 UZ? Nestala se zde chyba? A dále tam bylo ještě Pro časné těhotenství nehodnoceno riziko NTD.
Nemohlo výsledky ovlivnit nezadání NT a hmotnosti nějak výrazně jak při prvním tak při druhém scríningu?
Druhý scríning totiž vyšel pozitivně. a jeho hodnoty jsou:
týden 15+0PM,15+1 UZ
hodnotaMS- AFP : 100,2iu/mL , 4,09 MoM vysoké
hodnota uE3 : 0637ng/mL , 1,79 MoM
hodnota Total hCG : 40,043 kiu/l , 1,07 MoM
hodnota PAPP-A : 0,904 miu/mL , 088 MoM
Závěr:riziko M. Down nižší než 1 z 50 000 ( v termínu )
riziko NTD 1 z 2
Je možné,že by na hodnotu MS- AFP mohlo mít vliv, že jsem před odebráním krve byla více než tři týdny na přísné dietě,protože jsem měla průjem se kterým jsem dokonce skončila 2 x hospitalizována v nemocnici.Takže jsem nejedla nic jiného než rohlíky, vařenou mrkev, brambory a rýži.Protože po všem ostatním se to hned zase zhoršilo? Ještě teď nejím mléčné výrobky,zeleninu ani ovoce.
Vým,že můj dotaz je poněkud zmatený,ale riziko NTD 1:2 mě dost znepokojuje. Zítra jdu na genetiku, tak doufám ,že bude stačit jemn podrobný ultrazvuk a nebudu muset na plodovou vodu.
Za odpověď předem děkuji.
luca  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den chtela bych se zeptat jak přesny je skríning ve II.trimestru ?vysel mi pozitivni jsem objednana na genetiku a odber plodove vody je mi 28 let a cekam prvni ditě.Hodnota MS-AFP 15,07 iu/mL,0,55MoM Hodnota uE3 1,35 nmol/L,0,53MoM hodnota Total hCG 32,790iu/mL,1,18 MoM Zvysene riziko M.Down 1z150(v terminu)ryziko NTD 1z3800 vysledne riziko M.Down je vyšši než ryziko pouze vzhledem k veku matky 1z1100 dekuji za odpoved Lucie
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
přesnější je prvotrimestrální screening, druhotrimestrální triple test zachytí u cca 65% plodů s Downovým syndromem a je falšeně abnormální u cca 5% normálních těhotenství. Lze zpřesnit genetickým ultrazvukem s fetální echokardiografií, dle jeho výsledku se riziko upraví.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- Centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

radkaves  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
mám za sebou I. trimestrální screening.
Výsledky: NT 1,59 = 0,96 MoM
BPD: 22,9
PAPP-A 6,72mIU- 4,27MoM , beta HCG 213= 3,62 MoM
Kombinované riziko T 21 je 1/12800 - screening negativní. Věk 35 let.
Přesto mě genetička vzhledem k vysoké hodnotě PAPP A navrhuje amniocentézu. Gynekolog vzhledem k tomu,že je to moje 3 IVF a placentu mám na přední stěně doporučuje neriskovat. Mohla bych znát váš názor?

Reakce na radkaves

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
vzledem k velmi dobrému riziku prvotrimestrálního screeningu u Vás není inavazivní výkon jako amniocentéza lékařsky indikován, riziko 1/12800 je považováno za nízké. AMniocentéza se doporučuje matkám s rizikem vyšším než 1:300, protože je spojena s 0,5-1% rizikem potratu. Váš věk je započítán ve výsledku screeningu a není proto důvodem k amniocentéze. Pro hraniční věk je možné se ještě ujistit o nízkém riziku Downova syndromu detailním genetickým ultrazvukem okolo 20.-22. týdne ve specializovaném centru.
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr.
Profema- centrumfetální medicíny s.r.o.
Janulias  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den,
moc bych potřebovala Vaši radu. Je mi 28 let, nyní jsem 17+5, váha 72kg. V prvním trimestru (12+1) jsem podstoupila screening, který vyšel negativně. V 16+1 mi brali krev na Triple testy, které už bohužel vyšly pozitivně - zvýšený AFP (hodnota MS-AFP 106 ug/L; 3,14 Mom; Riziko NTD: 1 z 25)ostatní markry jsou v normě. Dnes jsem byla na genetické konzultaci, která mě teda ještě více vystrašila, ale odmítla jsem amniocentézu a teď musím týden čekat na podrobný UZ.
Ráda bych znala váš názor, jestli bych měla amniocentézu podstoupit nebo postačí jako první UZ, který vyloučí, popř potvrdí rozštěp páteře či dutiny břišní? Pan genetik mi říkal, že z plodové vody u zvýšeného AFP se toho dá zjistit více, ale předpokládám, že to zase úplně nepotvrdí?
Moc děkuji za odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
Riziko NTD (rozštěp lebky a páteře, eventáně břišní stěny) je defekt detekovatelný ultrazvukem a nemusí se dělat amniocentéza, ani by se již delší dobu neměla maminkám doporučovat. Ultrazvuk musí vždy defekt najít nebo vyloučit, z plodové vody jej nenajdete, pouze Vám může nepřímo říci, vada je nejspíše přítomna. Potřebujete zkrátka ultrazvuk, defekty (otevřené) jsou již zpravidla vidět okolo 16. týdne bez obtíží, některé již i v prvním trimestru. Nicméně krevní test je často falešné pozitivní, nebojte:-) Amniocentéza vyloučí chromozomální vady, jejich riziko je ale u Vás nízké
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny
aknel  |  návštěvník
  • 5 odpovědí
Dobrý den paní doktorko,
prosím o radu. Mám za sebou screning v I.trimestru s Ultrazvukem. Výsledky vyšly pozitivně. Jsem objednaná na 21.3. 2012 na amniocentézu, ale chtěla bych znát Váš názor.
jsou: ULT- CRL-70,50mm (13+2), BPD 23,40mm (12+6), NT 2,20mm = 1,29 MoM, nosní kost přítomna, Frotomaxilární úhel: 80stupňů, FHR/ z-skóre: 164 bpm / 0,48, Tricuspidární regurgitace: nepřítomna. Biochemické vyš.: PAPP-A: 0,40 mIU/ml=0,21MoM, FbetaHCG: 78,60ng/ml= 1,63MoM,Hmotnost 76kg, věk 29let, závěr sreening pozitivní, kombinované riziko T21 z výsledků v I.Trimestru: 1/ 45 (v termínu).
Pozn.:přítomnost nosní kůstky snižuje stávající riziko aneuplodie přibližně 3x. Riziko T21 dle věku 1/1050. Intrakraniální translucence (IT) patrna- riziko spiny bifidy není zvýšeno, ,,Four chamber view " srdce- zřetelná. To jsou mé výsledky a jsem z toho zmatená. Šla by jste na AC, děkuji předem
Radka  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
byla jsem na odběru krve v II.trimestru v 15 týdnu tt, ze které zjišťovali vývojové vady. Lékař mi dle výsledků doporučil genetickou konzultaci, jsem objednána na příští úterý. Je mi 22 let. Můžete mi prosím trochu poradit, co znamenají moje hodnoty:

Výsledek: Skríning negativní
Riziko M.Down: 1 z 1200 (v termínu)
Riziko NTD: 1 z 2700
Poznámky: Riziko M.Down očekávané pouze vzhledem k věku matky je (1 z 1400)

Nikdo v rodině netrpěl žádnou vývojovou vadou.

S manželem jsme hledali všude možně na internetu, ale nejsme z toho moc moudří. Přečetli jsme si, že pokud je skríning negativní, nehrozí žádné riziko, toto tvrzení je ale v rozporu se zprávou od lékaře. Je tedy nějaké riziko, že by naše miminko bylo postižené?

Prosím, poraďte, ať vím, na co se mám připravit.

Děkuji moc.
Radka  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Ještě jsem zapoměla dodat, hodnota MS-AFP 21,3 iu/mL; 0,66 MoM
medvidek  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den. Chci se zeptat jsem 13 týden a 3 den.A moje výsledky nejsou dobré.Zajímá mě jak moc je to vážné. Srdeční frekvence 148,CRL 73,9 ,NT 1,70,BPD 20,3, HC 76,9, AC 60,8 mm, FL 10,2mm, Je mě 34let A Předpokládané riziko pro trizomii21, 13 18
Populační ziziko: 1:316 1: 808 1:2524
Upravené riziko: 1:776 1:16157 1:50479
Moc tomu nerozumím. Moc děkuji
medvidek  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 3 odpovědí
Ještě jsem nenapsala Volný beta-hCG 70,1 IU/I
PAPP-A 1,230 IU/I
Zuzinkaa  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den
Včera jsme se setkali s problémem výsledku druhotrimestrálního screeningu ....
na 13 týdnu jsem byla na prvotrimestrálním screeningu u vyškoleného pracovníka krev byla v pořádku VOLNÝ BETA-HCG 62,84 IU/I PAPP-A 0,510 IU/I a na ultrazvuku bylo také vše v pořádku šíjové projasnění 1,70mm a rizika tu jsou psaná trizomie 21 - 1:1621, trizomie 18 - 1:55097 a trizomie 13 - 1:61295, vše tedy nagativní ...
nedávno jsem byla jen na krvy - druhotrimestrální screening a tam mi vyšlo že je vše negativní - MS-AFP = 42,0iu/mL : 1,48 MoM , uE3= 0,70ng/mL : 1,01MoM, Total hCG = 109505iu/L:4,16MoM,PAPP-A=0,51iu/L:0,41MoM,NT rozměr =1,7mm :1,14MoM
Riziko MDown 1 z 2400 v termínu
Riziko NTD 1z2300
Poznámky: Riziko M. Down očekávané pouze vzhledem k věku matky je (1z1400)
Má doktorka ( gynekoložka) mi řekla že je to negtivní ale doktorka z genetiky chce konzultaci že amniocentézu nechce že je zbytečná že je to negativní ale chce jen konzultaci.
Tak jsme tam byli a na genetice nám řekla že se jí nelíbí hodnoty HCG že jsou vysoké na horní hraně a výsledky PAPP-A že jsou zase nízké na dolní hraně a že se může tedy jednat o Dawnův syndrom.. když jsem se jí zeptala jestli doporučuje odběr plodové vody tak řekla že ona nic doporučovat nebude, a když jsem se zeptala na kolik procent tu to riziko je tak řekla že nic typovat taky nebude a že je to jen na nás.. jsme v celku mladí je nám 23 let a tak nevíme co dál.. jelikož se nám nechce zbytečně chodit na odběr plodové vody které má také svá rizika... chtěla jsem se zaptat na váš názor jestli mi můžete poradit....(jinak jsem ještě chtěla zmínit že v celé naší rodině až po prababičky není žádná vrozená ani jiná vada všichni jsou zdravý (nepočítám vysoký tlak)) moc vám děkuji za odpověd....
pupicek  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,dnes jsem byla u genetičky,která mi doporučila amniocentézu.Jsem v 18 týdnu+2dny a vyšly mi v II.screeningu špatně testy na Downův syndrom.I.screening mi vyšel ukázkově i s ultrazvukem.Jediné co mi vyšlo v druhém screeningu špatně je PAPP-A 6,145MoM,v prvním mi vyšel PAPP-A 0,870MoM.Mám se rozhodnou do konce týdne,amniocentézu chtějí udělat do 20. týdne těhotenství.Podle ultrazvuku se to prý zjistit nedá.Nevim,co mám dělat.Nechápu,jak je možné,že první screening byl ukázkový a druhý měl najednou takovou výchylku,jestli je miminko postižené,ukázalo by se to už v tom prvním screeningu nebo ne?Nebo proč v tom případě se tedy dělá?Prosím o radu.Děkuji za odpověď.
MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
PAPP-A je hormon v krvi matky, který se v souvislosti s Downovým syndromem vyšetřuje pouze v prvním trimestru těhotenství,poté již, protože není možné jej při screeningu chromozomálních vad jako je Downův syndrom použít (ve druhém trim. prakticky není rozdíl v hodnotách u zdravých a nemocných plodů). KAždopádně by jste se o amniocentéze měla rozhodnout dle rizika Downova syndromu v čísle (riziko 1:xxxx), pokud je riziko nižší než 1:300 (tzn. riziko 1 postižený plod ze 300 těhotenství s takovou hodnotou, 299 jich bude zdravých), amniocentéza se obecně nedoporučuje. Nelze hodnotit samostatně výsledky krve a navíc PAPP-a se ve druhém trimestru nepoužívá a ani neodebírá..
S pozdravem
Veronika Frisová, MUDr
Profema- centrum fetální medicíny

Reakce na MUDr. Veronika Frisová

pupicek  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Velice Vám děkuji za rychlou odpověď,
populační riziko na Downův syndrom mám 1:826 a upravené 1:15222 v prvním screeningu. A teď opravdu nevím ,jestli jít nebo ne. Nechápu k čemu je dobrý druhý screening. Mohla bych vědět Váš názor? Děkuji

Reakce na pupicek

MUDr. Veronika Frisová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 167 odpovědí
  • 2 Likes
Vždyť jsem Vám to napsala- populační riziko Downova syndromu bylo upraveno, respektive zpřesněno screeningem a kleslo na 1: 15 222 (1 postižený plod ku 15 221 zdravým), riziko je podstatně nižší než 1:300. Definitvní rozhodnutí záleží vždy na volbě matky, z lékařského hlediska není amniocentéza při takovém riziku indikována. Nevidím druhý screening, nevím, jak s tím rizikem kdo pracoval a blíže se vyjádřit nemohu. Mohu Vám pouze případně provést detailní genetický ultrazvuk a vyjádřit se více přesněji dle jeho výsledku
S pozdravem
Dr. Veronika Frisová
Profema- centrum fetální medicíny
kristy  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Chtela bych se zeptat jak to semnou je, jsem 17+4tt. Dnes sem byla u sveho gyn. a zdelil mi vysledky ze screeningu a moc tomu nerozumim a mam obavy, jen konstatuji ze v prvnim trimestu mi zadny screening muj gyn. nedelal. Pri vysetreni sem byla 15+5 je mi 23 let v TP mi bude 24 cekam prvni miminko. mam 52kg MS-AFP 15,6iu/mL 0,59Mom uE3 1,34nmol/L 0,63Mom Total hCG 60,2kiu/L 1,23 Mom Výsledek Skríning negativni Riziko M.Down 1 z 280 (v termínu) riziko M.Down očekávané pouze vzhledem k veku matky je (1 z 1400) Pro casne tehotenstvi nehodnoceno riziko NTD
Přesto me muj gyn. poslal ke Genetičce a ja se docela bojim a sem z toho zmatena ani nevim proc me tam poslal a s cim, ani mi to nevysvetlil. Predem dekuji za odpoved a vas cas. Kristy
VeronikaP  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den moc bych vas chtěla poprosit o radu.Jsem momentálně v 18+1tt a krev na vývojové vady mi byly odebrány 17+3 a výsledek byl pozitivní ale bohužel i první krevní odběry jsem měla středně pozitivní.Ten první pozitivní test byl na Toxoplasmu a muj doktor mě poslal na infekční,tam mi odebrali krev znovu a vyšlo mi to negativní stím že jsem toxoplasmu prodělala cca 2-3roky zpět a že mám pouze protilátky v sobě.Druhé krevní testy opět pozitivní a Dawnuv S. mám 1:100000 a vzhledem k mému věku(27let)mám 1:1200 ale potom tam mám ještě tu Neurální trubici a tam mám hodnoty 1:1O.Mám velké obavy jsem objednaná na příští týden na Genetiku.Jinak mám již jednoho synka(5let)a ten je zdráv.V rodině máme tedy jednu vadu a to u mé setry starší a to že se narodila bez ouška(pouze laluček usní) ale slyší na druhé ucho.Ale obě máme jedno dítě a jsou zdravé.Bylo nám řečeno že nejde o geneticky přenositelnou vadu!Moc děkuji Veronika P.
VeronikaP  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 2 odpovědí
Ještě jsem zapoměla na začátku těhotenství jsem asi dva dny trošku špinila do hněda ado 13.týden jsem měla utrogestan předepsaný a také jsem silná alergička může to mít nějakou spojitost?I třeba s tou toxoplasmou?děkuji
Martina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobry den, chtela bych se zeptat na Vas nazor ohledne mych tripple testu.
Vysledky z prvotrimestralniho screeningu : HCG-beta screen 99ug/l, PAPP A - 3.94 iu/l, hmotnost 66kg. Riziko : 1/5900
Vysledky z tripple testu: hodnota MS-AFP - 67.7ug/l = 1.88 Mom, Hodnota uE3 - 0.9ug/l=0.76Mom, Hodnota Total HCG-123kiu/l=5.34MoM, Hodnota PAP-A-3.94iu/l=2.84Mom, NT rozmer 1.5mm=0.93Mom.
Moje vaha v den odberu krve: 69.5kg a byla jsem podle PM 15+6 a podle CRL 16+3.
Interpretace :
Vysledek skriningu: negativni
Riziko M.Down : 1 z 4900 v terminu
Riziko NTD : 1 z 1300
Poznamky: Riziko M.Down ocekavane pouze vzhledem k veku matky je 1z210 (vek v terminu porodu 37let).
Podrobny geneticky ultrazvuk byl take v poradku (20tyden tehotenstvi.

Ale genetici mi stale doporucuji odber plodove vody, kvuli vysoke hodnote HCG. A ted nevim, jak se rozhodnout. Je me riziko opravdu tak velke, ze bych mela odber podstoupit? Predem dekuji.
medvidek  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
jsem ve 20 t.t. před dvěma dny jsem byla v GENNETU na podrobném ultrazvuku, kam jsem byla odeslána pro atypický skrinning, kde jsem měla tyto hodnoty: MS-AFP 2,58 a Total hCG 2,78. Ultrazvuk prokázal 2 cysty v pleurálnim plexu. Byla mi nabídnuta amniocentéza mám toto vyštření podstoupit? Je zde velké riziko VVV?

Riziko M. Down nižší než 1: 50 000 (v termínu)
vzhledem k věku (27 let) 1 z 1 200

Děkuji Vám za odpověď
Renáta
Andrea710  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem v 18tt. Podstoupila jsem v I. trimestru skríning a vyšel mi negativní. V 16+3 mi dělaly druhý a tam mám výsledek takovýto:
MS-AFP 27,7iu/mL 1,03MoM
uE3 2,0nol/L 0,62MoM
Total hCG 6505l iu/L 2,56MoM
PAPP-A 3,33iu/L 2,29MoM
NT rozměr 1,1mm 0,72MoM
Riziko M.Down 1z19000
Riziko NTD 1z3400
Jsem po IVF. Ultrazvuk šíje je pořádku a roštěp nenalezen.
Je mi doporučena amniocenteza, mám ji podstoupit?
Děkuji Vám za odpověď
Andrea
Petra  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
dnes jsem podstoupila UTZ na genet.prac. ve 20tt, vše bylo vpořádku, ale doktor mi doporučil amnio, z důvodu pozitivních výsl.v 16tt na roštěpové vady 1:5. Byla jsem ze zdrav.důvodu na redukci (z 2 na 1 plod)ve 12tt.Moje gyn. tvrdí, že výsledek je špatný z důvodu redukce.Bojím se odběru, spíše možnosti potratu. V 1.těhu mi odtýkala plodová voda a poté při pokusech o druhé těhu jsem jednou potratila, cca v 7tt.Prosím o Váš názor.Děkuji Petra (33let)
Lucka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
dnes jsem 18+1 a v době porodu mi bude 28 let.
12+1 jsem podstoupila prvotrimestrální screening kde vyšla nižší hodnota PAPP-A 0,41 MoM, hCG 1,97 MoM, ultrazvuk byl uplně v pořádku NT 1,2 mm (0,76 MoM. Závěrěm byl screening negativní, riziko T 21 1/900. Lékař doporučil integraci v 16 t.g.
Tu jsem podstoupila 15+3 a vyšlo:
- MS-AFP 0,57 MoM
- uE3 0,99 MoM
total hCG 2,52 MoM
PAPP-A 0,39 MoM
- výsledek byl screening negativní riziko M.Down 1 z 310. Nicméně lékař napsal do zprávy, že riziko integrovaného biochemického screeningu je 1:40 a doporučil genetickou konzultaci. Tam mi řekli, že se musím rozhodnout zda podstoupit AMC, a genetička doporučila UZ v 16t.g - ten byl bez problému, bez nálezu minor markrů. Velmi se bojím komplikací AMC a proto bych nerada riskovala pokud to není nezbytně nutné.
ve 12+1 jsem ještě navíc absolvovala test prenascan, který byl negativní.
Myslíte si, že na základě těchto vyšetření je AMC nutná?
Omlouvám se za délku dotazu, ale jsem z celé situace dost zmatená.
Předem velmi děkuji za odpověď Lucka
Doktor ve Vašem okolí